Եթե ընդունի այդ օրակարգը, ես կնստեմ և իր հետ կքննարկեմ դա. Նիկոլ Փաշինյանը՝ Գարեգին Բ-ի մասին
1lurer.am Ես չեմ հիշում, որ երկու օր տևի Կառավարության ծրագրի քննարկումը: Տպավորությունների մակարդակում սա Կառավարության ծրագրի ամենակարճ քննարկումն է, բայց քննարկվող հարցերի մեջ Հայաստանյայց Առաքելական եկեղեցու հետ կապված հարցերը էլի որոշակի դերակատարում ունեին: Այդ մասին իր եզրափակիչ ելույթում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ընդդիմության ներկայացուցիչն ասում է՝ հոգևորականի ձեր իդեալը Նավասարդ Կճոյանն է, և դուք ուզում եք նրա միջոցով... Ես ձեզ ուզում եմ ուղիղ ասել՝ Գարեգին Բ-ն կամ Կտրիճ Ներսիսյանը եթե ընդունի այդ օրակարգը, ես էս ամբիոնից հանդիսավոր կերպով ասում եմ, որ ես կնստեմ և իր հետ, ամենայն հարգանքով, կքննարկեմ այդ օրակարգը: Ես չեմ ասել երբեք, որ կան մերոնքականներ և ոչ մերոնաքականներ, որոնց մի մասը կարող է բարեվարքության կանոնները պահել, մյուս մասը՝ չպահել:
Ի միջի այլոց, Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ եկեղեցու բարենորոգման օրակարգը հստակ ձևակերպված է՝ բարեվարքության կանոններ և այդ կանոնները պահելու հստակ մեխանիզմներ»,- ասաց վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ ինքն աշխատանքային մակարդակով ասել է, որ պետությունը կարող է ելքի որոշակի ճանապարհ ապահովել նման բոլոր հոգևորականների համար:
«Բայց խոսքը մեր ազգային արժեքների պահպանության մասին է, որովհետև մեր ազգային արժեքները դեֆորմացված են հենց էդ փաստի բերումով: Մենք ո՞նց կարող ենք հանդուրժել, որ մեր սրբություն սրբոցը ախտահարված է: Լավ, եկեք ամեն ինչ դնենք մի կողմ, ուզում եք Վեհափառ ասենք, ուզում եք Գարեբին Բ ասենք, ուզում եք Կտրիճ Ներսիսյան ասենք, ինչ ուզում եք ասենք, բայց էդ ամեն ինչից անդին կան փաստեր, որոնց մասին գիտի ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի և յուրաքանչյուր հավատացյալ: Լեգիտիմությունը գերկարևոր հարց է»,- նշեց Փաշինյանը:
Մեջբերելով ընդդիմության ներկայացուցչի խոսքերը, թե ՀՀ քաղաքացիների 97 տոկոսը հավատում է եկեղեցուն, ասաց՝ խնդիրը հենց այդտեղ է, որ ՀՀ քաղաքացիների 97 տոկոսը հավատում է, իսկ եկեղեցու գլուխը չի հավատում Աստծուն:
«Ինքը հոգևոր կյանք չունի: Ինքը ժխտել է Աստծո հետ իր ուխտը և այդ ուխտադրժությունը փաթաթված է մեր բոլորի վզին: Ես պատրաստ չեմ այդ ուխտադրժության պատասխանատվությունը կրել»,- հայտարարեց նա՝ հնչեցնելով նախադասություն Մատթեոսի Ավետարանի Երանիներից:
Նրա խոսքով՝ այսօր եկեղեցու պաշտպանության դիրքերից հանդես են գալիս մարդիկ, որոնք չգիտեն՝ Աստվածաշնչի, Կտարակարանի, Ավետարանի մեջ ինչ տարբերություն կա, նրանց համար եկեղեցին փող լվանալու համակարգ է:

Если он примет эту повестку, я сяду и обсудю это с ним. Никол Пашинян о Гарегине Б.
1lurer.am  Я не помню, чтобы обсуждение программы правительства длилось два дня. На уровне впечатлений это самое короткое обсуждение программы правительства, но вопросы, касающиеся Армянской Апостольской церкви, также играли определенную роль. Об этом в своем заключительном выступлении заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян:
«Представитель оппозиции говорит, что идеалом вашего духовенства является Навасард Кчоян, и вы хотите через него... Я хочу вам прямо сказать: если Гарегин Б или Ктрит Нерсес примут этот повестку дня, я с этой трибуны торжественно заявляю, что я сяду и с ним, с полным уважением, обсужу эту повестку дня. Я никогда не говорил, что есть наши и не наши, часть из которых может соблюдать правила благочестия, а другая часть — нет.
Между прочим, повестка дня по обновлению Армянской Апостольской Святой церкви четко сформулирована — это правила благочестия и четкие механизмы соблюдения этих правил»,- сказал премьер-министр:
По его словам, он на рабочем уровне сказал, что государство может обеспечить определенный выход для всех таких духовных лиц.
«Но речь идет о сохранении наших национальных ценностей, потому что наши национальные ценности деформированы именно из-за этого факта. Как мы можем терпеть, что наша святыня осквернена? Хорошо, давайте все отложим в сторону, хотите скажем Католикос, хотите Гарегин Б, хотите Ктрит Нерсес, что угодно скажем, но за всем этим стоят факты, о которых знает каждый гражданин Армении и каждый верующий. Легитимность — это крайне важный вопрос»,- отметил Пашинян:
Цитируя слова представителя оппозиции о том, что 97 процентов граждан Армении верят в церковь, он сказал, что проблема именно в том, что 97 процентов граждан Армении верят, а глава церкви не верит в Бога.
«Он не имеет духовной жизни. Он отверг свой завет с Богом, и это нарушение завета обременяет всех нас. Я не готов нести ответственность за это нарушение завета»,- заявил он, произнеся фразу из Евангелия от Матфея.
По его словам, сегодня от имени защиты церкви выступают люди, которые не знают, в чем разница между Библией, Книгой Псалмов и Евангелием, для них церковь — это система отмывания денег.