Եթե անձը տարվա մեջ 183 օր ՀՀ-ում չի եղել, չի կարող առողջապահության ապահովագրության շահառու լինել. Ավանեսյան
30-06-2026 15:32 Հայաստան Առողջապահություն
armtimes.com «Եթե անձը տարվա մեջ 183 օր ՀՀ-ում չի եղել, առողջապահության ապահովագրության շահառու չի կարող լինել»:
Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
«Սա քաղաքական առումով շատ կարևոր հանձնառություն է եղել, մենք Հայաստանի Հանրապետության բյուջեով հոգ ենք տանում ծախսերը: Չի կարող այդպես լինել, որ անձը Հայաստանում չապրի ու տարին մեկ անգամ գա Հայաստան, ստանա առողջապահության ապահովագրություն: Դրա մասով չի կարող բողոք լինել, քանի որ մենք մեր հարկատուների գումարները պետք է որոշակի ձևով ծախսենք»,- նշել է Ավանեսյանը:

If a person has not been in the Republic of Armenia for 183 days in a year, they cannot be a beneficiary of health insurance. Avanesyan
30-06-2026 15:19 Armenia
armtimes.com «If a person has not been in the Republic of Armenia for 183 days in a year, they cannot be a beneficiary of health insurance»:
This was stated by Minister of Health Anahit Avanesyan during a press conference:
«This has been a very important commitment politically; we are taking care of the expenses through the budget of the Republic of Armenia. It cannot be that a person does not live in Armenia and comes to Armenia once a year to receive health insurance. There can be no complaints about this, as we need to spend our taxpayers' money in a certain way»,- noted Avanesyan: