ՀՀ-ում էբոլայի հիվանդության դեպքեր չեն արձանագրվել. ՀՎԿԱԿ
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության և միջազգային առողջապահական կառույցների հրապարակած վերջին տվյալների համաձայն՝ Էբոլայի (Բունդիբուգյո վիրուս) բռնկումը շարունակում է ակտիվ մնալ Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում։
2026 թվականի հուլիսի 5-ի դրությամբ Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում արձանագրվել է՝
1759 հաստատված դեպք
600 հաստատված մահ
Ուգանդայում, հուլիսի 9-ի դրությամբ, գրանցվել է՝
20 հաստատված դեպք,
2 հաստատված մահվան դեպք,
1 հավանական դեպք,
1 հավանական մահվան դեպք։
Ֆրանսիայում հունիսի 24-ին հաստատվել է մեկ ներմուծված դեպք՝ Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունից վերադարձած բուժաշխատողի մոտ։
ԱՀԿ Աֆրիկայի տարածաշրջանային գրասենյակի վերջին իրավիճակային զեկույցի համաձայն՝ բռնկումն ընդգրկել է Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության 35 առողջապահական գոտի, որոնցից 28-ում վերջին 21 օրվա ընթացքում շարունակվել է հիվանդության փոխանցումը։ Ամենաշատ դեպքերը շարունակում են գրանցվել Իտուրի նահանգում, որտեղ արձանագրվել է ընդհանուր դեպքերի շուրջ 92 տոկոսը։
Ուգանդայում վերջին շաբաթվա ընթացքում նոր հաստատված դեպքեր չեն գրանցվել։ Վերջին դեպքը հաստատվել է 2026 թվականի հունիսի 21-ին՝ Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետություն–Ուգանդա միջազգային երթուղով աշխատող բեռնատարի վարորդի մոտ։ Շարունակվում է շփման մեջ եղած անձանց բժշկական հսկողությունը։
Ֆրանսիայում արձանագրված ներմուծված դեպքի կապակցությամբ հիվանդը ախտանիշների ի հայտ գալուց անմիջապես հետո մեկուսացվել և տեղափոխվել է մասնագիտացված բուժհաստատություն։ Առողջապահական մարմիններն իրականացնում են կոնտակտավորների հայտնաբերման և բժշկական հսկողության միջոցառումներ։
Միջազգային գործընկերների հետ համատեղ շարունակվում են հակահամաճարակային միջոցառումները, մասնավորապես՝
ակտիվ համաճարակաբանական հսկողություն,
դեպքերի վաղ հայտնաբերում և մեկուսացում,
կոնտակտավորների որոնում և բժշկական հսկողություն,
լաբորատոր ախտորոշման կարողությունների ընդլայնում,
բուժման կենտրոնների հզորությունների մեծացում,
վարակի կանխարգելման և վերահսկման միջոցառումների ուժեղացում,
սահմանային հսկողության և երկրների միջև համագործակցության ամրապնդում,
բնակչության իրազեկման և ռիսկերի հաղորդակցման միջոցառումների իրականացում։
Ռիսկի գնահատում
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում հանրային առողջության համար ռիսկը գնահատում է որպես շատ բարձր, հարևան երկրների համար՝ բարձր՝ պայմանավորված բնակչության ակտիվ տեղաշարժով և սահմանային հաղորդակցությամբ։
Չնայած Ֆրանսիայում արձանագրված ներմուծված դեպքին, ԱՀԿ—ն գնահատում է, որ գործող արդյունավետ հսկողության և արագ արձագանքման միջոցառումների պայմաններում հիվանդության լայնածավալ միջազգային տարածման ռիսկը շարունակում է մնալ վերահսկելի։
Իրավիճակը Հայաստանում
Ներկայումս Հայաստանի Հանրապետությունում Էբոլայի (Բունդիբուգյո վիրուս) հիվանդության դեպքեր չեն արձանագրվել։
Հայաստանի համար անմիջական ռիսկը ներկայումս գնահատվում է ցածր։ ՀՀ առողջապահական մարմինները շարունակաբար հետևում են միջազգային համաճարակաբանական իրավիճակին և համագործակցում են միջազգային գործընկերների հետ՝ ԱՀԿ առաջարկություններին համապատասխան։
Աֆրիկյան երկրներ մեկնող կամ այնտեղից վերադարձող քաղաքացիներին խորհուրդ է տրվում հետևել ԱՀԿ ճանապարհորդական հանձնարարականներին, խուսափել հիվանդ կամ մահացած անձանց, ինչպես նաև վայրի կենդանիների հետ անմիջական շփումից։
Եթե ճանապարհորդությունից հետո ի հայտ գան հիվանդությանը բնորոշ ախտանիշներ՝ բարձր ջերմություն, արտահայտված թուլություն, փսխում, լուծ, արյունահոսական դրսևորումներ կամ այլ ախտանշաններ, անհրաժեշտ է անհապաղ դիմել բժշկական օգնության և բուժաշխատողին տեղեկացնել վերջին ճանապարհորդության մասին։
ՀՀ առողջապահական համակարգը շարունակում է իրականացնել միջազգային իրավիճակի մշտադիտարկում և անհրաժեշտ կանխարգելիչ միջոցառումները՝ բնակչության առողջության պահպանման նպատակով։

В Армении случаи заболевания вирусом Эбола не зарегистрированы. НВКАК
Согласно последним данным Всемирной организации здравоохранения и международных здравоохранительных учреждений, вспышка Эболы (вирус Бундибугйо) продолжает оставаться активной в Демократической Республике Конго.
