Քոլեջներում գերակա ճանաչված մասնագիտություններում բոլոր ուսանողները կստանան 50 հազար դրամ կրթաթոշակ. Սվաջյան
10-07-2026 15:37 Հայաստան Հասարակություն
armtimes.com «Քոլեջներում գերակա ճանաչված մասնագիտություններում բոլոր ուսանողները կստանան 50 հազար դրամ կրթաթոշակ»:
Այս մասին հայտնել է ԿԳՄՍ փոխնախարար Արաքսիա Սվաջյանը քոլեջների ընդունելության նոր կարգի մասին տված մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Միջին մասնագիտական կրթական ծրագրերով հատկացվել է 6064 տեղ 107 մասնագիտությամբ կրթություն իրականացնելու համար, որոնցից 15-ը՝ գերակա ճանաչված մասնագիտություններով և կրթաթոշակային ծրագրով։ Վերջին տարիներին Կառավարությունը որոշ ոլորտներ (արդյունաբերություն, գյուղատնտեսություն և շինարարություն) ճանաչել է որպես տնտեսության համար գերակա ոլորտներ: Այս ուղղությամբ կրթություն ստացող շրջանավարտներին առաջարկվում է 50 հազար դրամի չափով կրթաթոշակ, ընդ որում՝ առաջին կուրսում անկախ նրանից, թե ուսանողը ընդունվել է պետպատվերով, թե վճարովի համակարգում՝ բոլոր ուսանողները ստանում են այդ կրթաթոշակը:
Այնուհետև առաջին տարվա արդյունքները ամփոփելուց հետո այն ուսանողները, որոնք ունեն բարձր առաջադիմություն, պահպանում են իրենց կրթաթոշակը, իսկ այն ուսանողները, որոնք չունեն այդ առաջադիմությունը, կրթաթոշակ չեն ստանում այնքան ժամանակ, քանի դեռ իրենց առաջադիմության ցուցանիշները չեն բարելավվել»,- ընդգծել է փոխնախարարը:
Սվաջյանը հավելել է, որ վերջին տարիներին վերոնիշյալ մասնագիտությունները բավական մեծ արդյունքներ ու ցուցանիշներ են գրանցել, երիտասարդները սկսել են հետաքրքրվել հենց այդ մասնագիտություններով, և այն մասնագիտությունները, որոնք թափուր էին մնում նախորդ ժամանակաշրջանում, ներկայումս արդեն համալրվում են ուսանողներով:

In the most recognized fields of study in colleges, all students will receive a scholarship of 50,000 drams. Svajyan
10-07-2026 15:37 Armenia Social
armtimes.com «All students in recognized priority specialties in colleges will receive a scholarship of 50,000 drams»:
This was announced by the Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Araksia Svajyan during a press conference on the new admission rules for colleges.
«A total of 6,064 places have been allocated for educational programs in secondary vocational education for 107 specialties, of which 15 are recognized priority specialties and scholarship programs. In recent years, the Government has recognized certain sectors (industry, agriculture, and construction) as priority sectors for the economy. Graduates receiving education in this direction are offered a scholarship of 50,000 drams, and in the first year, regardless of whether the student has been admitted through state funding or in a paid system, all students receive this scholarship.
After summarizing the results of the first year, those students who have high academic performance will retain their scholarship, while those who do not meet this performance will not receive a scholarship until their performance indicators improve,» the deputy minister emphasized.
Svajyan added that in recent years, the aforementioned specialties have recorded quite significant results and indicators, young people have started to show interest in these specialties, and those specialties that were previously vacant are now being filled with students.