ԱՄՆ-ն և Իրանը համաձայնեցնում են փոխըմբռնման հուշագրի նոր պայմանները
shantnews.Միացյալ Նահանգները և Իրանը աշխատում են փոխըմբռնման հուշագրի նոր տարբերակի վրա՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով Հորմուզի նեղուցում նավագնացությանը, հաղորդում է The National-ը՝ հղում անելով պակիստանյան աղբյուրին։
«ԱՄՆ-ն և Իրանը աշխատում են համաձայնագրերի նոր պայմանների վրա՝ հունիսին ձեռք բերված շրջանակային համաձայնագիրը արդիականացնելու համար, առաջնահերթությունը տալով Հորմուզի նեղուցում երթևեկության վերաբերյալ դրույթներին, The National-ին ասել է պակիստանյան աղբյուրը», – հաղորդում է պարբերականը։
Աղբյուրի խոսքով՝ «ուղերձները փոխանցվում են, և անուղղակի բանակցությունները գտնվում են առաջադեմ փուլում»։ Աղբյուրը նշել է, որ հիմնական ուշադրության կենտրոնում է «Հորմուզի նեղուցի բացումը և այն բաց պահելը»։
Պակիստանը միջնորդում է Իրանի և Միացյալ Նահանգների միջև բանակցությունները։ Կատարն ու Օմանը նույնպես միջնորդում են։

США и Иран согласовывают новые условия меморандума о взаимопонимании
shantnews.Соединенные Штаты и Иран работают над новой версией меморандума о взаимопонимании, уделяя особое внимание судоходству в Ормузском проливе, сообщает The National, ссылаясь на пакистанский источник.
«США и Иран работают над новыми условиями соглашений для обновления рамочного соглашения, достигнутого в июне, придавая приоритет положениям о судоходстве в Ормузском проливе, сообщил пакистанский источник The National», – сообщает издание.
По словам источника, «сообщения передаются, и косвенные переговоры находятся на продвинутой стадии». Источник отметил, что в центре внимания находится «открытие Ормузского пролива и его поддержание открытым».
Пакистан выступает посредником в переговорах между Ираном и Соединенными Штатами. Катар и Оман также выступают посредниками.