Քոլեջներում գերակա ճանաչված մասնագիտություններում բոլոր ուսանողները կստանան 50 հազար դրամ կրթաթոշակ. Սվաջյան
10-07-2026 15:37 Հայաստան Հասարակություն
armtimes.com «Քոլեջներում գերակա ճանաչված մասնագիտություններում բոլոր ուսանողները կստանան 50 հազար դրամ կրթաթոշակ»:
Այս մասին հայտնել է ԿԳՄՍ փոխնախարար Արաքսիա Սվաջյանը քոլեջների ընդունելության նոր կարգի մասին տված մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Միջին մասնագիտական կրթական ծրագրերով հատկացվել է 6064 տեղ 107 մասնագիտությամբ կրթություն իրականացնելու համար, որոնցից 15-ը՝ գերակա ճանաչված մասնագիտություններով և կրթաթոշակային ծրագրով։ Վերջին տարիներին Կառավարությունը որոշ ոլորտներ (արդյունաբերություն, գյուղատնտեսություն և շինարարություն) ճանաչել է որպես տնտեսության համար գերակա ոլորտներ: Այս ուղղությամբ կրթություն ստացող շրջանավարտներին առաջարկվում է 50 հազար դրամի չափով կրթաթոշակ, ընդ որում՝ առաջին կուրսում անկախ նրանից, թե ուսանողը ընդունվել է պետպատվերով, թե վճարովի համակարգում՝ բոլոր ուսանողները ստանում են այդ կրթաթոշակը:
Այնուհետև առաջին տարվա արդյունքները ամփոփելուց հետո այն ուսանողները, որոնք ունեն բարձր առաջադիմություն, պահպանում են իրենց կրթաթոշակը, իսկ այն ուսանողները, որոնք չունեն այդ առաջադիմությունը, կրթաթոշակ չեն ստանում այնքան ժամանակ, քանի դեռ իրենց առաջադիմության ցուցանիշները չեն բարելավվել»,- ընդգծել է փոխնախարարը:
Սվաջյանը հավելել է, որ վերջին տարիներին վերոնիշյալ մասնագիտությունները բավական մեծ արդյունքներ ու ցուցանիշներ են գրանցել, երիտասարդները սկսել են հետաքրքրվել հենց այդ մասնագիտություններով, և այն մասնագիտությունները, որոնք թափուր էին մնում նախորդ ժամանակաշրջանում, ներկայումս արդեն համալրվում են ուսանողներով:

Во всех колледжах по популярным специальностям все студенты получат стипендию в 50 тысяч драмов. Сваджян
10-07-2026 15:37 Армения Общество
armtimes.com «Во всех признанных приоритетных специальностях колледжей все студенты получат стипендию в размере 50 тысяч драмов»:
Об этом сообщила заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Араксия Сваджян на пресс-конференции, посвященной новому порядку приема в колледжи.
«По программам среднего профессионального образования выделено 6064 места для обучения по 107 специальностям, из которых 15 — по признанным приоритетным специальностям и стипендиальным программам. В последние годы Правительство признало некоторые сферы (промышленность, сельское хозяйство и строительство) приоритетными для экономики. Выпускникам, получающим образование в этих направлениях, предлагается стипендия в размере 50 тысяч драмов, причем на первом курсе, независимо от того, поступил ли студент на бюджетное или платное обучение, все студенты получают эту стипендию:
После подведения итогов первого года те студенты, которые имеют высокую успеваемость, сохраняют свою стипендию, а те студенты, которые не имеют такой успеваемости, стипендию не получают до тех пор, пока их показатели успеваемости не улучшатся»,- подчеркнула заместитель министра:
Сваджян добавила, что в последние годы вышеупомянутые специальности показали довольно хорошие результаты и показатели, молодежь начала интересоваться именно этими специальностями, и те специальности, которые оставались вакантными в предыдущие периоды, в настоящее время уже заполняются студентами: