Կոնցեռնի նախկին գլխավոր տնօրենը և ընկերության տնօրենը ձերբակալվել են
ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվում է Գ.Ծ.-ի և այլ անձանց կողմից առանձնապես խոշոր չափերով՝ 8 մլրդ 126 մլն 946 հզր 460 ՀՀ դրամին համարժեք 21 մլն 72 հզր 827 ԱՄՆ դոլար արժողության գույքերը և դրամական միջոցները խաբեությամբ հափշտակելու և փողերի լվացում կատարելու առերևույթ դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթը:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա կոնցեռնի նախկին գլխավոր տնօրեն, տնօրենների խորհրդի նախագահ Ս.Ա.-ի և ընկերության տնօրեն Ա.Դ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 46-255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությանն օժանդակելը) և 46-296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացմանն օժանդակելը):
2026 թվականի օգոստոսի 5-ին վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից կայացված որոշումների հիման վրա Ս.Ա.-ն և Ա.Դ.-ն ձերբակալվել են՝ դատարան ներկայացնելու նպատակով:

Бывший генеральный директор концерна и директор компании арестованы
В Главном управлении расследования экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета РА рассматривается уголовное дело, инициированное по фактам мошеннического завладения имуществом и денежными средствами на сумму, эквивалентную 21 млн 72 тыс. 827 долларов США, что составляет 8 млрд 126 млн 946 тыс. 460 драмов РА, совершенного Г.Ц. и другими лицами.
На основании собранных достаточных доказательств в отношении бывшего генерального директора концерна, председателя совета директоров С.А. и директора компании А.Д. возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 3 части 3 статьи 46-255 Уголовного кодекса (содействие мошенничеству в особо крупном размере) и по пункту 3 части 3 статьи 46-296 Уголовного кодекса (содействие отмыванию денег в особо крупном размере).
5 августа 2026 года на основании решений, принятых органом, проводящим производство, С.А. и А.Д. были арестованы с целью представления в суд.