«Ուժեղ Հայաստանն» այնպիսի խոչընդոտներ է ունեցել, որոնք ազդել են ընտրության վրա․ Վարդևանյան
Sputnik․ Դաշինքի ներկայացուցիչը հայտարարեց, որ ստեղծված իրավիճակը համադրելի չի եղել Սահմանադրությամբ երաշխավորվող ընտրությունների հավասար պայմանների հետ։
«Ուժեղ Հայաստան» դաշինքն այնպիսի խոչընդոտների է բախվել, որոնք էական ազդեցություն են ունեցել ընտրության արդյունքների վրա։ Այսօր Սահմանադրական դատարանում այս մասին հայտարարեց դաշինքի ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանը՝ պատասխանելով ՍԴ փոխնախագահ, ընտրությունների վիճարկման գործով զեկուցող դատավոր Էդգար Շաթիրյանի հարցին։ Դատավորը հարց էր ուղղել, թե Վարդևանյանի կարծիքով՝ վերջին խորհրդարանական ընտրությունների համատեքստում քաղաքական պայքարը ծավալվել է միջկուսակցական, գաղափարական, ծրագրային հարթությունո՞ւմ, թե՞ միջանձնային։
«Մեր կողմից այն ներկայացվել է ծրագրային տրամաբանության ներքո՝ ընդգծելով քաղաքական պատասխանատվություն ստանձնող անձին՝ Սամվել Կարապետյանին, ինչը չեմ կարող ասել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության մասով։ ՔՊ-ի կողմից է ատելության խոսքի իրացումն իրականացվել, դրա վերաբերյալ ունենք իրավական փաստական տվյալը, և այն, ինչ իրացվում է այդ պահին էլ գործադիր իշխանության ղեկավարի լծակներն ունենալու պայմաններում, դրա ազդեցության աստիճանն անհամադրելի է որևէ այլ ուժի կողմից նման բառամթերքի, ծրագրերից նման կերպ շեղվելու իրավիճակի հետ»,- հայտարարեց Արամ Վարդևանյանը։
Նա հավելեց՝ այս ամենը համադրելի չի եղել նաև Սահմանադրության 7-րդ հոդվածի հետ, որը երաշխավորվում է ընտրությունների հավասար պայմանները։
Ինչ վերաբերում է իրենց դաշինքի համար ստեղծված էական խոչընդոտներին, Վարդևանյանը մատնանշեց դաշինքի առաջնորդ Սամվել Կարապետյանի տնային կալանքը, ինչպես նաև դաշինքի անդամների, համակիրների նկատմամբ քրեական հետապնդումների քանակը, որոնք զուգորդված են եղել կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդություններով։
հանձնաժողովը անվավեր է ճանաչել 3 ընտրատեղամասերի` թիվ 10/51, 35/65 և 12/13 քվեարկության արդյունքները, որի արդյունքում «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը կորցրել է 213 ձայն։
Հիշեցնենք` հունիսի 7-ին Հայաստանում ԱԺ ընտրություններ անցկացվեցին, որոնց մասնակցեց 16 կուսակցություն և 2 դաշինք։ Նախնական արդյունքներով ԲՀԿ–ն ստացել էր ընտրողների քվեների 4%–ը և կարող էր մտնել խորհրդարան։ Ավելի ուշ ԿԸՀ–ն անվավեր ճանաչեց 3 ընտրատեղամասերի քվեարկության արդյունքները, ինչի հետևանքով «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը կորցրեց 213 քվե՝ փաստացի չկարողանալով հաղթահարել 4% անցողիկ շեմը։ Հունիսի 14–ին ԿԸՀ–ն հրապարակեց քվեարկության վերջնական արդյունքները, համաձայն որի` ԲՀԿ–ն չի անցնում խորհրդարան (58287 քվե կամ 3.9893%)։
Հունիսի 19-ին 7 քաղաքական ուժեր դիմեցին ՍԴ՝ պահանջելով չեղյալ ճանաչել ընտրությունների արդյունքները։ ՍԴ–ում միավորված գործի դատաքննությունը մեկնարկել է հունիսի 26–ին, ժամը 11-ին։ ՍԴ–ն գործը քննելու համար 15 օր ժամանակ ունի։

"The strong Armenia" has faced obstacles that have affected the election, Vardevanyan said.
Sputnik․ The representative of the coalition stated that the created situation is not compatible with the equal conditions of elections guaranteed by the Constitution.
“The ‘Strong Armenia’ coalition has faced obstacles that have significantly influenced the election results. Today, this was stated by the coalition representative Aram Vardevanyan at the Constitutional Court, responding to a question from the Deputy Chairman of the Constitutional Court, Judge Edgar Shatiryans, who is the reporting judge in the election dispute case. The judge asked whether, in Vardevanyan's opinion, the political struggle in the context of the last parliamentary elections unfolded in an inter-party, ideological, programmatic dimension, or in an interpersonal one.”
“Our side presented it under a programmatic logic, emphasizing the political responsibility of the person, Samvel Karapetyan, which I cannot say about the ‘Civil Contract’ party. It is the CC that has implemented hate speech; we have legal factual data regarding this, and what is being implemented at that moment, even under the conditions of having the levers of executive power, the degree of its influence is incomparable to any other force's similar vocabulary, the situation of deviating from such programs,” Aram Vardevanyan stated.
He added that all this has also been incompatible with Article 7 of the Constitution, which guarantees equal conditions for elections.
Regarding the significant obstacles created for their coalition, Vardevanyan pointed out the house arrest of the coalition leader Samvel Karapetyan, as well as the number of criminal prosecutions against coalition members and supporters, which have been accompanied by motions to apply detention as a preventive measure.
The commission has declared the results of voting at 3 polling stations, numbers 10/51, 35/65, and 12/13, invalid, as a result of which the ‘Prosperous Armenia’ party lost 213 votes.
Let us recall that on June 7, parliamentary elections were held in Armenia, with the participation of 16 parties and 2 coalitions. According to preliminary results, the PAP received 4% of the voters' votes and could enter the parliament. Later, the CEC declared the results of voting at 3 polling stations invalid, resulting in the ‘Prosperous Armenia’ party losing 213 votes, effectively failing to overcome the 4% threshold. On June 14, the CEC published the final voting results, according to which the PAP does not enter the parliament (58287 votes or 3.9893%).
According to the CEC's final results, the CC will have 64 mandates in the parliament, the ‘Strong Armenia’ will have 29, and the ‘Armenia’ coalition will have 12 mandates:
On June 19, 7 political forces appealed to the Constitutional Court, demanding to annul the election results. The trial of the combined case at the Constitutional Court started on June 26 at 11 a.m. The Constitutional Court has 15 days to examine the case.