Ասում են՝ փոշիացած ձայներով մեծամասնություն եք ձեռք բերել. քանի՞ պատգամավոր կա ձեզնից, որ փոշիացած ձայներով մանդատ է ստացել, ինչո՞ւ եք վերցրել. Հարությունյանը՝ ընդդիմադիրներին
05-08-2026 16:16 Հայաստան Քաղաքականություն
tert.am Մի թեմա կա, ասում են՝ դուք մեծամասնություն եք ձեռք բերել փոշիացած ձայների շնորհիվ: Այստեղ քանի՞ պատգամավոր կա ձեզնից, որ էլի փոշիացած ձայներով մանդատ է ստացել։ Այս մասին Ազգային ժողովում, ելույթի ժամանակ ասել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արայիկ Հարությունյանը:
«Ինչո՞ւ եք վերցրել այդ փոշիացած ձայներով մանդատները։
Դրա արդյունքում Հարություն Հարությունյանը, Շիրազ Մանուկյանը, Անուշ Միրզոյանը, Անուշավան Մանուչարյանը, Հասմիկ Ենգոյանը չէին դառնալու պատգամավոր։ Ինչո՞ւ եք տվել այդ մանդատները:
Լավ եք արել, որ վերցրել եք, որովհետև օրենսդրությամբ է այդպես»,-նշել է նա, և շարունակել շարքը:
««Հայաստան» դաշինքում մեր շատ սիրելի Մեսրոպ Մանուկյանը, օրինակ, չէր կարողանալու դառնալ պատգամավոր, Լիլիթ Գալստյանը չէր դառնալու պատգամավոր: Արթուր Սարգսյանի անվան ցուցանակը, որ բերում եք, այստեղ ցույց եք տալիս, այդ փաստարկ էլ չէիք ունենալու: Այս երեք-չորս օր է՝ դա ձեր հիմնական թեման է, բայց դա էլ չէիք ունենալու»,-հավելել է Արայիկ Հարությունյանը:

They say you have gained a majority with dusty voices. How many MPs do you have who received a mandate with dusty voices, and why did you take it? Harutyunyan to the opposition.
05-08-2026 16:16 Armenia Politics
tert.am There is a topic, they say you have gained a majority due to dusted votes: How many deputies are there among you who have also received mandates through dusted votes? This was stated by the deputy of the "Civil Contract" faction Arayik Harutyunyan during a speech in the National Assembly.
“Why did you take those mandates with dusted votes?
As a result, Harutyun Harutyunyan, Shiraz Manukyan, Anush Mirzoyan, Anushavan Manucharyan, and Hasmik Yengoyan would not have become deputies. Why did you give those mandates?”
“You did well to take them, because that’s how the legislation is,” he noted, and continued the series:
“Many of our beloved Mesrop Manukyan in the ‘Armenia’ alliance, for example, would not have been able to become a deputy, Lilit Galstyan would not have become a deputy. The nameplate of Arthur Sargsyan that you bring and show here, you wouldn’t even have that argument. For the last three or four days, this has been your main topic, but you wouldn’t even have that,” Arayik Harutyunyan added.