Ես հրահանգը տվել եմ Հանրապետության հրապարակում 2026-ի հունիսի 5-ին. Փաշինյանը՝ Քոչարյանի դեմ գործողությունների մասին
25-08-2026 17:30 Հայաստան Քաղաքականություն
1lurer.am Ես հրահանգը այստեղ չեմ տվել, ես հրահանգը տվել եմ Հանրապետության հրապարակում 2026 թվականի հունիսի 5-ին: Այդ մասին Ազգային ժողովում իր ամփոփիչ ելույթի ժամանակ ասաց վարչապետ Նիոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով ընդիմադիրների քննադատությանը, թե երեկ երեկոյան ՀՀ վարչապետը հրահանգ է տվել Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ գործողություններ իրականացնելու համար:
«Ինչո՞ւ եմ այնտեղից տվել. որովհետև ոչ մեկը չի ասում՝ «Պիացա գրանդեն»՝ Սպայի տուն պատմամշակութային հուշարձանը, քանդել են, տեղը Ռոբերտ Քոչարյանի, Լևոն Քոչարյանի և Սեդրակ Քոչարյանի սեփականությունն է: Ո՞նց: «Փլեյ սիթի»՝ Թենիսի մանկապատանեկան կենտրոնը վերցրել են մարդիկ, դարձրել են իրենց համար «Օրանժ»: «Տոյոտա Երևան»՝ Ռուբինյանի հետ էինք նայում, եթե ես ճիշտ հասկացա, մի հատ հողն են տվել, մի հատ էլ փայ են մտել «Տոյոտա Երևանի» մեջ: Պարոնյան 8 շենքի տեղը հին շենք է եղել, դա վերցրել են կոպեկներով, «Կապուտակ Սևան», «Կոնգրես» հյուրանոցը չգիտեմ՝ սրա մա՞ս է, թե՞ չէ, Կասկադում՝ երկու հեկտար հողամաս:
Ժողովո՛ւրդ ջան, ես ձեզ հարց եմ տալիս, երկու հարցադրում կա. 8 տարի վարչապետ եմ, ինչո՞ւ Կասկադում հող չունեմ, ինչի Սևանի ափին հանգստյան տուն չունեմ, ինչո՞ւ հյուրանոց չունեմ: Ինչո՞ւ 1 մլրդ 740 դրամ չունեմ… Այսինքն՝ ի՞նչ, ես միամի՞տ եմ: Նրանք շուստրի, ուժեղ տղերքն են, հայրենասեր, ես էլ միամի՞տն եմ:
Ճիշտ հարց հնչեց, հիմա էլ ասում են՝ ինչո՞ւ 8 տարի հետո: Ես էլ եմ այս հարցը տալիս, այս փաստերից մեկը նո՞ր է: Ի՞նչ եմ հրապարակից ասել, ասել եմ՝ մի պարզ պատճառով. որովհետև, լինելով իշխանություն, ամեն օր կռիվ ենք տվել այս մաֆիայի դեմ: Այդ սեփականությունն ինչո՞ւ է Ռոբերտ Քոչարյանինն ու մյուսներինը. որովհետև ում ուզեցել են, առել են, ում ուզեցել են, ծախել են»,- ասաց նա:
Ըստ Փաշինյանի՝ պետությունը, որը ՀՀ ժողովրդի իշխանության ներքո է, պարտավոր է ժողովրդի կամքը կատարել:
«Այո՛, պիտի նստեն: Ես ասում եմ՝ Ծառուկյան Գագիկը պիտի հայտարարություն անի, ասի՝ ի՞նչ էիք ասում, որ թոշակը պիտի նվազագույն սպառողական զամբյուղի չափ լինի: Բա ե՞րբ է թոշակը բարձրանալու, Քոչարյան Ռոբերտն էլ պիտի ասի դա: Իրենք էլ պիտի ասեն, իրենք պիտի փող չունենան, որ ընտրակաշառք էլ բաժանեն, և դա իմ քաղաքական հանձնառությունն է: Այն պետությունը, որը սա չի անի, չի կարա չանի, որովհետև սա արդեն իմ ասածը չի, այլ ՀՀ ժողովրդի ասածն է, դե փորձվի՝ մեկը չանի: Պրծել են ձեր մաֆիայի ժամանակները, որ ում ուզենաք՝ առնեք, ում ուզենաք՝ ծախեք: Պրծել է»,- ասաց նա:
Այս համատեքստում Փաշինյանը նաև հայտարարեց. «Ժողովրդից տարած ամեն ինչը մտնելու ենք, քանդելու ենք, վերցնելու ենք, վերադարձնելու ենք, կոպեկ-կոպեկ, հատիկ-հատիկ՝ անկախ նրանից, թե ում ընկերն է, ում բարեկամն է և այլն… Հովիկ Աղազարյանի դեպքը դրա մասին է: Այսինքն՝ մենք մեր ու ուրիշի կաշառակեր ունե՞նք: Մենք պարտավորություն ունենք ժողովրդի առաջ և այդ պարտավորւթյունը պիտի կատարենք»:
Անդրադառնալավ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանի հայտարարությանը, թե Ռոբերտ Քոչարյանը լավ է կառավարել, հայտարարեց. «Հա, ես վատ եմ կառավարել, բայց ես հյուրանոց չունեմ, միլիոններ չունեմ, ոչ մի բան չունեմ: Բայց ունեմ մանդատ, ունեմ լեգիտիմություն»:

Я дал указание провести действия против Кочаряна на площади Республики 5 июня 2026 года, - Пашинян.
