109 հազար տեղահանվածի բնակարանային ապահովման համար կիրականացվի 284,4 մլն դոլարի ծրագիր
Կառավարությունը հավանություն է տվել «Հայաստանի Հանրապետության և Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև» Հայաստանի բնակարանային ապահովման և հիփոթեքային շուկայի զարգացման ծրագիր» դրամաշնորհային համաձայնագիրը հաստատելու մասին» ՀՀ նախագահի հրամանագրի նախագծին:
Ծրագիրը, որի ընդհանուր արժեքը կազմում է 284.4 մլն ԱՄՆ դոլար, նպատակաուղղված է շուրջ 109,000 տեղահանված անձանց բնակարանային լուծումների հասանելիության բարելավմանը, հիփոթեքային շուկայի խորացմանն ու ընդլայնմանը, ինչպես նաև բնակարանային քաղաքականության երկարաժամկետ զարգացմանն ու իրականացման գործընթացների կատարելագործմանը:
Այն բաղկացած է երեք բաղադրիչներից՝ բնակարանային սուբսիդիաներ և աջակցություն ինստիտուցիոնալ զարգացմանը, բնակարանային ֆինանսավորման շուկայի զարգացում, ծրագրի կառավարում, հաղորդակցություն, մոնիթորինգ և գնահատում: Նախատեսվող ֆինանսավորումը կիրականացվի փուլ առ փուլ։
Մեկ այլ որոշմամբ էլ հավանություն է տրվել ֆինանսական համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին։

Для обеспечения жильем 109 тысяч перемещенных лиц будет реализована программа на сумму 284,4 миллиона долларов.
09-07-2026 19:36 Армения Пресс-релизы
Правительство одобрило проект указа президента РА о ратификации грантового соглашения между «Республикой Армения и Международным банком реконструкции и развития» по программе развития жилищного обеспечения и ипотечного рынка Армении.
Программа, общая стоимость которой составляет 284,4 млн долларов США, направлена на улучшение доступа к жилищным решениям для около 109,000 перемещенных лиц, углубление и расширение ипотечного рынка, а также на совершенствование процессов долгосрочного развития и реализации жилищной политики.
Она состоит из трех компонентов: жилищные субсидии и поддержка институционального развития, развитие рынка жилищного финансирования, управление программой, коммуникация, мониторинг и оценка. Предусмотренное финансирование будет осуществляться поэтапно.