ԱԺ նախագահը ներկայացրել է Հայաստանի անվտանգության հիմնական սպառնալիքների վերաբերյալ իր գնահատականը
Հայաստանի անվտանգության սպառնալիքներից են Ադրբեջանի հետ խաղաղության դեռևս անշրջելի և ամբողջությամբ ինստիտուցիոնալացված չլինելը, Թուրքիայի հետ փակ սահմանն ու դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությունը, ինչպես նաև տնտեսական, անվտանգային և էներգետիկ կապերի ոչ բավարար դիվերսիֆիկացումը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարել է ԱԺ նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը՝ արձագանքելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանի ելույթին և Հայաստանի նկատմամբ առկա սպառնալիքների աղբյուրների վերաբերյալ նրա հարցադրմանը։«Մեր սպառնալիքները գալիս են, առաջինը՝ Ադրբեջանից. Ադրբեջանի հետ մենք ունենք խաղաղություն, բայց այդ խաղաղությունը դեռ անշրջելի չէ և վերջնականապես ինստիտուցիոնալացված չէ։
Այսինքն՝ Ադրբեջանի հետ լիարժեք խաղաղության բացակայությունը միանշանակ և աներկբայորեն սպառնալիք է Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությանը»,- ասել է Ռուբինյանը։Նրա խոսքով՝ սպառնալիք է նաև Թուրքիայի հետ սահմանի փակ լինելն ու երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությունը։«Մենք ունենք սպառնալիք Թուրքիայի կողմից, որովհետև անմիջական հարևանի հետ փակ սահման ունենալն առնվազն տնտեսական սպառնալիք է, իսկ հաստատված դիվանագիտական հարաբերություններ չունենալն առնվազն դիվանագիտական սպառնալիք է»,- նշել է ԱԺ նախագահը։
Ռուբինյանը հնարավոր սպառնալիքների շարքում ընդգրկել է նաև Հայաստանի տնտեսական ու անվտանգային կապերի, էներգետիկ ռեսուրսների աղբյուրների և տարանցիկ ճանապարհների ոչ բավարար դիվերսիֆիկացված վիճակը։Նրա խոսքով՝ իշխանության և ընդդիմության մոտեցումների տարբերությունն այն է, որ իշխանությունը փորձում է արձանագրված սպառնալիքները չեզոքացնել և դրանց լուծումներ գտնել։«Մենք տեսնում ենք սպառնալիքը և ուզում ենք վերացնել կամ չեզոքացնել այն։
Տեսանք, որ խաղաղություն չկա, հասանք խաղաղության։ Հիմա տեսնում ենք, որ այն դեռ անշրջելի չէ և հարյուր տոկոսով ինստիտուցիոնալացված չէ, ու ուզում ենք այն անշրջելի դարձնել և ինստիտուցիոնալացնել»,- ասել է Ռուբինյանը։Անդրադառնալով Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին՝ նա նշել է, որ հայկական կողմը բանակցությունների միջոցով փորձում է հասնել սահմանի բացմանն ու հարաբերությունների կարգավորմանը։«Տեսնում ենք Թուրքիայի հետ փակ սահմանը, տեսնում ենք, որ դա սպառնալիք է մեր տնտեսվարողների և ընդհանրապես Հայաստանի համար։
Բանակցում ենք, որպեսզի որևէ լուծման գանք, և այդ ընթացքում քայլ առ քայլ առաջ ենք գնում»,- ընդգծել է ԱԺ նախագահը։Ռուբինյանը քննադատել է ՀՅԴ-ի քաղաքական մոտեցումը՝ պնդելով, որ կուսակցությունը ոչ թե փորձում է չեզոքացնել սպառնալիքները, այլ քաղաքականապես շահագործում է դրանք։Ռուբինյանի խոսքով՝ Հայաստանում բոլորը գիտակցում են, որ Թուրքիայի հետ չկարգավորված հարաբերությունները և Ադրբեջանի հետ վերջնականապես չինստիտուցիոնալացված խաղաղությունը սպառնալիքներ են։«Հայաստանում չկա մարդ, որը չիմանա, որ Թուրքիայի հետ չկարգավորված հարաբերությունները սպառնալիք են, կամ չիմանա, որ Ադրբեջանի հետ վերջնականապես ինստիտուցիոնալացված խաղաղության բացակայությունը սպառնալիք է»,- ասել է ԱԺ նախագահը։
Նա անդրադարձել է նաև Ռուսաստանի կողմից հայկական արտադրանքի ներմուծման նկատմամբ կիրառվող սահմանափակումներին՝ Քրիստինե Վարդանյանին առաջարկելով հստակ դիրքորոշում հայտնել դրա վերաբերյալ։Ռուբինյանը հարցրել է՝ արդյոք ընդդիմադիր խմբակցությունը համարո՞ւմ է, որ Հայաստանի տնտեսվարողների արտադրանքը խախտում է Եվրասիական տնտեսական միության չափանիշները, և արդյոք հիմնավորված են, օրինակ, «Ջերմուկ» հանքային ջրի նկատմամբ առաջացած խնդիրները։«Եթե կարծում եք, որ մեր արտադրանքը չի խախտում որևէ չափանիշ, խնդրում եմ ասել՝ գործընկերայի՞ն է որևէ չափանիշ չխախտող ապրանքի նկատմամբ տնտեսական սահմանափակում կիրառելը։
Արդյոք այստեղ գործ չունե՞նք ճնշման դրսևորման հետ, արդյոք այդ ճնշումն ինքնին սպառնալիք չի՞ պարունակում, օրինակ՝ մեր ինքնիշխանության դեմ»,- հարցրել է Ռուբինյանը։ԱԺ նախագահը Քրիստինե Վարդանյանին կոչ է արել իր ելույթում ուղիղ և հստակ պատասխանել այդ հարցերին՝ ընդգծելով, որ դրանց շուրջ քննարկումը բովանդակային քաղաքական բանավեճ է։

