Ալիևը «վստահությունը» կորցրել է
1in.am Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի և Գերմանիայի ներկայացուցիչները հուլիսին Վիենայում հանդիպել են, որպեսզի քննարկեն ռուս-ուկրաինական հակամարտության խաղաղ կարգավորման «գործարքի պայմանները»։ Այդ մասին գրել է Bloomberg-ը՝ հղելով իր աղբյուրներն, տեղեկացրել է ռուսաստանյան «Կոմերսանտը»։ Bloomberg-ի անանուն աղբյուրը հայտնել է, որ հանդիպմանը «մասնակցել են Մեծ Բրիտանիայի ազգային անվտանգության հարցերով նախկին խորհրդական Թիմ Բարոուն, Գերմանիայի նախկին պետական քարտուղար Մարկուս Էդերերը և ֆրանսիացի դիվանագետ Պիեռ Վիմոնը»։ Աղբյուրը Ռուսաստանի նախկին պաշտոնյայի ինքնությունը չի բացահայտել։
Ըստ Bloomberg-ի, Ուկրաինան «ներկայումս համագործակցում է Գերմանիայի, Ֆրանսիայի և Մեծ Բրիտանիայի հետ, որպեսզի Ռուսաստանի հետ ուղղակի բանակցություններ կազմակերպվեն»։ Աղբյուրը նաև ասել է, որ Մեծ Բրիտանիայի «իշխանությունները այդ ջանքերը ողջունում» են, բայց դժվարացել է հաստատել, որ Ֆրանսիան և Գերմանիան «նույնպես իշխանությունների մակարդակով ներգրավված» են։
Ներկայացնելով Bloomberg-ի տեղեկատվությունը, «Կոմերսանտը» իր կողմից հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հուլիսի 21-ին Բեռլինում բացահայտել է, որ նույն ամսվա 12-14-ին Գերմանիայի և Ռուսաստանի նախկին պաշտոնյաները Բաքվում «գաղտնի բանակցություններ են վարել»։ Ալիևը ասել է, որ «Ադրբեջանի տարածքը օգտագործել են առանց իր իմացության»։ Եվրոպայում ադրբեջանական վտարանդիության աղբյուրները, մինչդեռ, պարզել են, որ «բանակցությունները տեղի են ունեցել Ալիևի ընտանիքին պատկանող հյուրանոցում»։
Bloomberg-ը, որքանով հասկացվում է, չի մասնավորեցրել՝ Վիեննայի քննարկումները նախորդե՞լ, թե՞ հաջորդել են Բաքվի «գաղտնի բանակցություններին»։ Դատելով Վիեննայի հանդիպման ձևաչափից, այն կայացել է Բաքվում ռուս-գերմանական շփումներից հետո։ Կարելի է ենթադրել, որ ոչ պաշտոնական շփումների «Բաքվի հարթակը իրեն չի արդարացրել»։ Ինչո՞վ է դա պայմանավորված, դժվար է ասել։
Հավանական է, դեր է խաղացել Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Բայրամովի Մոսկվա պաշտոնական այցը, որի ընթացքում կողմերը անդրադարձել են հարաբերությունները 2022թ․ փետրվարի 22-ին ստորագրված «Ռազմավարական գործընկերային հարաբերությունների մասին» հռչակագրով նախատեսված մակարդակին վերադարձնելու հեռանկարը։

Алиев «доверие» потерял
1in.am Представители России, Франции, Великобритании и Германии встретились в Вене в июле, чтобы обсудить «условия сделки» для мирного разрешения российско-украинского конфликта. Об этом сообщает Bloomberg, ссылаясь на свои источники, информирует российский «Коммерсант». Анонимный источник Bloomberg сообщил, что на встрече «присутствовали бывший советник по национальной безопасности Великобритании Тим Барроу, бывший государственный секретарь Германии Маркус Эдерер и французский дипломат Пьер Вимон». Источник не раскрыл личность бывшего российского чиновника.
Согласно Bloomberg, Украина «в настоящее время сотрудничает с Германией, Францией и Великобританией для организации прямых переговоров с Россией». Источник также сообщил, что власти Великобритании «приветствуют эти усилия», но затруднился подтвердить, что Франция и Германия «также вовлечены на уровне властей».
Представляя информацию Bloomberg, «Коммерсант» в свою очередь напомнил, что президент Азербайджана Ильхам Алиев 21 июля в Берлине раскрыл, что 12-14 июля того же месяца бывшие чиновники Германии и России в Баку «проводили секретные переговоры». Алиев сказал, что «территория Азербайджана использовалась без его ведома». В Европе источники азербайджанской диаспоры, тем временем, выяснили, что «переговоры проходили в гостинице, принадлежащей семье Алиева».
Bloomberg, насколько известно, не уточнил, предшествовали ли венские обсуждения или последовали за «секретными переговорами» в Баку. Судя по формату встречи в Вене, она состоялась после российско-германских контактов в Баку. Можно предположить, что неофициальные контакты «бакуйская платформа себя не оправдала». Чем это обусловлено, трудно сказать.
Вероятно, сыграл роль официальный визит министра иностранных дел Азербайджана Байрамова в Москву, в ходе которого стороны обсудили перспективу возвращения к уровню, предусмотренному «Декларацией о стратегическом партнерстве», подписанной 22 февраля 2022 года.