Ուղղակի մեղադրանք է բերվել մեղադրանք բերելու համար. որևէ ողջամիտ մարդ այդտեղ խնդիր չի կարող տեսնել․ Ամրամ Մակինյան
25-08-2026 19:33 Հայաստան Իրավունք
tert.am Այնքան անհեթեթ է մեղադրանքը, որ ես դժվարանում եմ մեղադրանքի վերաբերյալ որևէ մեկնաբանություն ներկայացնել։ Սպասում ենք, թե այս գործն ի՞նչ տրամաբանական ավարտ կունենա (հասկանալի է՝ մի օր կուղարկվի դատարան), և հնարավորություն կունենանք նաև հանրությանը ցույց տալու, թե ի՞նչ անհեթեթության հետ ենք ընդհանրապես մենք առնչվում, 168․am-ի հետ զրույցում ՀՀ երրորդ նախագահին վերագրվող հերթական մեղադրանքին այսպես արձագանքեց նախագահի պաշտպանական խմբի անդամ Ամրամ Մակինյանը։
Այսօր տեղեկացրել էինք, որ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հակակոռուպցիոն կոմիտեում է, նրան մեղադրանք է առաջադրվել։
««Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող նույն քրեական վարույթի շրջանակում 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (համապատասխանում է գործող Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետին) մեղադրանք է ներկայացվել նաև ՀՀ նախկին նախագահ Ս.Ս.-ին»,- հայտնել էին կոմիտեից։
Իսկ ավելի վաղ Դատախազության հաղորդագրությունից էլ տեղեկացել էինք՝ դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և ևս 9 անձի նկատմամբ, որոնց թվում են՝ Ռոբերտ Քոչարյանի որդի Սեդրակ Քոչարյանը, ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ նախկին վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանը, Երևանի նախկին քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը, «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊ ընկերության մասնակից Սամվել Մայրապետյանը, ինչպես նաև Կոնդի առանձնատների տնտեսության տնօրենի պաշտոնը զբաղեցրած և շինարարական գործունեություն իրականացնող «Այգեձոր» ՍՊԸ-ն ղեկավարած Ա.Ո.-ն., Ա.Ո.-ի կինն ու երկու դուստրերը:
«Ինձ մոտ խորը համոզմունք առաջացավ այս իրավիճակից, որ ուղղակի մեղադրանք է բերվել մեղադրանք բերելու համար, և ավելին՝ որ կրկին, ասենք, այն պայմաններում, երբ պարոն նախագահի ելքը ՀՀ-ից արգելված է, նորից արգելվի։
Այս պրոցեսն է այսօր տեղի ունեցել, մեծ հաշվով, ուրիշ ոչ մի բան։ Այս աբսուրդի թատրոնը գնալով ավելի խիտ գույներ է ստանում»,- շեշտեց Ամրամ Մակինյանը և հավելեց, որ դրվագը վերաբերում է Սպայի տան օտարման գործարքին, որը կատարվել է կառավարության որոշմամբ և բավականին մեծ արժեքով․ «Համոզված ենք, որ որևէ ողջամիտ մարդ այդտեղ խնդիր չի կարող տեսնել»։
Ի դեպ, նախօրեին ԱԺ-ում Փաշինյանն իրավապահներին հրահանգել էր ունեզրկել Ռոբերտ Քոչարյանին և Սերժ Սարգսյանին»,-գրում է կայքը։

Прямое обвинение было выдвинуто для того, чтобы выдвинуть обвинение. Ни один разумный человек не может увидеть в этом проблему, - Амрам Макиян.
25-08-2026 19:33 Армения Право
tert.am  Обвинение настолько абсурдно, что мне трудно представить какой-либо комментарий по поводу обвинения. Мы ждем, какой логический финал будет у этого дела (понятно, что однажды оно будет направлено в суд), и у нас будет возможность показать обществу, с каким абсурдом мы вообще имеем дело, так отреагировал на очередное обвинение, приписываемое третьему президенту Армении, член защитной группы президента Амрам Макинян в беседе с 168.am.
Сегодня мы сообщили, что третий президент Армении Серж Саргсян находится в Антикоррупционном комитете, ему предъявлено обвинение.
««В рамках того же уголовного дела, рассматриваемого в Антикоррупционном комитете, по статье 308 части 2 Уголовного кодекса РА, принятой 18 апреля 2003 года (соответствует пункту 5 части 2 действующей статьи 441 Уголовного кодекса), обвинение предъявлено также бывшему президенту РА С. С.»,- сообщили в комитете.
А ранее из сообщения Прокуратуры стало известно, что прокурор возбудил публичное уголовное преследование против второго президента Армении Роберта Кочаряна и еще 9 лиц, среди которых сын Роберта Кочаряна Седрак Кочарян, третий президент Армении Серж Саргсян, бывший премьер-министр Армении Андраник Маргарян, бывший мэр Еревана Гагик Бегларян, участник компании «Локал Дивелоперз» Самвел Майрапетян, а также А. О., занимавший должность директора хозяйства особняков Конд, и его жена и две дочери.
«У меня возникло глубокое убеждение из этой ситуации, что обвинение было выдвинуто просто для того, чтобы выдвинуть обвинение, и более того, что снова, скажем, в условиях, когда выход господина президента из РА запрещен, это будет снова запрещено.
Этот процесс сегодня произошел, по большому счету, ничего другого. Этот театр абсурда становится все более ярким»,- подчеркнул Амрам Макинян и добавил, что эпизод касается сделки по отчуждению Дома офицеров, которая была осуществлена по решению правительства и имела довольно высокую стоимость: «Мы уверены, что ни один разумный человек не может увидеть там проблему».
Кстати, накануне в Национальном собрании Пашинян поручил правоохранительным органам лишить Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна имущества»,- сообщает сайт.