Արագածոտնի մարզի վարչական սահմաններում գտնվող որոշ տարածքների նկատմամբ ճանաչվել է հանրության գերակա շահ
09-07-2026 18:27 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Կառավարության որոշմամբ առաջարկվել է Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագիր – Ծրագիր 2-ի շրջանակում Արագածոտնի մարզի վարչական սահմաններում գտնվող որոշ տարածքների նկատմամբ հանրության գերակա շահ ճանաչել։ Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագիր- Ծրագիր 2-ի շրջանակներում ընթացքում է Աշտարակ-Թալին 34 կմ հատվածի վերակառուցման ծրագիրը։
Ըստ հիմնավորման՝ ծրագրի շրջանակում իրականացվել են 34 կմ ընդհանուր երկարությամբ ճանապարհահատվածի, 9 փոխհատումների, 19 T-աձև հանգույցների, 4 կամուրջների, 6 գյուղատնտեսական տեխնիկայի անցումների, ինչպես նաև ջրահեռացման համակարգի, այդ թվում 49 երկաթբետոնե ջրթող խողովակների կառուցման աշխատանքները։ Իրականացվել և ավարտվել են նաև վերակառուցվող ճանապարհահատվածի կահավորման և լուսավորության համակարգի տեղադրման աշխատանքները։ Իրականացվել են նաև գլխավոր ճանապարհից դեպի հարակից հատվածներում գտնվող հողամասեր մոտ 11․6 կմ դաշտամիջյան (երկրորդային) ճանապարհների կառուցման աշխատանքներ։
Որոշմամբ առաջարկվում է Արագածոտնի մարզի Ուջան, Կոշ, Արուճ բնակավայրերի, Շամիրամ համայնքի Շամիրամ բնակավայրի, Թալին համայնքի Ներքին Բազմաբերդ, Ն․ Սասնաշեն, Վերին Սասնաշեն, Կաթնաղբյուր, Դավթաշեն, Եղնիկ և Թալին բնակավայրերի տարածքներում գտնվող ընդհանուր թվով 135 հողամասերի ազդակիր հատվածները ճանաչել հանրության գերակա շահ և հաստատել դրանց օտարման գոտին։ Օտարման գործընթացը սկսելու վերջնաժամկետ է սահմանվել 2027 թ. ապրիլի 1-ը։ Արդյունքում՝ օրենքով սահմանված կարգով՝ նախնական համարժեք փոխհատուցմամբ կօտարվեն դեպի ազդակիր հողամասեր մոտեցումներ ապահովելու համար անհրաժեշտ տարածքները՝ ապահովելով ծրագրի բնականոն ընթացքը և ազդակիր համայնքների բնականոն կենսագործունեությունը։

В пределах административных границ Арагацотнского района некоторые территории признаны общественным преобладающим интересом.
09-07-2026 18:27 Армения Пресс-релизы
По решению правительства предложена инвестиционная программа Север-Юг транспортного коридора – в рамках Программы 2 признать общественные интересы преобладающими в отношении определенных территорий, находящихся в административных границах Арагацотнской области. В рамках инвестиционной программы Север-Юг транспортного коридора в настоящее время осуществляется проект реконструкции участка Аштарак-Талин длиной 34 км.
Согласно обоснованию, в рамках программы выполнены работы по строительству дорожного участка общей длиной 34 км, 9 пересечений, 19 Т-образных узлов, 4 мостов, 6 переходов для сельскохозяйственной техники, а также системы дренажа, включая 49 железобетонных дренажных труб. Также выполнены и завершены работы по благоустройству и установке системы освещения реконструируемого дорожного участка. Также проведены работы по строительству около 11,6 км полевых (вторичных) дорог, ведущих от главной дороги к прилегающим участкам.
Решением предлагается признать общественные интересы преобладающими в отношении 135 земельных участков, находящихся в территориях населенных пунктов Уджан, Кош, Аруч Арагацотнской области, населенного пункта Шамирама общины Шамирама, населенных пунктов Неркин Базмаберд, Н. Саснашен, Верхний Саснашен, Катнагбюр, Давташен, Егник и Талин общины Талина, и утвердить их зону изъятия. Крайний срок начала процесса изъятия установлен на 1 апреля 2027 года. В результате, в порядке, установленном законом, будут изъяты необходимые территории для обеспечения подходов к затронутым земельным участкам с предварительной эквивалентной компенсацией, что обеспечит нормальное течение программы и жизнедеятельность затронутых общин.