Մենք խորագույն հարգանքով և շնորհակալությամբ ողջունում ենք Իսրայելի պետության որոշումը` ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը:
10-07-2026 13:47 Քաղաքականություն
09.07.2026
Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահու
Իսրայելի նախագահ Իցհակ Հերցոգ
Իսրայելի Կնեսետի խոսնակ Օհանա Ամիր
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Սար Գիդեոն
Հարգելի պարոնայք!
Հայաստանի Հանրապետության հունական համայնքների «Պատրիда» հասարակական կազմակերպության անունից, որը միավորում է Հայաստանի և Արցախյան հույներին, մենք խորագույն հարգանքով և sincere շնորհակալությամբ ողջունում ենք Իսրայելի պետության որոշումը՝ ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը: Այս գործողությունը ունի հսկայական նշանակություն ոչ միայն հայ ժողովրդի համար, այլև որպես կարևոր քայլ պատմական ճշմարտության պաշտպանությունում, մարդկային արժանապատվության հաստատման և այն սկզբունքի, որ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները չեն կարող մնալ անպատիժ, անկախ քաղաքական կոնյուկտուրայից:
Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում աշխարհի հրեաներին, ովքեր տարիներ շարունակ tirelessly պայքարել են այս որոշման համար. պատմաբաններին, մարդու իրավունքների պաշտպաններին, հասարակական գործիչներին, Հայաստանի հրեական կազմակերպությունների ղեկավարներին, ովքեր հաստատակամորեն պաշտպանել են ճշմարտության և արդարության հաղթանակը: Հայաստանում անմեղ զոհերի հիշատակը՝ դա ոչ թե այն է, ինչ պետք է բաժանի ժողովուրդներին, այլ այն, ինչ պետք է միավորի մարդկությանը՝ կանխելու նման ողբերգությունների կրկնությունը:
Մենք հույս ունենք, որ այս որոշման վավերացումը Կնեսետի կողմից կլինի ևս մեկ ան disputable հաստատում Իսրայելի հանձնառության միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներին, պատմական հիշողության նկատմամբ հարգանքին և ցեղասպանությունների ժխտման դեմ uncompromising պայքարին:
Այսօրվա Թուրքիան՝ պետություն, որը կազմված է Բյուզանդական կայսրության կտորներից, իսկ կայսրությունում ապրող տառապող ժողովուրդներին բռնությամբ imposed արհեստական ազգային ինքնություն: Նախևառաջ հույներին, հայերին, ասորիներին և նույնիսկ արաբներին, որոնց ցեղասպանությունը, զարմանալիորեն, մնում է ստվերում, հնարավոր է, ընդհանուր իսլամական հավատքի պատճառով, որը կիսում են նաև թուրքերը: Մենք հավատում ենք, որ ժամանակը կգա, երբ բռնությամբ ասիմիլացված ժողովուրդները կվերականգնեն իրենց իսկական ինքնությունը և ազգային ինքնագիտակցությունը, քանի որ կրոնը որևէ կապ չունի ազգայինության հետ: Քանզի նույնիսկ անթրոպոլոգիայի և գենետիկայի տեսանկյունից, ժամանակակից թուրքերը չունեն որևէ կապ թուրքական էթնոսի հետ.
Վերը նշվածից ելնելով, Հայաստանի և Արցախի հույների «Պատրիда» կազմակերպությունը sincere հույս ունի և խնդրում է. Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչումից հետո անհրաժեշտ է բարձրացնել հարցը՝ ճանաչելու Պոնտոսի հույների, Մեծ Հայքի հույների, ասորիների և Օսմանյան կայսրության այլ ժողովուրդների ցեղասպանությունը:
Մենք խորագույն շնորհակալություն ենք հայտնում Իսրայելի պետությանը այս ժամանակին համապատասխան և պատմականորեն կարևոր քայլի համար: Թող անմեղ սպանվածների հիշատակը լինի փոխադարձ հարգանքի, երկխոսության և խաղաղության անխախտ հիմք ժողովուրդների միջև:
«Պատրիда» կազմակերպության նախագահ, «Բյուզանդական ժառանգություն» ամսագրի խմբագիր, իրավաբան՝ մարդու իրավունքների պաշտպան, Հայաստանի և Հունաստանի քաղաքացի -

Мы с глубочайшим уважением и с искренней благодарностью приветствуем решение Государства Израиль о признании Геноцида армян
10-07-2026 13:47 Политика
09.07.2026
Премьер-министру Израиля Нетаньяху Биньямину
Президенту Израиля Герцог Ицхаку
Спикеру Кнессета Израиля Охана Амиру
Министру Иностранных Дел Израиля Саар Гидеону
Глубокоуважаемые господа!
От имени Общественной (община) организации греков Республики Армении «Патрида», объединяющей греков Армении и Арцаха, мы с глубочайшим уважением и с искренней благодарностью приветствуем решение Государства Израиль о признании Геноцида армян. Этот акт имеет колоссальное значение не только для армянского народа, но и как важнейший шаг в защите исторической правды, утверждении человеческого достоинства и принципа, что преступления против человечности не должны оставаться безнаказанными, невзирая на политическую конъюнктуру.
Мы выражаем признательность евреям мира, кто на протяжении многих лет неустанно добивался этого решения: историкам, правозащитникам, общественным деятелям, руководителям еврейских организаций в Армении таковой была еврейская община, стойко отстаивавшим торжество правды и справедливости. В Армении Память о невинных жертвах – это не то, что должно разделять народы, но то, что призвано объединять человечество в стремлении предотвратить повторение подобных трагедий.
Мы надеемся, что ратификация этого решения Кнессетом станет еще одним неоспоримым подтверждением приверженности Израиля основополагающим принципам международного права, уважения к исторической памяти и непримиримой борьбы с отрицанием геноцидов.
Нынешняя Турция — государство, сотканное из лоскутов Византийской Империи, а истерзанным народам проживавшим в империи насильственно навязали искусственную национальную идентичность: прежде всего греков, армян, ассирийцев, и даже арабов, чей геноцид, по странному стечению обстоятельств, остается в тени, возможно, из-за общей исламской веры, разделяемой и самими турками. Мы верим, что придет время, когда насильственно ассимилированные народы воспрянут, вернув себе истинную идентичность и национальное самосознание, ибо религия не имеет к национальности никакого отношения. Ведь даже с точки зрения антропологии и генетики, современные турки не имеют ничего общего с тюркским этносом.
Исходя из выше изложенного Организация греков Армении и Арцаха «Патрида» искренне надеется ии ходатайствует: после официального признания Геноцида армян, необходимо поставить вопрос о признании Геноцида понтийских греков, греков Малой Азии, ассирийцев и других народов Османской империи.
Мы выражаем глубочайшую признательность Государству Израиль за этот своевременный и исторически значимый шаг. Пусть память о невинно убиенных станет незыблемым основанием для взаимного уважения, диалога и мира между народами.
Председатель Организации «Патрида», редактор журнала «Византийское Наследство» Юрист – правозащитник, гражданин Армении и Греции -