109 հազար տեղահանվածի բնակարանային ապահովման համար կիրականացվի 284,4 մլն դոլարի ծրագիր
Կառավարությունը հավանություն է տվել «Հայաստանի Հանրապետության և Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև» Հայաստանի բնակարանային ապահովման և հիփոթեքային շուկայի զարգացման ծրագիր» դրամաշնորհային համաձայնագիրը հաստատելու մասին» ՀՀ նախագահի հրամանագրի նախագծին:
Ծրագիրը, որի ընդհանուր արժեքը կազմում է 284.4 մլն ԱՄՆ դոլար, նպատակաուղղված է շուրջ 109,000 տեղահանված անձանց բնակարանային լուծումների հասանելիության բարելավմանը, հիփոթեքային շուկայի խորացմանն ու ընդլայնմանը, ինչպես նաև բնակարանային քաղաքականության երկարաժամկետ զարգացմանն ու իրականացման գործընթացների կատարելագործմանը:
Այն բաղկացած է երեք բաղադրիչներից՝ բնակարանային սուբսիդիաներ և աջակցություն ինստիտուցիոնալ զարգացմանը, բնակարանային ֆինանսավորման շուկայի զարգացում, ծրագրի կառավարում, հաղորդակցություն, մոնիթորինգ և գնահատում: Նախատեսվող ֆինանսավորումը կիրականացվի փուլ առ փուլ։
Մեկ այլ որոշմամբ էլ հավանություն է տրվել ֆինանսական համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին։

A program worth $284.4 million will be implemented for the housing provision of 109,000 displaced persons.
09-07-2026 19:36 Armenia Press release
The government has approved the draft decree of the President of the Republic of Armenia on "Approving the grant agreement between the Republic of Armenia and the International Bank for Reconstruction and Development for the Housing and Mortgage Market Development Program of Armenia."
The program, with a total value of 284.4 million USD, aims to improve access to housing solutions for approximately 109,000 displaced persons, deepen and expand the mortgage market, as well as enhance the long-term development and implementation processes of housing policy.
It consists of three components: housing subsidies and support for institutional development, development of the housing finance market, program management, communication, monitoring, and evaluation. The planned funding will be implemented in phases.
Another decision has also been made to approve the draft law on "Ratifying the financial agreement."