25-08-2026 16:42 Հայաստան Քաղաքականություն
Անդրադառնալով ընդդիմադիրների քննադատությանը, թե իշխանությունը լեգիտիմ չէ, Նիկոլ Փաշինյանը նախ հիշեցրել է, որ ժողովրդին կոչ է արել դուրս գալ փողոց և հեղափոխություն անել, եթե համաձայն չէ գործող իշխանության հետ, կամ եթե կարծում է, որ իշխանությունը լեգիտիմ չէ:
«Լեգիտիմության խնդիր այս մարդիկ ունեն, իրենք այս դահլիճում տիրոջ կարգավիճակ չունեն, իրենք հասկանում են՝ տնվոր են՝ գործուղված ինչ-որ միսիայի համար: Իրադարձությունն արագ է զարգանում, չի գալիս հանձնարարականը՝ ինչ անեն, չեն կողմնորոշվում, գնում են-գալիս են:
Բայց սա իրենց պրոբլեմը չէ, մեր պրոբլեմն է, սա ՀՀ պրոբլեմն է: Կարծում եմ՝ սա է ընտրությունը՝ կա՛մ մանդատները վայր դրեք և զվաղվեք հեղափոխությամբ, կա՛մ եկե՞լ եք, նստե՛ք, աշխատե՛ք: Չեմ կարծում՝ ամեն բառի վրա նեղանալ գնալն ուժեղության նշան է»,- ասել է նա՝ նկատի ունենալով ինչ-ինչ հարցերում անհամաձայնության հետևանքով ընդդիմության ներկայացուցիչների ԱԺ դահլիճը լքելը:

armtimes.com «Либо сложите мандаты и займитесь революцией, либо работайте»:
Комментируя критику оппозиции о том, что власть нелегитимна, Никол Пашинян сначала напомнил, что призывал народ выйти на улицы и сделать революцию, если они не согласны с действующей властью или считают, что власть нелегитимна:
«Проблема легитимности есть у этих людей, они не имеют статуса хозяев в этом зале, они понимают, что являются домохозяевами, назначенными на какую-то миссию. События развиваются быстро, не приходит указание, что делать, они не могут сориентироваться, приходят и уходят.
Но это не их проблема, это наша проблема, это проблема Республики Армения. Думаю, это и есть выбор: либо сложите мандаты и займитесь революцией, либо пришли, сидите, работайте. Не думаю, что обижаться на каждое слово и уходить — это признак силы»,- сказал он, имея в виду выход представителей оппозиции из зала Национального собрания из-за разногласий по некоторым вопросам.