Starlink-ը Հայաստանին նվիրաբերել է 56 սարքավորում՝ արտակարգ իրավիճակներում կապի կայունությունն ամրապնդելու նպատակով. ՆԳ և ԲՏԱ նախարարությունների համագործակցության արդյունքը
11-07-2026 13:39 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը ստացել է Starlink-ի կողմից նվիրաբերված 56 սարքավորում՝ ապագա հնարավոր արտակարգ իրավիճակներին նախապատրաստվելու նպատակով։ Այս սարքավորումները հնարավորություն կտան ապահովել հուսալի և բարձր արագությամբ կապ՝ աղետների և այլ արտակարգ իրավիճակների ընթացքում արդյունավետ արձագանքման համար։
Այս նախաձեռնությունն իրականացվել է Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության համագործակցությամբ։
Սարքավորումներն արդեն Հայաստանի Հանրապետությունում են և նախատեսվում է դրանք հատկացնել Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարությանը՝ Փրկարար ծառայության կարիքների համար։ Դրանք կնպաստեն Հայաստանի արտակարգ իրավիճակներում կապի բազմազանության հնարավորությունների ամրապնդմանը, մասնավորապես՝ փրկարարական գործողությունների, բնական աղետների, ճգնաժամային իրավիճակների, ինչպես նաև այն դեպքերում, երբ կապի ավանդական ենթակառուցվածքները սահմանափակված, գերծանրաբեռնված կամ խափանված են։
Starlink-ը Երկրի ցածր ուղեծրում գործող աշխարհի ամենաառաջատար արբանյակային համաստեղությունն է, որն ապահովում է հուսալի և բարձր արագությամբ լայնաշերտ ինտերնետ միլիոնավոր օգտատերերի համար ամբողջ աշխարհում։ Ծառայությունը կարևոր դեր է կատարում արտակարգ իրավիճակներին արձագանքող ծառայությունների համար կապի անխափանությունն ապահովելու գործում, հատկապես հեռավոր բնակավայրերում և ճգնաժամային պայմաններում։
Այս նվիրատվությունը շարունակությունն է Starlink-ի և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության միջև ձևավորված համագործակցության:

Starlink has donated 56 devices to Armenia to strengthen communication stability in emergency situations. This is the result of cooperation between the Ministries of Internal Affairs and High-Tech Industry.
11-07-2026 13:39 Armenia Press release
The Government of the Republic of Armenia has received 56 devices donated by Starlink to prepare for potential future emergencies. These devices will enable reliable and high-speed communication for effective response during disasters and other emergencies.
This initiative has been implemented in collaboration with the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia and the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia.
The equipment is already in the Republic of Armenia and is intended to be allocated to the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia for the needs of the Rescue Service. They will contribute to strengthening the diversity of communication options in emergencies in Armenia, particularly during rescue operations, natural disasters, crisis situations, as well as in cases where traditional communication infrastructures are limited, overloaded, or disrupted.
Starlink is the world's leading satellite constellation operating in low Earth orbit, providing reliable and high-speed broadband internet to millions of users worldwide. The service plays a crucial role in ensuring uninterrupted communication for emergency response services, especially in remote areas and crisis conditions.
This donation is a continuation of the cooperation established between Starlink and the Government of the Republic of Armenia.