Եթե ընդունի այդ օրակարգը, ես կնստեմ և իր հետ կքննարկեմ դա. Նիկոլ Փաշինյանը՝ Գարեգին Բ-ի մասին
1lurer.am Ես չեմ հիշում, որ երկու օր տևի Կառավարության ծրագրի քննարկումը: Տպավորությունների մակարդակում սա Կառավարության ծրագրի ամենակարճ քննարկումն է, բայց քննարկվող հարցերի մեջ Հայաստանյայց Առաքելական եկեղեցու հետ կապված հարցերը էլի որոշակի դերակատարում ունեին: Այդ մասին իր եզրափակիչ ելույթում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ընդդիմության ներկայացուցիչն ասում է՝ հոգևորականի ձեր իդեալը Նավասարդ Կճոյանն է, և դուք ուզում եք նրա միջոցով... Ես ձեզ ուզում եմ ուղիղ ասել՝ Գարեգին Բ-ն կամ Կտրիճ Ներսիսյանը եթե ընդունի այդ օրակարգը, ես էս ամբիոնից հանդիսավոր կերպով ասում եմ, որ ես կնստեմ և իր հետ, ամենայն հարգանքով, կքննարկեմ այդ օրակարգը: Ես չեմ ասել երբեք, որ կան մերոնքականներ և ոչ մերոնաքականներ, որոնց մի մասը կարող է բարեվարքության կանոնները պահել, մյուս մասը՝ չպահել:
Ի միջի այլոց, Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ եկեղեցու բարենորոգման օրակարգը հստակ ձևակերպված է՝ բարեվարքության կանոններ և այդ կանոնները պահելու հստակ մեխանիզմներ»,- ասաց վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ ինքն աշխատանքային մակարդակով ասել է, որ պետությունը կարող է ելքի որոշակի ճանապարհ ապահովել նման բոլոր հոգևորականների համար:
«Բայց խոսքը մեր ազգային արժեքների պահպանության մասին է, որովհետև մեր ազգային արժեքները դեֆորմացված են հենց էդ փաստի բերումով: Մենք ո՞նց կարող ենք հանդուրժել, որ մեր սրբություն սրբոցը ախտահարված է: Լավ, եկեք ամեն ինչ դնենք մի կողմ, ուզում եք Վեհափառ ասենք, ուզում եք Գարեբին Բ ասենք, ուզում եք Կտրիճ Ներսիսյան ասենք, ինչ ուզում եք ասենք, բայց էդ ամեն ինչից անդին կան փաստեր, որոնց մասին գիտի ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի և յուրաքանչյուր հավատացյալ: Լեգիտիմությունը գերկարևոր հարց է»,- նշեց Փաշինյանը:
Մեջբերելով ընդդիմության ներկայացուցչի խոսքերը, թե ՀՀ քաղաքացիների 97 տոկոսը հավատում է եկեղեցուն, ասաց՝ խնդիրը հենց այդտեղ է, որ ՀՀ քաղաքացիների 97 տոկոսը հավատում է, իսկ եկեղեցու գլուխը չի հավատում Աստծուն:
«Ինքը հոգևոր կյանք չունի: Ինքը ժխտել է Աստծո հետ իր ուխտը և այդ ուխտադրժությունը փաթաթված է մեր բոլորի վզին: Ես պատրաստ չեմ այդ ուխտադրժության պատասխանատվությունը կրել»,- հայտարարեց նա՝ հնչեցնելով նախադասություն Մատթեոսի Ավետարանի Երանիներից:
Նրա խոսքով՝ այսօր եկեղեցու պաշտպանության դիրքերից հանդես են գալիս մարդիկ, որոնք չգիտեն՝ Աստվածաշնչի, Կտարակարանի, Ավետարանի մեջ ինչ տարբերություն կա, նրանց համար եկեղեցին փող լվանալու համակարգ է:

If he accepts that agenda, I will sit down and discuss it with him. Nikol Pashinyan on Garegin II.
1lurer.am  I do not remember that the discussion of the Government program lasted for two days. At the level of impressions, this is the shortest discussion of the Government program, but the issues related to the Armenian Apostolic Church still had a certain role. This was stated by the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, in his concluding speech:
«The representative of the opposition says that your ideal of a clergyman is Navasar Kchoyan, and you want to... I want to tell you directly that if Garegin II or Ktrich Nersisyan accepts that agenda, I solemnly say from this podium that I will sit down and discuss that agenda with him, with all due respect. I have never said that there are our people and not our people, some of whom may adhere to the rules of morality, while others may not adhere to them.»
Among other things, the agenda for the reform of the Armenian Apostolic Holy Church is clearly formulated: rules of morality and clear mechanisms for adhering to those rules,» the Prime Minister said.
According to him, he has stated at a working level that the state can provide a certain way out for all such clergymen.
«But the issue is about the preservation of our national values, because our national values are deformed precisely because of that fact. How can we tolerate that our holy of holies is defiled? Fine, let’s put everything aside, whether we want to say Catholicos, whether we want to say Garegin II, whether we want to say Ktrich Nersisyan, say whatever you want, but beyond all that, there are facts that every citizen of the Republic of Armenia and every believer knows. Legitimacy is a crucial issue,» Pashinyan noted.
Citing the words of the opposition representative that 97 percent of the citizens of the Republic of Armenia believe in the church, he said that the problem lies precisely there, that 97 percent of the citizens of the Republic of Armenia believe, while the head of the church does not believe in God.
«He has no spiritual life. He has denied his covenant with God, and that breach of covenant is hanging around all our necks. I am not ready to bear the responsibility for that breach of covenant,» he declared, echoing a phrase from the Beatitudes of the Gospel of Matthew.
According to him, today people who do not know the difference between the Bible, the Old Testament, and the Gospel are defending the church, and for them, the church is a money laundering system.
«Ktrich Nersisyan or Garegin II is a representative of the party of war,» the Prime Minister declared: