Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի ղեկավարի հետ քննարկվել է Զբոսաշրջության և մարզային ենթակառուցվածքների բարելավման ծրագրի ընթացքը
10-07-2026 16:20 Հայաստան Տնտեսություն
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հուլիսի 10-ին ընդունել է Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի ղեկավար Ֆաբրիցիո Ձարկոնեին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Զբոսաշրջության և մարզային ենթակառուցվածքների բարելավման (TRIP) ծրագրի ընթացքը։
Կողմերը կարևորել են նախաձեռնության դերը զբոսաշրջության զարգացման և մարզային ենթակառուցվածքների արդիականացման գործում՝ պայմանավորվելով շարունակել սերտ համագործակցությունը՝ նախատեսված միջոցառումների արդյունավետ և ժամանակին իրականացումն ապահովելու նպատակով։
TRIP ծրագրով նախատեսվում է 120 միլիոն եվրոյի ներդրում՝ Գորիսի, Արենիի, Ջերմուկի, Եղեգիսի, Դվինի, Գյումրու և Դիլիջանի զբոսաշրջային կլաստերների զարգացման համար։ Ծրագիրը նպատակ ունի խթանել գինու, առողջարանային, արկածային, մշակութային, կրթական և էկոզբոսաշրջության զարգացումը՝ բարձրացնելով Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչությունն ու մարզերի մրցունակությունը։

The progress of the Tourism and Regional Infrastructure Improvement Program has been discussed with the head of the World Bank's Armenia office.
10-07-2026 16:20 Armenia Economy
The Minister of Economy of the Republic of Armenia, Gevorg Papoyan, met with the head of the World Bank's Armenia office, Fabrizio Zarcone, on July 10.
During the meeting, the progress of the Tourism and Regional Infrastructure Improvement (TRIP) program was discussed.
The parties emphasized the importance of the initiative in the development of tourism and the modernization of regional infrastructure, agreeing to continue close cooperation to ensure the effective and timely implementation of the planned activities.
The TRIP program foresees an investment of 120 million euros for the development of tourism clusters in Goris, Areni, Jermuk, Yeghegis, Dvin, Gyumri, and Dilijan. The program aims to promote the development of wine, health resort, adventure, cultural, educational, and eco-tourism, thereby enhancing Armenia's tourism attractiveness and the competitiveness of its regions.