2027-ի հունվարի 1-ից տաքսի ծառայությունների վարորդները և աշխատողները կմիանան առողջապահության ապահովագրությանը
30-06-2026 13:54 Հայաստան Առողջապահություն
Հայկական ժամանակ. Տաքսի ծառայությունների վարորդները և գրանցված աշխատողները կանցնեն 100% սուբսիդավորման համակարգի:
Այս մասին ասուլիսի ժամանակ ասել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
«2027 թվականի հունվարի 1-ից առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգին միանալու են նոր խմբեր, դրանք են՝ քաղիրավական պայմանագրերով աշխատողները, տաքսի ծառայություններում աշխատող վարորդները, և անկախ աշխատավարձի չափից բոլոր գրանցված աշխաատողները:
2028 թվականի հունվարի 1-ից ըստ էության արդեն կներառենք բոլոր քաղաքացիներին, գյուղացիական տնտեսություններում զբաղված մարդկանց, ուսանողներին և այլն:
2028 թվականի հունվարի 1-ից մեր նպատակն է 3,000,000 բնակչությանը ներառել առողջության ապահովագրության մեջ և ավարտել պետական պատվերի ծրագրերը: Պետական պատվերի ծրագրերը 2028 թվականի հունվարից որպես բյուջետային ծրագիր հիմնականում կավարտվի»,- նշել է Ավանեսյանը:

С 1 января 2027 года водители и работники таксомоторных услуг присоединятся к системе медицинского страхования.
30-06-2026 13:47 Армения
Армянское время. Водители такси и зарегистрированные работники перейдут на систему 100% субсидирования:
Об этом на пресс-конференции заявила министр здравоохранения Анаит Аванисян:
«С 1 января 2027 года к системе универсального медицинского страхования присоединятся новые группы, а именно: работники по гражданско-правовым договорам, водители такси и все зарегистрированные работники независимо от размера заработной платы.
С 1 января 2028 года мы фактически включим всех граждан, людей, занятых в сельскохозяйственных хозяйствах, студентов и так далее.
С 1 января 2028 года наша цель - включить 3,000,000 жителей в систему медицинского страхования и завершить программы государственного заказа. Программы государственного заказа в основном завершатся с января 2028 года как бюджетная программа»,- отметила Аванисян: