Այն ժամանակ SMS–ով էին ուղարկում, հիմա հրապարակային ասում են, որ պետք է նստեմ. Քոչարյան
Sputnik․ Ռոբերտ Քոչարյանին հետաքրքիր է` ինչ կլիներ իր հետ, եթե 2021 թվականին հայտարարեր, թե հաղթել է ընտրություններում ու գնում է կառավարություն։
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը մինչ օրս չի հասկանում` ինչի մեջ է մեղադրվում։ Նա այդ մասին ասաց «Մարտի 1-ի» գործով դատական նիստի ժամանակ` հավելելով, որ 2018 թվականից այս հարցի պատասխանը չունի։
Նրա խոսքով` ոչ՛ քննիչները, ո՛չ դատախազները չեն կարողացել պարզաբանել, թե որ գործողությամբ է ինքը գերազանցել լիազորությունները։
Քոչարյանը ևս մեկ անգամ հայտարարեց, որ իր նկատմամբ հարուցված քրեական գործը քաղաքական պատվեր է օրվա իշխանության կողմից։
«Այս պատվերից առաջ SMS-ով էին ուղարկում, հիմա հրապարակային են ասում, իսկ դա քաղաքական խոսք չէ, այլ հստակ ասվում է, որ ես պիտի նստեմ (նկատի ունի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հայտարարությունները. խմբ.)»,– ասաց Քոչարյանը։
Անդրադառնալով բուն մեղադրանքին` նա հիշեցրեց, որ 2008 թվականի նախագահական ընտրություններից հետո, երբ նախագահի թեկնածու Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել էր, որ չի ընդունում ընտրությունների արդյունքները և պատրաստվում է շարժվել դեպի նախագահական նստավայր, իրավիճակը պահանջում էր նախագահի անմիջական արձագանքը։
«Առաջինը՝ հանդիպում բարձրաստիճան զինվորականների հետ։ Ընտրություններն ավարտվել էին, ԿԸՀ որոշումը կայացվել էր, 2–րդ տեղը զբաղեցրած ուժը` 21.5 տոկոս հավաքած թեկնածուն, հայտարարել էր, թե ինքը չի ընդունում արդյունքները, ինքը հաղթել է և պետք է գնա նախագահական։ Սա հրապարակային հայտարարություն է։ Ես պատկերացնում եմ, որ 2021 թվականին ես հայտարարեի, թե հաղթել եմ ու գնում ենք կառավարություն, ինչ կլիներ ինձ հետ»,– ասաց նա։
Քոչարյանը նշեց, որ այդ օրերին Երկրապահ կամավորականների միության շենքում հավաքվել էին նաև գործող զինվորականներ, և քննարկվում էր ցուցարարներին միանալու հարցը։
«ԵԿՄ վարչության կեսից ավելին գործող զինվորականներ էին, և այդ զինվորականներն ամբողջ օրը ԵԿՄ–ում էին իրենց վարորդներով, տեղակալներով։ Այսինքն` բանակի ղեկավար կազմի մի մասը ԵԿՄ–ում էր ու որոշում էր կայացնում միանալու մասին։ Երկրի նախագահն ի՞նչ պետք է աներ, մեկը բացատրի, էլի։ Թող դատախազն ինձ բացատրի` այդ ժամանակ երկրի նախագահն ինչ պետք է աներ, երբ ինձ զեկուցում էին, որ զինված խումբը քննարկումների մեջ է։ Պե՞տք է հանդիպեի զինվորականների հետ, թե՞ ոչ։ Եթե չհանդիպեի, ինձ այսօր կդատեին անգործության համար»,– հայտարարեց Քոչարյանը։
ՀՀ երկրորդ նախագահի խոսքով՝ ինքը զինվորականներին ասել է, որ եթե զբաղվում են քաղաքականությամբ, պետք է դուրս գան համակարգից, իսկ այդ մասին, ըստ նրա, կան բազմաթիվ ցուցմունքներ։
«Ասել եմ՝ եթե քաղաքականությամբ եք զբաղվում, դիմում գրեք կամ էնտեղից դուրս եկեք։ 20-30 ցուցմունք կա, և բոլորն էլ նույն բանն են ասել։ Հիմա ինձ մեղադրում են իմ պարտականությունները կատարելու համար։ Խիստ եմ խոսել գլխավոր շտաբի պետի հետ, թե՝ այս ինչե՞ր ես թույլ տալիս։ Լավ, ցինիզմը չափ պետք է ունենա՞, թե՞ ոչ»,– ասաց Քոչարյանը։
