Ալեն Սիմոնյանը պաշտոնից հեռանալուց առաջ ինքն իրեն արձակուրդ է ուղարկել
Հուլիսի 13-ից օգոստոսի 2-ը ներառյալ 8–րդ գումարման Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը գտնվելու է ամենամյա արձակուրդում: Այս մասին կարգադրությունը նա ստորագրել է հուլիսի 10-ին։
Այդ ժամանակահատվածում Ազգային ժողովի նախագահի պարտականությունների ժամանակավոր կատարումը հանձնարարվել է Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանին:
Հիշեցնենք՝ գործող 8-րդ գումարման խորհրդարանն իր լիազորությունները շարունակելու է մինչև օգոստոսի 2-ը։ Օգոստոսի 3-ին տեղի կունենա նորընտիր Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանը։ ՔՊ–ն արդեն հայտարարել է, որ ԱԺ նախագահի պաշտոնում առաջադրելու է Ռուբեն Ռուբինյանին։
Դրանից հետո` հուլիսի 2-ին, Ալեն Սիմոնյանը հայտարարեց, որ պատգամավորական մանդատ չի վերցնելու, այդ հարցը քննարկել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և վարչության հետ։ Նշեց, որ նախևառաջ ուզում է մի փոքր հանգստանալ, անձնական կյանքի վրա կենտրոնանալ։
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե արդյոք իրեն առաջարկվել է ՀՀ նախագահի պաշտոնը, Սիմոնյանը հարցը «ոչ կոռեկտ» անվանեց և խնդրեց դադարեցնել նման խոսակցությունները։

Before resigning, Alen Simonyan has sent himself on vacation.
From July 13 to August 2, the President of the National Assembly of the 8th convocation, Alen Simonyan, will be on annual leave. He signed the order on July 10.
During this period, the temporary performance of the duties of the President of the National Assembly has been entrusted to the Deputy President of the National Assembly, Ruben Rubinyan:
Let us remind you that the current 8th convocation of parliament will continue its powers until August 2. The first session of the newly elected National Assembly will take place on August 3. The ruling party has already announced that it will nominate Ruben Rubinyan for the position of President of the National Assembly.
After that, on July 2, Alen Simonyan announced that he would not take the parliamentary mandate, discussing the issue with Prime Minister Nikol Pashinyan and the leadership. He noted that he primarily wants to rest a bit and focus on his personal life.
Regarding the question of whether he was offered the position of President of the Republic, Simonyan called the question "inappropriate" and asked to stop such discussions.