Ամերիկյան ուժերը հարվածել են Իրանին՝ ի պատասխան Հորմուզի նեղուցում առևտրային նավի թիրախավորման
1lurer. ԱՄՆ զինված ուժերը հարված է հասցրել Իրանին՝ ի պատասխան Հորմուզի նեղուցում առևտրային նավի թիրախավորման: Ըստ ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարության հայտարարության՝ ամերիկյան ինքնաթիռները հարվածել են հրթիռների և անօդաչուների պահման վայրերի, ափամերձ ռադարային կայանների:
Հունիսի 25-ին Օմանի մերձակայքում հարվածի էր ենթարկվել Սինգապուրի դրոշով նավարկող բեռնանավը, որը փորձում էր դուրս գալ Հորմուզի նեղուցից: Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հայտարարել էր, որ նեղուցով անցնելիս միայն Իրանի նշանակած երթուղին է անվտանգ առևտրային նավերի համար, իսկ Օմանի ափերի մոտով անցնող նոր հայտարարված երթուղին ներդրվել է առանց Թեհրանի հետ համակարգման:
ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարությունը միջադեպը որակել է Իրանի ուժերի կողմից առևտրային նավագնացության դեմ «անհիմն ագրեսիա» և «հրադադարի ակնհայտ խախտում»՝ հավելելով՝ ամերիկյան ուժերը կշարունակեն համակարգել նեղուցով ապահով անցումը:
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսն էլ հայտարարել է, որ ամերիկյան կողմը չի խախտել Իրանի հետ ստորագրված հուշագրի պայմանները:
«Իրանը ստորագրել է հրադադարի համաձայնագիր։ Մենք հարգել ենք այն։ Եթե նրանք անհամաձայնություններ ունեն փոխըմբռնման հուշագրի կիրառման վերաբերյալ, կարող են զանգահարել։ Բայց բռնությունը կարժանանա բռնության»,- նշել է նա:
Իրանից հայտնել են, որ արկով հարվածի է ենթարկվել հարավային Սիրիկ քաղաքի նավահանգստի հատվածը: Ըստ պետական ԶԼՄ-ների՝ նավահանգիստը չի վնասվել և շարունակում է բնականոն գործունեությունը:

American forces have struck Iran in response to the targeting of a commercial ship in the Strait of Hormuz.
27-06-2026 12:27 USA World News
1lurer. The U.S. armed forces have struck Iran in response to the targeting of a commercial vessel in the Strait of Hormuz. According to a statement from the U.S. Central Command, American aircraft targeted missile and drone storage sites, as well as coastal radar stations.
On June 25, a cargo ship flying the Singapore flag was attacked near Oman while attempting to exit the Strait of Hormuz. The Islamic Revolutionary Guard Corps stated that only the route designated by Iran is safe for commercial vessels passing through the strait, and the newly announced route passing near Oman’s shores was established without coordination with Tehran.
The U.S. Central Command described the incident as "unjustified aggression" against commercial navigation by Iranian forces and a "clear violation of the ceasefire," adding that American forces will continue to coordinate safe passage through the strait.
U.S. Vice President Jay D. Vance also stated that the American side has not violated the terms of the memorandum signed with Iran.
"Iran has signed a ceasefire agreement. We have respected it. If they have disagreements regarding the implementation of the memorandum of understanding, they can call. But violence will be met with violence," he noted.
Iran has reported that a port area in the southern city of Sirik was hit by a shell. According to state media, the port was not damaged and continues to operate normally.