Քոչարյանը դատարանում խոսեց Փաշինյանի՝ «կզացնելու եմ», «սատկացնելու եմ» արտահայտությունների մասին
Ազատություն. Նախընտրական և հետընտրական շրջանում վարչապետի կողմից Ռոբերտ Քոչարյանի հասցեին հնչած սպառնալիքները՝ «կզացնելու եմ», «սատկացնելու եմ», «պիտի նստի», երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն այսօր իր դեմ հարուցված մարտի 1-ի գործով դատավարությանն էր քննության առարկա դարձրել.
«Սա քաղաքական պատվեր է, ուղղակի նախկինում այդ պատվերը sms-ով էին ուղարկում, հիմա՝ հրապարակային: Եվ դա քաղաքական խոսք չէ, շատ պարզ, հրապարակային ասվում է, որ ես պետք է նստեմ»,- նիստի ընթացքում ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը:
Դատավորը, սակայն, պնդեց, որ դրանք քաղաքական հայտարարություններ են՝ արգելելով անգամ բարձրաձայնել այդ արտահայտությունները դատարանի դահլիճում: Քոչարյանը միջնորդում է դադարեցնել իր նկատմամբ քրեական հետապնդումը:
Մայիսին, Արաբկիրում քարոզարշավի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և քաղաքացիներից մեկի հետ բուռն վեճ սկսվեց, մթնոլորտը լարվեց, կինը մեղադրեց Փաշինյանին «երկիրը քանդելու մեջ», վարչապետն էլ ասաց. «Եթե Դուք Ռոբն եք, Ռոբին կզացնելու եմ, Ռոբը նստելու է, Ռոբին սատկացնելու եմ, կալուգացուն էլ եմ կզացնելու, սատկացնելու, Սերժին էլ, Գագոյին էլ: ՀՀ քաղաքացուն Ռոբը գնդակահարել է, ես չեմ գնդակահարել»:

Азатутюн. В предвыборный и послевыборный период премьер-министром были озвучены угрозы в адрес Роберта Кочаряна: «я его уничтожу», «я его убью», «он должен сесть», сегодня второй президент Роберт Кочарян сделал это предметом рассмотрения на судебном процессе по делу 1 марта.
«Это политический заказ, просто раньше этот заказ отправляли по смс, а теперь – публично. И это не политическая речь, очень просто, публично говорится, что я должен сесть», - сказал Роберт Кочарян на заседании.
Судья, однако, настаивал на том, что это политические заявления, запретив даже произносить эти выражения в зале суда. Кочарян ходатайствует о прекращении уголовного преследования в отношении него.
В мае, во время предвыборной кампании в Арабкире, началась бурная перепалка между премьер-министром Никола Пашиняна и одним из граждан, атмосфера накалилась, женщина обвинила Пашиняна в «разрушении страны», а премьер ответил: «Если вы Роб, я уничтожу Роба, Роб сядет, я убью Роба, я также уничтожу и убью Калуганца, Сержа и Гагика. Гражданина Роба расстрелял, я не расстреливал».