Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այցելել է Պետական եկամուտների կոմիտե
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այսօր այցելել է Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտե։
ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը Հանրապետության նախագահին ներկայացրել է Կոմիտեի ընթացիկ գործունեությունը, վերջին տարիներին իրականացված բարեփոխումները, ռազմավարական պլանավորման հիմնական ուղղություններն ու առաջիկա զարգացումները։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Կառավարության ծրագրով նախատեսված հարկային քաղաքականության առաջնահերթություններին և դրանց իրագործման հիմնական մոտեցումներին։
Քննարկվել են հարկային վարչարարության արդյունավետության բարձրացման, պետական եկամուտների ապահովման, հարկային կարգապահության ամրապնդման, ինչպես նաև պետության և տնտեսվարող սուբյեկտների միջև փոխգործակցության զարգացման հարցերը։
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ հարկային համակարգի արդյունավետությունը պետք է գնահատվի ոչ միայն հավաքագրված եկամուտների, այլև տնտեսության զարգացման համար ստեղծվող միջավայրի տեսանկյունից։ Այս համատեքստում կարևորվել է Պետական եկամուտների կոմիտեի և բիզնեսի միջև գործընկերային հարաբերությունների շարունակական զարգացումը։
Նշվել է, որ ՊԵԿ-ի գործունեության հիմքում պետք է լինի ոչ թե տնտեսվարողներին պատժելու կամ խախտումներ արձանագրելու և տուգանքներ կիրառելու մոտեցումը, այլ օրինական գործունեություն իրականացնող տնտեսվարողներին աջակցելը՝ պետության հետ հարաբերություններում նրանց առավել պաշտպանված և անխոցելի դարձնելու, հարկային պարտավորությունների պատշաճ կատարումն ապահովելու և բիզնեսի անխոչընդոտ զարգացման համար անհրաժեշտ պայմաններ ձևավորելու նպատակով։
Ընդգծվել է նաև կանխատեսելի և արդար հարկային միջավայրի կարևորությունը, որը միաժամանակ ապահովում է պետական եկամուտների կայուն աճը և խթանում տնտեսական ակտիվությունը։
Հանրապետության նախագահը կարևորել է Պետական եկամուտների կոմիտեի շարունակական բարեփոխումները՝ դրանք դիտարկելով պետական կառավարման արդյունավետության բարձրացման և երկրի տնտեսական զարգացման ընդհանուր գործընթացի համատեքստում։

Президент Ваграм Хачатрян посетил Государственный комитет по доходам
Президент Республики Ваграм Хачатрян сегодня посетил Государственный комитет по доходам Республики Армения.
Президент Комитета Эдуард Акопян представил Президенту Республики текущую деятельность Комитета, реформы, проведенные за последние годы, основные направления стратегического планирования и предстоящие события.
Во время встречи также обсуждались приоритеты налоговой политики, предусмотренные программой Правительства, и основные подходы к их реализации.
Обсуждались вопросы повышения эффективности налогового администрирования, обеспечения государственных доходов, укрепления налоговой дисциплины, а также развития взаимодействия между государством и хозяйствующими субъектами.
Президент Ваграм Хачатрян подчеркнул, что эффективность налоговой системы должна оцениваться не только по собранным доходам, но и с точки зрения создаваемой среды для развития экономики. В этом контексте было отмечено важность продолжения партнерских отношений между Государственным комитетом по доходам и бизнесом.
Отмечено, что деятельность Комитета должна основываться не на подходе наказания хозяйствующих субъектов или фиксации нарушений и наложения штрафов, а на поддержке законно действующих хозяйствующих субъектов с целью сделать их более защищенными и неуязвимыми в отношениях с государством, обеспечить надлежащее выполнение налоговых обязательств и создать необходимые условия для беспрепятственного развития бизнеса.
Также подчеркивалась важность предсказуемой и справедливой налоговой среды, которая одновременно обеспечивает устойчивый рост государственных доходов и стимулирует экономическую активность.
Президент Республики отметил важность непрерывных реформ Государственного комитета по доходам, рассматривая их в контексте повышения эффективности государственного управления и общего процесса экономического развития страны.