Ամերիկյան ուժերը հարվածել են Իրանին՝ ի պատասխան Հորմուզի նեղուցում առևտրային նավի թիրախավորման
1lurer. ԱՄՆ զինված ուժերը հարված է հասցրել Իրանին՝ ի պատասխան Հորմուզի նեղուցում առևտրային նավի թիրախավորման: Ըստ ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարության հայտարարության՝ ամերիկյան ինքնաթիռները հարվածել են հրթիռների և անօդաչուների պահման վայրերի, ափամերձ ռադարային կայանների:
Հունիսի 25-ին Օմանի մերձակայքում հարվածի էր ենթարկվել Սինգապուրի դրոշով նավարկող բեռնանավը, որը փորձում էր դուրս գալ Հորմուզի նեղուցից: Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հայտարարել էր, որ նեղուցով անցնելիս միայն Իրանի նշանակած երթուղին է անվտանգ առևտրային նավերի համար, իսկ Օմանի ափերի մոտով անցնող նոր հայտարարված երթուղին ներդրվել է առանց Թեհրանի հետ համակարգման:
ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարությունը միջադեպը որակել է Իրանի ուժերի կողմից առևտրային նավագնացության դեմ «անհիմն ագրեսիա» և «հրադադարի ակնհայտ խախտում»՝ հավելելով՝ ամերիկյան ուժերը կշարունակեն համակարգել նեղուցով ապահով անցումը:
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսն էլ հայտարարել է, որ ամերիկյան կողմը չի խախտել Իրանի հետ ստորագրված հուշագրի պայմանները:
«Իրանը ստորագրել է հրադադարի համաձայնագիր։ Մենք հարգել ենք այն։ Եթե նրանք անհամաձայնություններ ունեն փոխըմբռնման հուշագրի կիրառման վերաբերյալ, կարող են զանգահարել։ Բայց բռնությունը կարժանանա բռնության»,- նշել է նա:
Իրանից հայտնել են, որ արկով հարվածի է ենթարկվել հարավային Սիրիկ քաղաքի նավահանգստի հատվածը: Ըստ պետական ԶԼՄ-ների՝ նավահանգիստը չի վնասվել և շարունակում է բնականոն գործունեությունը:

Американские силы нанесли удар по Ирану в ответ на целенаправленную атаку на торговое судно в Ормузском проливе.
27-06-2026 12:27 США Международные новости
1lurer. Вооруженные силы США нанесли удар по Ирану в ответ на атаку на торговое судно в Ормузском проливе. Согласно заявлению Центрального командования США, американские самолеты атаковали места хранения ракет и беспилотников, а также прибрежные радиолокационные станции.
25 июня под удар попало грузовое судно под флагом Сингапура, которое пыталось покинуть Ормузский пролив. Корпус стражей исламской революции заявил, что только назначенный Ираном маршрут безопасен для торговых судов, а новый объявленный маршрут, проходящий у берегов Омана, введен без координации с Тегераном.
Центральное командование США охарактеризовало инцидент как «безосновательную агрессию» со стороны иранских сил против торгового судоходства и «очевидное нарушение перемирия», добавив, что американские силы будут продолжать координировать безопасный проход через пролив.
Вице-президент США Джей Ди Вэнс также заявил, что американская сторона не нарушала условия подписанного с Ираном меморандума.
«Иран подписал соглашение о прекращении огня. Мы его соблюдали. Если у них есть разногласия по применению меморандума о взаимопонимании, они могут позвонить. Но насилие встретит насилие», - отметил он.
Из Ирана сообщили, что район порта города Сирик на юге подвергся обстрелу снарядом. По данным государственных СМИ, порт не пострадал и продолжает функционировать в обычном режиме.