ՆԳՆ շրջիկ սպասարկման գրասենյակները ծառայություններ կմատուցեն Լոռու և Արագածոտնի մարզերում
ՆԳՆ սպասարկման գրասենյակները շարունակում են իրականացնել շրջիկ սպասարկում՝ քաղաքացիներին մատուցելով և՛ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության, և՛ հաշվառման-քննական բաժինների ծառայություններ։
ՆԳ նախարարի հրամանի համաձայն՝ օգոստոսի 27-ին ծառայություններ կմատուցվեն․
ժամը 10։30-16:00,
Լոռու մարզի Ստեփանավան համայնքում՝ համայնքապետարանի հարևանությամբ,
Արագածոտնի մարզի Արագած համայնքում՝ համայնքապետարանի հարևանությամբ։
Շրջիկ սպասարկման շրջանակում քաղաքացիները կարող են փոխանակել անձնագիրը, ստանալ ժամանակավոր պաշտպանության վկայական, տեղեկանքներ։
Վարորդական իրավունքի ու սեփականության վկայականների, հաշվառման վկայագրի փոխանակման կամ կորստի դեպքում քաղաքացիները մոտենալով շրջիկ գրասենյակ` կարող են նորը ստանալ, օգտվել նաև հաշվառման-քննական բաժինների կողմից մատուցվող այլ ծառայություններից։
Օգոստոսի 27-ին շրջիկ սպասարկման գրասենյակները կլինեն նաև Կոտայքի մարզի Բյուրեղավան և Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքներում օգոստոսի 20-ին ընդունված դիմումների շրջանակներում փաստաթղթերը հանձնելու նպատակով։

The mobile service offices of the Ministry of Internal Affairs will provide services in the Lori and Aragatsotn regions.
25-08-2026 16:18 Armenia Press release
The Ministry of Internal Affairs service offices continue to provide mobile services, offering both migration and citizenship services, as well as services from the registration and examination departments to citizens.
According to the order of the Minister of Internal Affairs, services will be provided on August 27th:
from 10:30 AM to 4:00 PM,
in the Stepanavan community of Lori Province, next to the community hall,
in the Aragats community of Aragatsotn Province, next to the community hall.
Within the framework of mobile services, citizens can exchange their passports, obtain temporary protection certificates, and receive various documents.
In case of exchanging or losing driver's licenses and property certificates, citizens can approach the mobile office to receive new ones and also benefit from other services provided by the registration and examination departments.
On August 27th, mobile service offices will also be present in the communities of Byureghavan in Kotayk Province and Vardenis in Gegharkunik Province to deliver documents related to applications submitted on August 20th.