ՊԵԿ-ը վարսավիրական և գեղեցկության ծառայությունների մատուցման ոլորտում իրականացնում է իրազեկման և աջակցման ծրագիր
10-07-2026 15:54 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Պետական եկամուտների կոմիտեն շարունակում է հարկ վճարողների իրազեկմանն ու կամավոր հարկային կարգապահության ամրապնդմանն ուղղված միջոցառումները։ Այդ նպատակով Հարկ վճարողների ընթացիկ հսկողության հարկային տեսչություն-վարչությունն իրականացնում է վարսավիրական և գեղեցկության ծառայությունների մատուցման ոլորտի իրազեկման և աջակցման ծրագիր։
Ծրագիրն իրականացվում է փուլային եղանակով և նպատակ ունի նպաստել ոլորտի տնտեսվարողների կողմից հարկային օրենսդրության պահանջների պատշաճ պահպանմանը՝ նախապատվությունը տալով կանխարգելիչ, իրազեկող և գործընկերային մոտեցմանը։ Այն միտված է նաև հարկային ռիսկերի նվազեցմանը, կամավոր հարկային կարգապահության ամրապնդմանը և հարկերի վճարման մշակույթի բարձրացմանը։ Առաջին փուլում ՊԵԿ աշխատակիցներն այցելել են Երևանում գործունեություն իրականացնող շուրջ 2300 վարսավիրական և գեղեցկության ծառայություններ մատուցող տնտեսվարողների։ Հարկ վճարողները, մասնավորապես, իրազեկվել են յուրաքանչյուր մատուցված ծառայությունից հետո հսկիչ դրամարկղային մեքենայի (ՀԴՄ) կտրոն տրամադրելու, բոլոր վարձու աշխատողներին օրենքով սահմանված կարգով գրանցելու, ինչպես նաև հարկային հաշվետվությունները սահմանված ժամկետներում ներկայացնելու անհրաժեշտության մասին։ Տնտեսվարողները իրազեկվել են նաև Հաշվետվությունների ներկայացման էլեկտրոնային համակարգի անձնական էջերին ուղարկված ծանուցում-հիշեցումների միջոցով։
Պետական եկամուտների կոմիտեն հորդորում է տնտեսվարողներին գործունեությունն իրականացնել հարկային օրենսդրության պահանջներին համապատասխան՝ ապահովելով յուրաքանչյուր մատուցված ծառայության փաստաթղթավորումը, աշխատողների պատշաճ գրանցումը և հարկային պարտավորությունների ժամանակին ու ամբողջական կատարումը։ Հարցերի դեպքում հարկ վճարողները կարող են զանգահարել ՊԵԿ հեռախոսազանգերի կենտրոն՝ +374 (60) 844 444 հեռախոսահամարով կամ այցելել Հարկ վճարողների սպասարկման սրահներ։
Հարկ վճարողների իրազեկման և աջակցման ծրագիրը շարունակական է, այն նախատեսվում է իրականացնել նաև մարզերում և տնտեսության տարբեր ոլորտներում։

The State Revenue Committee is implementing an awareness and support program in the field of hairdressing and beauty services.
10-07-2026 15:54 Armenia Press release
The State Revenue Committee continues its measures aimed at informing taxpayers and strengthening voluntary tax compliance. To this end, the Taxpayer Current Monitoring Tax Inspection Department is implementing an awareness and support program in the field of hairdressing and beauty services.
The program is being implemented in phases and aims to promote proper compliance with the requirements of tax legislation by operators in the sector, prioritizing preventive, informative, and partnership approaches. It also aims to reduce tax risks, strengthen voluntary tax compliance, and enhance the culture of tax payment. In the first phase, SRC employees visited around 2300 operators providing hairdressing and beauty services in Yerevan. Taxpayers were specifically informed about the necessity of issuing a control cash register (CCR) receipt after each service provided, registering all employees in accordance with the law, and submitting tax reports within the established deadlines. Operators were also informed through notifications-reminders sent to their personal pages in the Electronic Reporting Submission system.
The State Revenue Committee urges operators to conduct their activities in accordance with the requirements of tax legislation, ensuring proper documentation of each service provided, proper registration of employees, and timely and complete fulfillment of tax obligations. In case of questions, taxpayers can call the SRC call center at +374 (60) 844 444 or visit the Taxpayer Service Halls.
The taxpayer awareness and support program is ongoing and is also planned to be implemented in the regions and various sectors of the economy.