The security threats to Armenia include the fact that peace with Azerbaijan is still not irreversible and fully institutionalized, the closed border with Turkey and the absence of diplomatic relations, as well as the insufficient diversification of economic, security, and energy ties.
According to «Armenpress», this was stated by the President of the National Assembly Ruben Rubinyan during a response to the speech of the "Armenia" faction MP Kristine Vardanyan and her inquiry regarding the sources of existing threats to Armenia. «Our threats come, first of all, from Azerbaijan. We have peace with Azerbaijan, but that peace is not yet irreversible and is not definitively institutionalized.
In other words, the absence of full peace with Azerbaijan is unequivocally and indisputably a threat to the security of the Republic of Armenia,» Rubinyan said. According to him, the closed border with Turkey and the absence of diplomatic relations between the two countries are also threats. «We have a threat from Turkey because having a closed border with an immediate neighbor is at least an economic threat, while not having established diplomatic relations is at least a diplomatic threat,» the President of the National Assembly noted.
Rubinyan also included the insufficiently diversified state of Armenia's economic and security ties, sources of energy resources, and transit routes among potential threats. He stated that the difference in approaches between the government and the opposition is that the government is trying to neutralize the recorded threats and find solutions to them. «We see the threat and want to eliminate or neutralize it.
We saw that there is no peace, we reached peace. Now we see that it is still not irreversible and not one hundred percent institutionalized, and we want to make it irreversible and institutionalize it,» Rubinyan said. Referring to Armenia-Turkey relations, he noted that the Armenian side is trying to achieve the opening of the border and the normalization of relations through negotiations. «We see the closed border with Turkey, we see that it is a threat to our economic operators and to Armenia in general.
We are negotiating to reach some solution, and in the meantime, we are moving forward step by step,» the President of the National Assembly emphasized. Rubinyan criticized the political approach of the ARF, asserting that the party is not trying to neutralize the threats but rather politically exploiting them. According to Rubinyan, everyone in Armenia understands that the unregulated relations with Turkey and the not definitively institutionalized peace with Azerbaijan are threats. «There is no person in Armenia who does not know that the unregulated relations with Turkey are a threat, or does not know that the absence of definitively institutionalized peace with Azerbaijan is a threat,» the President of the National Assembly said.
He also addressed the restrictions imposed by Russia on the import of Armenian products, suggesting that Kristine Vardanyan should express a clear position on this matter. Rubinyan asked whether the opposition faction believes that the products of Armenian producers violate the standards of the Eurasian Economic Union, and whether the issues that have arisen regarding, for example, «Jermuk» mineral water are justified. «If you believe that our products do not violate any standards, please tell me, is it acceptable to impose economic restrictions on a product that does not violate any standards?
Do we not have to deal with the manifestation of pressure here, does that pressure itself not contain a threat, for example, against our sovereignty?» Rubinyan asked. The President of the National Assembly called on Kristine Vardanyan to respond directly and clearly to these questions in her speech, emphasizing that the discussion around them is a substantive political debate.