Անդրադառնալով արտակարգ դրություն հայտարարելու որոշմանը՝ երկրորդ նախագահը շեշտեց, որ այն ստորագրել է այն բանից հետո, երբ ոստիկանապետը զեկուցել է ուժերի անբավարար լինելու մասին։
Նշենք, որ 2008 թվականի մարտի 1-ին Հայաստանի` այն ժամանակվա նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին հրամանագիր ստորագրեց: Այս հրամանագրով Երևանում 20 օրով արտակարգ դրություն սահմանվեց, որով սահմանափակվեցին քաղաքացիների մի շարք իրավունքներ, այդ թվում՝ հավաքների ազատությունը և զանգվածային լրատվամիջոցների գործունեությունը (թույլատրվում էր հրապարակել միայն պաշտոնական լրահոսը):
«Երբ ստորագրել եմ արտակարգ դրության հրամանագիրը, ոստիկանապետն ասել է՝ ուժերը չեն հերիքում։ Այդ ժամանակ արդեն եղել է 40-45 հրկիզված մեքենա, մի քանի տասնյակ բեկորային վիրավորումներ ստացած զինծառայողներ։ Իշխանություն փոխանցելու գործընթաց չկա, Սահմանադրությունը դա չի նախատեսում, և ես ուղղակի զարմանում եմ մեղադրանքի անգրագիտության վրա, որ գրել են»,– ընդգծեց Քոչարյանը։
Նա դիմեց դատավոր Սարգիս Պետրոսյանին։
«Որպես դատավոր, որպես դատական համակարգի ներկայացուցիչ՝ ձեզ չի՞ վիրավորել այդ հայտարարությունը, որ ես պետք է նստեմ, կամ որ դատավորների կեսը կաշառակեր են։ Սա ոչ միայն իմ անմեղության կանխավարկածի խախտումն է, այլև ձեր` դատավորներիդ, ազնվության կանխավարկածի խախտումն է»,– ասաց Քոչարյանը՝ անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններին։
Հիշեցնենք, որ գործը վերաբերում է 2008 թվականի մարտի 1–ի ողբերգական իրադարձություններին: ՀՀ 2–րդ նախագահ Ռոբերրտ Քոչարյանին, նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանին, նախկին պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանին և ԳՇ նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովին սկզբում մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածով («Սահմանադրական կարգի տապալում»): 2021 թվականին Սահմանադրական դատարանն այս հոդվածը համարեց Սահմանադրությանը հակասող, և գործը կարճվեց: Սակայն 2023 թվականին գործը վերաբացվեց զրոյից՝ միաժամանակ նոր ընդունված Քրեական օրենսգրքում նոր հոդված ներմուծելով՝ նոր մեղադրանք առաջադրելու համար:

Sputnik․ Роберту Кочаряну интересно, что было бы с ним, если бы в 2021 году он заявил, что выиграл выборы и идет в правительство.
Второй президент Армении Роберт Кочарян до сих пор не понимает, в чем его обвиняют. Об этом он сказал на судебном заседании по делу «1 марта», добавив, что с 2018 года у него нет ответа на этот вопрос.
По его словам, ни следователи, ни прокуроры не смогли объяснить, каким действием он превысил свои полномочия.
Кочарян еще раз заявил, что возбужденное против него уголовное дело является политическим заказом со стороны действующей власти.
