Ծովագյուղում ապօրինի պահվող գայլերը հանձնվել են մասնագետների խնամքին․ ԲԸՏՄ
Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմին ստացվել էր տեղեկատվություն Գեղարքունիքի մարզի Ծովագյուղ համայնքում ապօրինի պահվող գայլի վերաբերյալ։
ԲԸՏՄ-ի փոխանցմամբ՝ հարուցված վարչական վարույթի շրջանակում իրականացված ուսումնասիրությամբ պարզվել էր, որ Ծովագյուղ համայնքի բնակիչ Մ․Ա․-ն իր տան բակի փակ շինությունում, առանց օրենքով սահմանված համապատասխան թույլտվության, պահում է երկու գայլ։
Օգոստոսի 4-ին ԲԸՏՄ տեսուչների և «Երևանի կենդանաբանական այգի» ՀՈԱԿ-ի մասնագետների համատեղ ջանքերով մեկ արու և մեկ էգ գայլերը անվտանգ տեղափոխվել են այգի, որտեղ կենդանիներն անցել են առաջնային անասնաբուժական զննում, պատվաստվել և չիպավորվել են։

В Цовагюхе незаконно содержащиеся волки переданы на попечение специалистов. БЭТМ
В Министерство охраны природы и недропользования поступила информация о незаконно содержащемся в селе Цовагюх Гегаркуникской области волке.
По информации БЮТМ, в ходе проведенного расследования в рамках административного производства было установлено, что жительница села Цовагюх М.А. в закрытом строении на своем дворе без установленного законом соответствующего разрешения содержит двух волков.
4 августа благодаря совместным усилиям инспекторов БЮТМ и специалистов «Ереванского зоопарка» один самец и одна самка волка были безопасно перевезены в зоопарк, где животные прошли первичный ветеринарный осмотр, были вакцинированы и чипированы.
В настоящее время животные находятся под профессиональным постоянным наблюдением и надлежащим уходом.