По состоянию на 5 июля 2026 года в Демократической Республике Конго зарегистрировано:
1759 подтвержденных случаев
600 подтвержденных смертей
В Уганде, по состоянию на 9 июля, зарегистрировано:
20 подтвержденных случаев,
2 подтвержденные смерти,
1 вероятный случай,
1 вероятная смерть.
Во Франции 24 июня был подтвержден один импортированный случай у медицинского работника, вернувшегося из Демократической Республики Конго.
Согласно последнему ситуационному отчету Регионального офиса ВОЗ для Африки, вспышка охватила 35 здравоохранительных зон Демократической Республики Конго, из которых в 28 в течение последних 21 дня продолжалась передача заболевания. Наибольшее количество случаев по-прежнему регистрируется в провинции Итури, где зарегистрировано около 92 процентов всех случаев.
В Уганде за последнюю неделю новых подтвержденных случаев не зарегистрировано. Последний случай был подтвержден 21 июня 2026 года у водителя грузовика, работающего на международном маршруте Демократическая Республика Конго–Уганда. Продолжается медицинское наблюдение за контактировавшими лицами.
В связи с зарегистрированным импортированным случаем во Франции пациент был изолирован сразу после появления симптомов и переведен в специализированное медицинское учреждение. Здравоохранительные органы проводят мероприятия по выявлению контактировавших и медицинскому наблюдению.
Совместно с международными партнерами продолжаются противоэпидемические мероприятия, в частности:
активный эпидемиологический надзор,
раннее выявление и изоляция случаев,
поиск контактировавших и медицинское наблюдение,
расширение лабораторных диагностических возможностей,
увеличение мощностей лечебных центров,
усиление мероприятий по предотвращению и контролю инфекции,
укрепление пограничного контроля и сотрудничества между странами,
реализация мероприятий по информированию населения и коммуникации рисков.
Оценка риска
Всемирная организация здравоохранения оценивает риск для общественного здоровья в Демократической Республике Конго как очень высокий, для соседних стран — как высокий, обусловленный активным перемещением населения и пограничным сообщением.
Несмотря на зарегистрированный импортированный случай во Франции, ВОЗ оценивает, что при действующих эффективных мерах контроля и быстрого реагирования риск широкомасштабного международного распространения заболевания остается управляемым.
Ситуация в Армении
В настоящее время в Республике Армения случаи заболевания Эболой (вирус Бундибугйо) не зарегистрированы.
Непосредственный риск для Армении в настоящее время оценивается как низкий. Здравоохранительные органы РА постоянно следят за международной эпидемиологической ситуацией и сотрудничают с международными партнерами в соответствии с рекомендациями ВОЗ.
Гражданам, выезжающим в африканские страны или возвращающимся оттуда, рекомендуется следовать рекомендациям ВОЗ по путешествиям, избегать непосредственного контакта с больными или умершими людьми, а также с дикими животными.
Если после поездки появятся симптомы, характерные для заболевания — высокая температура, выраженная слабость, рвота, диарея, кровотечения или другие симптомы, необходимо немедленно обратиться за медицинской помощью и сообщить медицинскому работнику о последней поездке.
Система здравоохранения РА продолжает осуществлять постоянный мониторинг международной ситуации и необходимые профилактические меры для защиты здоровья населения.