Ընտրակաշառքի գործերով 258 մեղադրյալից 182-ը «Ուժեղ Հայաստան»-ից է․ բողոքում են, որ ՀԿԿ-ն իրենց թիրախավորել է
30-06-2026 10:29 Հայաստան Մեկնաբանություն
Հայկական ժամանակ. Արդեն չորրորդ օրն է՝ մենք Սահմանադրական դատարանում ենք, և նիստերը շարունակվում են՝ կապված ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու դիմումների քննության հետ։ Օգտվելով առիթից՝ ուզում եմ խնդրել ձեզ հետևել Սահմանադրական դատարանի նիստերի ընթացքին։
Այս մասին սոցցանցի իր էջում հրապարակած տեսանյութում ասել է ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը։
«Ուրեմն․ «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչները պնդում են, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն թիրախավորել է իրենց, և այդ թիրախավորումը ազդել է ընտրության արդյունքի վրա։ Խոսքը ընտրակաշառքների բաժանման հայտնաբերման գործընթացի մասին է, որը Հակակոռուպցիոն կոմիտեն իրականացրել է, որի հետևանքով այսօր կա 258 մեղադրյալ տարբեր քրեական գործերով, և որոնցից 182-ը «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչներ են։ Ընդ որում՝ նրանց մի մասը դաշինքի ցուցակով առաջադրված պատգամավորության թեկնածուներ են։ Սա ասում եմ որպես փաստ, և այս ուժը բողոքում է, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն իրենց թիրախավորել է։
Հարց ուղղեցի՝ արդյո՞ք ճիշտ կլիներ, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն ընդհանրապես իր հրապարակումներում չնշեր, թե որ կուսակցության օգտին է տրամադրվել ենթադրյալ կաշառքը։
«Ուժեղ Հայաստան»-ի ներկայացուցիչը ասաց՝ այո՛, այդպես ճիշտ կլիներ։ «Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչը ասաց՝ այո՛, այդպես ճիշտ կլիներ։
Զարմանալիորեն «Միասնության թևերի» ներկայացուցիչը ասեց, որ այո՛, այդպես ճիշտ կլիներ։ Եվ միայն «Հանուն Հանրապետության» կուսակցությունն էր, որի հստակ պատասխանն այն էր, որ ո՛չ, որովհետև անհասցե հաղորդագրությունը կթիրախավորեր բոլորին։ Ինչպե՞ս կարող է մի կուսակցություն, մի քաղաքական ուժ, որն անընդունելի, պարսավելի երևույթ է համարում ընտրակաշառքը, ընդունելի համարել մի իրավիճակ, որի շրջանակներում կարող է թիրախավորվել հենց ինքը։
Մեր քաղաքական ուժը, օրինակ, ընդհանրապես որևէ առնչություն չի ունեցել ընտրակաշառքների հետ. ինչո՞ւ պետք է պատրաստ լինի կրել այդ անհասցե հաղորդագրությունների պատասխանատվության բեռը։ Պատասխանները թողնում եմ ձեզ»,- ասել է նախարարը։

Out of 258 defendants in bribery cases, 182 are from "Strong Armenia": they complain that the CPP has targeted them.
30-06-2026 10:24 Armenia A comment
Armenian Time. It has been the fourth day that we are at the Constitutional Court, and the sessions continue regarding the examination of the applications to contest the election results. Taking this opportunity, I would like to ask you to follow the proceedings of the Constitutional Court sessions.
This was stated by the Minister of Justice of the Republic of Armenia, Surbhi Galayan, in a video posted on her social media page.
«So, the representatives of the «Strong Armenia» coalition claim that the Anti-Corruption Committee has targeted them, and this targeting has affected the election results. This refers to the process of discovering the distribution of bribes, which the Anti-Corruption Committee has carried out, resulting in 258 defendants in various criminal cases, of which 182 are representatives of the «Strong Armenia» coalition. Moreover, some of them are candidates for parliamentary positions nominated by the coalition. I state this as a fact, and this force complains that the Anti-Corruption Committee has targeted them.»
I asked whether it would be appropriate for the Anti-Corruption Committee not to mention in its publications which party the alleged bribe was given for.
The representative of «Strong Armenia» said yes, that would be appropriate. The representative of the «Armenia» coalition said yes, that would be appropriate.
Surprisingly, the representative of the «Wings of Unity» said that yes, that would be appropriate. And only the «For the Republic» party had a clear response that no, because an unspecified message would target everyone. How can a party, a political force that considers bribery unacceptable and disgraceful, accept a situation in which it could be targeted itself?
Our political force, for example, has had no connection to bribery at all; why should it be ready to bear the burden of responsibility for those unspecified messages? I leave the answers to you,» the minister said.