Ալեն Սիմոնյանը պաշտոնից հեռանալուց առաջ ինքն իրեն արձակուրդ է ուղարկել
Հուլիսի 13-ից օգոստոսի 2-ը ներառյալ 8–րդ գումարման Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը գտնվելու է ամենամյա արձակուրդում: Այս մասին կարգադրությունը նա ստորագրել է հուլիսի 10-ին։
Այդ ժամանակահատվածում Ազգային ժողովի նախագահի պարտականությունների ժամանակավոր կատարումը հանձնարարվել է Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանին:
Հիշեցնենք՝ գործող 8-րդ գումարման խորհրդարանն իր լիազորությունները շարունակելու է մինչև օգոստոսի 2-ը։ Օգոստոսի 3-ին տեղի կունենա նորընտիր Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանը։ ՔՊ–ն արդեն հայտարարել է, որ ԱԺ նախագահի պաշտոնում առաջադրելու է Ռուբեն Ռուբինյանին։
Դրանից հետո` հուլիսի 2-ին, Ալեն Սիմոնյանը հայտարարեց, որ պատգամավորական մանդատ չի վերցնելու, այդ հարցը քննարկել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և վարչության հետ։ Նշեց, որ նախևառաջ ուզում է մի փոքր հանգստանալ, անձնական կյանքի վրա կենտրոնանալ։
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե արդյոք իրեն առաջարկվել է ՀՀ նախագահի պաշտոնը, Սիմոնյանը հարցը «ոչ կոռեկտ» անվանեց և խնդրեց դադարեցնել նման խոսակցությունները։

Ален Симонян перед уходом с поста отправил себя в отпуск.
С 13 июля по 2 августа включительно председатель Национального собрания 8-го созыва Ален Симонян будет находиться в ежегодном отпуске. Соответствующее распоряжение он подписал 10 июля.
В этот период временное исполнение обязанностей председателя Национального собрания поручено заместителю председателя Национального собрания Рубену Рубиняну:
Напомним, что действующий парламент 8-го созыва продолжит свои полномочия до 2 августа. 3 августа состоится первое заседание вновь избранного Национального собрания. Партия "Гражданский договор" уже заявила, что выдвинет Рубена Рубиняна на пост председателя НС.
После этого, 2 июля, Ален Симонян заявил, что депутатский мандат не будет брать, этот вопрос он обсудил с премьер-министром РА Николом Пашиняном и руководством. Он отметил, что прежде всего хочет немного отдохнуть, сосредоточиться на личной жизни.
Что касается вопроса о том, предлагали ли ему пост президента РА, Симонян назвал этот вопрос "не корректным" и попросил прекратить такие разговоры.