1lurer.am Я не дал указание здесь, я дал указание на площади Республики 5 июня 2026 года. Об этом сказал премьер-министр Никол Пашинян в своем итоговом выступлении в Национальном собрании, комментируя критику оппозиции о том, что вчера вечером премьер-министр Армении дал указание провести действия против Роберта Кочаряна.
«Почему я дал указание оттуда? Потому что никто не говорит, что «Пиацца Гранде» — памятник истории и культуры, был разрушен, а место стало собственностью Роберта Кочаряна, Левона Кочаряна и Седрака Кочаряна. Как? «Плей Сити» — центр для молодежи в Тенисе, его забрали люди, сделали для себя «Оранж»: «Тойота Ереван» — мы смотрели с Рубиняном, если я правильно понял, одну землю отдали, а еще и долю взяли в «Тойота Ереван». Здание по адресу Паронян 8 было старым зданием, его забрали за копейки, «Капутак Севан», гостиница «Конгресс» — не знаю, это часть этого или нет, в Каскаде — два гектара земли.
Люди, я задаю вам вопрос, есть два вопроса. Я премьер-министр уже 8 лет, почему у меня нет земли в Каскаде, почему у меня нет дачи на берегу Севана, почему у меня нет гостиницы? Почему у меня нет 1 миллиарда 740 драмов… То есть что, я наивный? Они хитрые, сильные ребята, патриоты, а я что, наивный?
Звучит правильный вопрос, теперь говорят: почему через 8 лет? Я тоже задаю этот вопрос, один из этих фактов новый? Что я сказал с площади, я сказал по одной простой причине: потому что, будучи у власти, мы каждый день боролись с этой мафией. Почему эта собственность принадлежит Роберту Кочаряну и другим? Потому что кого хотели, забрали, кого хотели, продали», — сказал он.
По словам Пашиняна, государство, которое находится под властью народа Армении, обязано исполнять волю народа.
«Да, они должны сесть. Я говорю, Гагик Царукян должен сделать заявление, сказать: что вы говорили, что пенсия должна быть на уровне минимальной потребительской корзины? А когда пенсия поднимется, Роберт Кочарян тоже должен это сказать. Они тоже должны сказать, что у них не должно быть денег, чтобы раздавать взятки, и это моя политическая обязанность. То государство, которое этого не сделает, не сможет не сделать, потому что это уже не то, что я сказал, а то, что сказал народ Армении, ну пусть попробует, чтобы никто не сделал. Время вашей мафии прошло, чтобы кого хотели, забирали, кого хотели, продавали. Прошло», — сказал он.
В этом контексте Пашинян также заявил: «Все, что от народа, мы будем забирать, разрушать, возвращать, копейка за копейкой, штука за штукой — независимо от того, чей это друг, чей это родственник и так далее… Дело Геворка Агазаряна об этом. То есть у нас есть свои и чужие коррупционеры? У нас есть обязательство перед народом, и это обязательство мы должны выполнить».
Комментируя заявление депутата фракции «Армения» Аghвана Вартаняна о том, что Роберт Кочарян хорошо управлял, он заявил: «Да, я плохо управлял, но у меня нет гостиницы, нет миллионов, ничего нет. Но у меня есть мандат, у меня есть легитимность».