«Раньше такие заказы отправляли по SMS, теперь говорят публично, а это не политическая речь, а четко говорится, что я должен сесть (имеется в виду заявления премьер-министра Армении Никол Пашиняна. ред.)», – сказал Кочарян.
Комментируя само обвинение, он напомнил, что после президентских выборов 2008 года, когда кандидат в президенты Левон Тер-Петросян заявил, что не принимает результаты выборов и собирается двигаться к президентской резиденции, ситуация требовала немедленной реакции президента.
«Первое – встреча с высокопоставленными военными. Выборы закончились, решение ЦИК было принято, сила, занявшая 2-е место, кандидат, набравший 21,5 процента, заявил, что он не принимает результаты, он победил и должен идти в президентскую. Это публичное заявление. Я представляю, что если бы в 2021 году я заявил, что выиграл и идем в правительство, что было бы со мной», – сказал он.
Кочарян отметил, что в те дни в здании Союза добровольцев Армении также собрались действующие военные, и обсуждался вопрос о присоединении к протестующим.
«Более половины правления Союза добровольцев были действующими военными, и эти военные весь день находились в Союзе добровольцев со своими водителями, заместителями. То есть часть командования армии была в Союзе добровольцев и принимала решение о присоединении. Что должен был делать президент страны, объясните мне еще раз. Пусть прокурор объяснит мне, что должен был делать президент страны, когда мне докладывали, что вооруженная группа находится в обсуждениях. Должен ли я был встречаться с военными или нет? Если бы я не встретился, меня бы сегодня судили за бездействие», – заявил Кочарян.
По словам второго президента Армении, он сказал военным, что если они занимаются политикой, то должны выйти из системы, и на этот счет, по его словам, есть множество свидетельств.
«Я сказал: если вы занимаетесь политикой, напишите заявление или выходите оттуда. Есть 20-30 свидетельств, и все они сказали одно и то же. Теперь меня обвиняют в выполнении моих обязанностей. Я жестко говорил с начальником Генштаба, что это за безобразия ты позволяешь? Хорошо, должен ли цинизм иметь предел или нет?», – сказал Кочарян.
Комментируя решение о введении чрезвычайного положения, второй президент подчеркнул, что он подписал его после того, как начальник полиции доложил о недостаточности сил.
Напомним, что 1 марта 2008 года тогдашний президент Армении Роберт Кочарян подписал указ о введении чрезвычайного положения. Этим указом в Ереване на 20 дней было введено чрезвычайное положение, в рамках которого были ограничены ряд прав граждан, включая свободу собраний и деятельность средств массовой информации (разрешалось публиковать только официальные сообщения).
«Когда я подписал указ о введении чрезвычайного положения, начальник полиции сказал, что сил недостаточно. На тот момент уже было 40-45 сожженных автомобилей, несколько десятков военнослужащих с осколочными ранениями. Процесса передачи власти нет, Конституция этого не предусматривает, и я просто удивляюсь безграмотности обвинения, которое написали», – подчеркнул Кочарян.
Он обратился к судье Саргису Петросяну.
«Как судья, как представитель судебной системы, разве вас не оскорбляет это заявление, что я должен сесть, или что половина судей коррумпированы? Это не только нарушение презумпции моей невиновности, но и нарушение презумпции честности вас, судей», – сказал Кочарян, комментируя заявления премьер-министра Никол Пашиняна.
Напомним, что дело касается трагических событий 1 марта 2008 года. Второму президенту Армении Роберту Кочаряну, бывшему вице-премьеру Армену Геворгяну, бывшему министру обороны Сейрану Оганяну и бывшему начальнику Генштаба Юрию Хачатурову изначально было предъявлено обвинение по статье 300.1 Уголовного кодекса Армении («Свержение конституционного порядка»). В 2021 году Конституционный суд признал эту статью противоречащей Конституции, и дело было прекращено. Однако в 2023 году дело было вновь открыто с нуля, одновременно введя новую статью в недавно принятый Уголовный кодекс для предъявления нового обвинения.