Եթե անձը տարվա մեջ 183 օր ՀՀ-ում չի եղել, չի կարող առողջապահության ապահովագրության շահառու լինել. Ավանեսյան
30-06-2026 15:32 Հայաստան Առողջապահություն
armtimes.com «Եթե անձը տարվա մեջ 183 օր ՀՀ-ում չի եղել, առողջապահության ապահովագրության շահառու չի կարող լինել»:
Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
«Սա քաղաքական առումով շատ կարևոր հանձնառություն է եղել, մենք Հայաստանի Հանրապետության բյուջեով հոգ ենք տանում ծախսերը: Չի կարող այդպես լինել, որ անձը Հայաստանում չապրի ու տարին մեկ անգամ գա Հայաստան, ստանա առողջապահության ապահովագրություն: Դրա մասով չի կարող բողոք լինել, քանի որ մենք մեր հարկատուների գումարները պետք է որոշակի ձևով ծախսենք»,- նշել է Ավանեսյանը:

Если человек не находился в Республике Армения 183 дня в году, он не может быть получателем медицинского страхования, - Аванисян.
30-06-2026 15:19 Армения
armtimes.com «Если человек не находился в Республике Армения 183 дня в году, он не может быть получателем медицинской страховки»:
Об этом на пресс-конференции заявила министр здравоохранения Анаит Аванесян:
«Это было очень важное обязательство с политической точки зрения, мы заботимся о расходах из бюджета Республики Армения. Нельзя, чтобы человек не жил в Армении и приезжал в страну раз в год, получая медицинскую страховку. По этому поводу не может быть жалоб, так как мы должны определенным образом расходовать деньги наших налогоплательщиков»,- отметила Аванесян: