Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի ղեկավարի հետ քննարկվել է Զբոսաշրջության և մարզային ենթակառուցվածքների բարելավման ծրագրի ընթացքը
10-07-2026 16:20 Հայաստան Տնտեսություն
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հուլիսի 10-ին ընդունել է Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի ղեկավար Ֆաբրիցիո Ձարկոնեին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Զբոսաշրջության և մարզային ենթակառուցվածքների բարելավման (TRIP) ծրագրի ընթացքը։
Կողմերը կարևորել են նախաձեռնության դերը զբոսաշրջության զարգացման և մարզային ենթակառուցվածքների արդիականացման գործում՝ պայմանավորվելով շարունակել սերտ համագործակցությունը՝ նախատեսված միջոցառումների արդյունավետ և ժամանակին իրականացումն ապահովելու նպատակով։
TRIP ծրագրով նախատեսվում է 120 միլիոն եվրոյի ներդրում՝ Գորիսի, Արենիի, Ջերմուկի, Եղեգիսի, Դվինի, Գյումրու և Դիլիջանի զբոսաշրջային կլաստերների զարգացման համար։ Ծրագիրը նպատակ ունի խթանել գինու, առողջարանային, արկածային, մշակութային, կրթական և էկոզբոսաշրջության զարգացումը՝ բարձրացնելով Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչությունն ու մարզերի մրցունակությունը։

С руководителем офиса Всемирного банка в Армении обсужден ход программы по улучшению туризма и региональной инфраструктуры.
10-07-2026 16:20 Армения Экономика
Министр экономики Армении Геворг Папоян 10 июля принял руководителя представительства Всемирного банка в Армении Фабрицио Дзарконе.
Во время встречи обсуждался ход программы по улучшению туризма и региональной инфраструктуры (TRIP).
Стороны подчеркнули важность инициативы для развития туризма и модернизации региональной инфраструктуры, договорившись продолжить тесное сотрудничество с целью обеспечения эффективного и своевременного выполнения запланированных мероприятий.
В рамках программы TRIP предусмотрено инвестирование 120 миллионов евро в развитие туристических кластеров Гораиса, Арени, Джермука, Ехегис, Двини, Гюмри и Дилижана. Программа направлена на стимулирование развития винного, курортного, приключенческого, культурного, образовательного и экотуризма, повышая туристическую привлекательность Армении и конкурентоспособность регионов.