Արագածոտնի նախկին մարզպետ Սարգիս Սահակյանից հօգուտ պետության կբռնագանձվի շուրջ 184 միլիոն դրամ և անշարժ գույք
05-08-2026 17:30 Հայաստան Իրավունք
2026 թվականի հուլիսի 24-ին Հակակոռուպցիոն դատարանի կողմից մասնակի բավարարվել է Դատախազության հայցը՝ ընդդեմ Արագածոտնի նախկին մարզպետ Սարգիս Սահակյանի և նրան փոխկապակցված անձանց:

The former governor of Aragatsotn, Sargis Sahakyan, will have approximately 184 million drams and real estate seized in favor of the state.
05-08-2026 17:30 Armenia Human Rights
On July 24, 2026, the Anti-Corruption Court partially granted the lawsuit of the Prosecutor's Office against the former governor of Aragatsotn, Sargis Sahakyan, and related individuals:
After the court decision comes into legal force, it is subject to confiscation in favor of the Republic of Armenia.