Պետությանը պատճառվել է շուրջ 2.6 մլրդ դրամի վնաս. Ռոբերտ Քոչարյանի հետ փոխկապակցված ընկերությունների տնօրենները ձերբակալվել են
25-08-2026 16:00 Հայաստան Իրավունք
ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելու դեպքերի առթիվ քննվող քրեական վարույթներով օգոստոսի 25-ին միաժամանակյա խուզարկություններ են կատարվել տնտեսավարողների գործունեության և բնակության ընդհանուր թվով 17 հասցեներում, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել և վերցվել են քրեական վարույթների համար նշանակություն ունեցող փաստաթղթեր և առարկաներ:
«Տնտեսավարող սուբյեկտների գործունեության հասցեները ապացուցողական և վարութային գործողություններ իրականացնելու նպատակով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով կապարակնքվել են:
Հանցանքների կատարումը վկայող փաստերի հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչության քննիչների կողմից միջնորդություններ են ներկայացվել հսկող դատախազին՝ տնօրեններ Ի.Հ.-ի, Ա.Ա.-ի, Կ.Ա.-ի և նախկին տնօրեն Հ.Մ.-ի նկատմամբ Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին, որոնք բավարարվել են:
Վերջիններս ձերբակալվել են: Նրանց նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություններ են ներկայացվելու դատարան:
Հիշյալ տնտեսվարող սուբյեկտներով պետությանը պատճառվել է շուրջ 2 մլրդ 682 մլն 21 հզր 224 ՀՀ դրամի վնաս»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Государству причинен ущерб в размере около 2,6 млрд драмов. Директора компаний, связанных с Робертом Кочаряном, арестованы.
25-08-2026 16:00 Армения Право
В Главном управлении по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета РА 25 августа одновременно были проведены обыски по уголовным делам о неуплате налогов в особо крупных размерах по 17 адресам, связанным с деятельностью и местом жительства хозяйствующих субъектов, в результате которых были обнаружены и изъяты документы и предметы, имеющие значение для уголовных производств:
«Адреса деятельности хозяйствующих субъектов были опечатаны в соответствии с установленным порядком уголовно-процессуального законодательства РА для проведения доказательных и процессуальных действий.
На основании фактов, свидетельствующих о совершении преступлений, следователями Главного управления по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета РА были поданы ходатайства прокурору о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении директоров И.Х., А.А., К.А. и бывшего директора Х.М. по пункту 2 части 3 статьи 290 Уголовного кодекса, которые были удовлетворены.
Они были арестованы. В суд будут поданы ходатайства о применении меры пресечения в виде заключения под стражу.
Указанными хозяйствующими субъектами государству причинен ущерб в размере около 2 млрд 682 млн 21 тыс. 224 драмов РА», - говорится в сообщении:
Уведомление: обвиняемый в преступлении считается невиновным, пока его вина не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом, решением суда, вступившим в законную силу.