Նիկոլայ Ծատուրյանի մահարձանի պատրաստման, գերեզմանի բարեկարգման աշխատանքների ծախսերին որպես աջակցություն կհատկացվի 2277.41 հազար դրամ
05-08-2026 18:36 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը որոշում է ստորագրել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը գումար հատկացնելու մասին:
«Համաձայն Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2006 թվականի նոյեմբերի 23-ի N 1910-Ն որոշման N 6 հավելվածի 6-րդ կետի «բ» ենթակետի՝
1. ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Նիկոլայ Ծատուրյանի մահարձանի պատրաստման, տեղադրման, գերեզմանի բարեկարգման աշխատանքների իրականացման ծախսերին որպես աջակցություն Նիկոլայ Ծատուրյանի որդի Ռուբեն Ծատուրյանին տրամադրելու նպատակով, Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը Հայաստանի Հանրապետության 2026 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված «1195» ծրագրի (Հասարակության և պետության հանդեպ հատուկ ծառայություններ մատուցած քաղաքացիների մահվան դեպքում արարողակարգային միջոցառումների կազմակերպում) «11001» միջոցառման (Հասարակության և պետության հանդեպ հատուկ ծառայություններ ունեցած քաղաքացիների մահվան դեպքում հրաժեշտի ծիսակատարության և թաղման կազմակերպում, գերեզմանի բարեկարգման և մահարձանի պատրաստման ու տեղադրման աշխատանքներին աջակցություն) միջոցներից՝ 2026 թվականի ընթացքում հատկացնել 2277.41 հազ. դրամ (բյուջետային ծախսերի տնտեսագիտական դասակարգման «Այլ նպաստներ բյուջեից» հոդվածով)»:

An amount of 2,277.41 thousand drams will be allocated as support for the expenses related to the preparation of Nikolay Tsaturyan's tombstone and the improvement of the grave.
05-08-2026 18:36 Armenia Press release
The Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, has signed a decision regarding the allocation of funds to the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia:
«According to point 6, sub-point «b» of appendix N 6 of the decision N 1910-N of the Government of the Republic of Armenia dated November 23, 2006,»
1. To provide support for the expenses related to the preparation, installation, and improvement of the grave of the People's Artist of the Armenian SSR, Nikolay Tsaturyan, to his son Ruben Tsaturyan, from the funds allocated for the program «1195» (Organization of ceremonial events in case of the death of citizens who have provided special services to society and the state) of the state budget of the Republic of Armenia for 2026, specifically from the measure «11001» (Support for organizing farewell ceremonies and burials in case of the death of citizens who have had special services to society and the state, as well as for the improvement of the grave and the preparation and installation of the monument), to allocate 2,277.41 thousand drams during 2026 (under the budgetary expenditure economic classification article «Other benefits from the budget»).»