Նիկոլայ Ծատուրյանի մահարձանի պատրաստման, գերեզմանի բարեկարգման աշխատանքների ծախսերին որպես աջակցություն կհատկացվի 2277.41 հազար դրամ
05-08-2026 18:36 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը որոշում է ստորագրել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը գումար հատկացնելու մասին:
«Համաձայն Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2006 թվականի նոյեմբերի 23-ի N 1910-Ն որոշման N 6 հավելվածի 6-րդ կետի «բ» ենթակետի՝
1. ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Նիկոլայ Ծատուրյանի մահարձանի պատրաստման, տեղադրման, գերեզմանի բարեկարգման աշխատանքների իրականացման ծախսերին որպես աջակցություն Նիկոլայ Ծատուրյանի որդի Ռուբեն Ծատուրյանին տրամադրելու նպատակով, Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը Հայաստանի Հանրապետության 2026 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված «1195» ծրագրի (Հասարակության և պետության հանդեպ հատուկ ծառայություններ մատուցած քաղաքացիների մահվան դեպքում արարողակարգային միջոցառումների կազմակերպում) «11001» միջոցառման (Հասարակության և պետության հանդեպ հատուկ ծառայություններ ունեցած քաղաքացիների մահվան դեպքում հրաժեշտի ծիսակատարության և թաղման կազմակերպում, գերեզմանի բարեկարգման և մահարձանի պատրաստման ու տեղադրման աշխատանքներին աջակցություն) միջոցներից՝ 2026 թվականի ընթացքում հատկացնել 2277.41 հազ. դրամ (բյուջետային ծախսերի տնտեսագիտական դասակարգման «Այլ նպաստներ բյուջեից» հոդվածով)»:

На подготовку памятника Николая Цатуряна и благоустройство могилы будет выделено 2277.41 тысяч драмов в качестве поддержки.
05-08-2026 18:36 Армения Пресс-релизы
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян подписал решение о выделении средств Министерству образования, науки, культуры и спорта РА:
«Согласно пункту 6 приложения N 6 решения N 1910-Н правительства Республики Армения от 23 ноября 2006 года «б» подпункта»:
1. В целях поддержки сына Николая Цатуряна Рубена Цатуряна для осуществления расходов по подготовке, установке и благоустройству могилы народного артиста НКР Николая Цатуряна, Министерству образования, науки, культуры и спорта Республики Армения выделить из средств государственного бюджета Республики Армения на 2026 год по программе «1195» (организация церемониальных мероприятий в случае смерти граждан, оказавших специальные услуги обществу и государству) мероприятие «11001» (организация прощальной церемонии и похорон в случае смерти граждан, оказавших специальные услуги обществу и государству, поддержка благоустройства могилы и подготовки и установки памятника) в течение 2026 года 2277.41 тыс. драм (по статье экономической классификации бюджетных расходов «Прочие пособия из бюджета»)»: