Վենսը հայտարարել է ԱՄՆ-ում 230 միլիարդ դոլարի օգնության ծրագրերի խարդախությունների մասին
shantnews.am ԱՄՆ վարչակազմը երկրում բացահայտել է շուրջ 230 միլիարդ դոլարի արժողությամբ խարդախ սխեմաներ, որոնք առնչվում են բնակչությանն աջակցող մի շարք դաշնային ծրագրերի։ Այդ մասին The Washington Post-ում հրապարակված հոդվածում հայտարարել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը։
Նրա խոսքով՝ 2025 թվականի հունվարից պաշտոնավարող վարչակազմը բացահայտել է շուրջ 230 միլիարդ դոլարի խարդախություններ, որոնք վերաբերում են Medicare և Medicaid բժշկական ապահովագրության ծրագրերին, պարենային աջակցության և արտոնյալ վարկերի տրամադրմանը, ինչպես նաև բնակչությանն աջակցող այլ դաշնային ծրագրերին։
Վենսը նշել է, որ վարչակազմի ներքին գնահատականներով արդեն հաջողվել է տարեկան կտրվածքով կանխել շուրջ 56 միլիարդ դոլարի խարդախ վճարումներ։ Բացի այդ, հետաքննությունների ընթացքում ԱՄՆ իշխանությունները տուգանքների և փոխհատուցումների տեսքով հավաքագրել են մոտ 55 միլիարդ դոլար։
Փոխնախագահը վստահեցրել է, որ այս ուղղությամբ աշխատանքը «միայն սկսվում է»։ Նրա խոսքով՝ այժմ մեկնարկում է պայքարի նոր փուլը, և այդ նպատակով նա Կոնգրեսին կոչ է արել ընդունել մի շարք օրինագծեր, որոնք կօգնեն կանխել նման չարաշահումները։
Ապրիլի սկզբին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Վենսը պատասխանատու է լինելու ԱՄՆ-ում խարդախությունների դեմ պայքարի համակարգման համար։

Vens has announced frauds related to $230 billion aid programs in the USA.
shantnews.am The U.S. administration has uncovered fraudulent schemes worth approximately $230 billion related to several federal programs that support the population. This was stated by U.S. Vice President Jay D. Vance in an article published in The Washington Post.
According to him, the administration, which took office in January 2025, has uncovered approximately $230 billion in fraud related to Medicare and Medicaid health insurance programs, food assistance, and the provision of subsidized loans, as well as other federal programs that support the population.
Vance noted that, according to internal assessments of the administration, it has already managed to prevent approximately $56 billion in fraudulent payments on an annual basis. Additionally, during investigations, U.S. authorities have collected about $55 billion in fines and compensations.
The Vice President assured that work in this direction is "just beginning." He stated that a new phase of the fight is now starting, and for that purpose, he has called on Congress to pass several bills that will help prevent such abuses.
In early April, U.S. President Donald Trump announced that Vance would be responsible for coordinating the fight against fraud in the United States.