ՊԵԿ-ը վարսավիրական և գեղեցկության ծառայությունների մատուցման ոլորտում իրականացնում է իրազեկման և աջակցման ծրագիր
10-07-2026 15:54 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Պետական եկամուտների կոմիտեն շարունակում է հարկ վճարողների իրազեկմանն ու կամավոր հարկային կարգապահության ամրապնդմանն ուղղված միջոցառումները։ Այդ նպատակով Հարկ վճարողների ընթացիկ հսկողության հարկային տեսչություն-վարչությունն իրականացնում է վարսավիրական և գեղեցկության ծառայությունների մատուցման ոլորտի իրազեկման և աջակցման ծրագիր։
Ծրագիրն իրականացվում է փուլային եղանակով և նպատակ ունի նպաստել ոլորտի տնտեսվարողների կողմից հարկային օրենսդրության պահանջների պատշաճ պահպանմանը՝ նախապատվությունը տալով կանխարգելիչ, իրազեկող և գործընկերային մոտեցմանը։ Այն միտված է նաև հարկային ռիսկերի նվազեցմանը, կամավոր հարկային կարգապահության ամրապնդմանը և հարկերի վճարման մշակույթի բարձրացմանը։ Առաջին փուլում ՊԵԿ աշխատակիցներն այցելել են Երևանում գործունեություն իրականացնող շուրջ 2300 վարսավիրական և գեղեցկության ծառայություններ մատուցող տնտեսվարողների։ Հարկ վճարողները, մասնավորապես, իրազեկվել են յուրաքանչյուր մատուցված ծառայությունից հետո հսկիչ դրամարկղային մեքենայի (ՀԴՄ) կտրոն տրամադրելու, բոլոր վարձու աշխատողներին օրենքով սահմանված կարգով գրանցելու, ինչպես նաև հարկային հաշվետվությունները սահմանված ժամկետներում ներկայացնելու անհրաժեշտության մասին։ Տնտեսվարողները իրազեկվել են նաև Հաշվետվությունների ներկայացման էլեկտրոնային համակարգի անձնական էջերին ուղարկված ծանուցում-հիշեցումների միջոցով։
Պետական եկամուտների կոմիտեն հորդորում է տնտեսվարողներին գործունեությունն իրականացնել հարկային օրենսդրության պահանջներին համապատասխան՝ ապահովելով յուրաքանչյուր մատուցված ծառայության փաստաթղթավորումը, աշխատողների պատշաճ գրանցումը և հարկային պարտավորությունների ժամանակին ու ամբողջական կատարումը։ Հարցերի դեպքում հարկ վճարողները կարող են զանգահարել ՊԵԿ հեռախոսազանգերի կենտրոն՝ +374 (60) 844 444 հեռախոսահամարով կամ այցելել Հարկ վճարողների սպասարկման սրահներ։
Հարկ վճարողների իրազեկման և աջակցման ծրագիրը շարունակական է, այն նախատեսվում է իրականացնել նաև մարզերում և տնտեսության տարբեր ոլորտներում։

Государственная налоговая служба реализует программу информирования и поддержки в сфере парикмахерских и косметических услуг.
10-07-2026 15:54 Армения Пресс-релизы
Государственный комитет по доходам продолжает мероприятия, направленные на информирование налогоплательщиков и укрепление добровольной налоговой дисциплины. С этой целью Управление налогового контроля за текущими налогоплательщиками реализует программу информирования и поддержки в сфере предоставления парикмахерских и косметических услуг.
Программа реализуется поэтапно и направлена на содействие надлежащему соблюдению требований налогового законодательства со стороны предпринимателей в данной сфере, придавая приоритет профилактическому, информирующему и партнерскому подходу. Она также направлена на снижение налоговых рисков, укрепление добровольной налоговой дисциплины и повышение культуры уплаты налогов. На первом этапе сотрудники ГКД посетили около 2300 предпринимателей, предоставляющих парикмахерские и косметические услуги в Ереване. Налогоплательщики, в частности, были проинформированы о необходимости выдачи чека контрольно-кассовой машины (ККМ) после каждой предоставленной услуги, регистрации всех наемных работников в установленном законом порядке, а также о необходимости представления налоговых отчетов в установленные сроки. Предприниматели также были проинформированы через уведомления-напоминания, отправленные на личные страницы в электронную систему представления отчетности.
Государственный комитет по доходам призывает предпринимателей осуществлять свою деятельность в соответствии с требованиями налогового законодательства, обеспечивая документирование каждой предоставленной услуги, надлежащую регистрацию работников и своевременное и полное выполнение налоговых обязательств. В случае вопросов налогоплательщики могут позвонить в центр телефонных звонков ГКД по номеру +374 (60) 844 444 или посетить залы обслуживания налогоплательщиков.
Программа информирования и поддержки налогоплательщиков является постоянной, она также планируется к реализации в регионах и в различных секторах экономики.