Վարչապետն ընդունել է Խաղաղության առաքելությունների հարցերով ԱՄՆ հատուկ բանագնացի ավագ խորհրդական Արյե Լայթսթոունին
05-08-2026 17:00 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Խաղաղության առաքելությունների հարցերով ԱՄՆ հատուկ բանագնացի ավագ խորհրդական Արյե Լայթսթոունին:
Վարչապետը կարևորել է Միացյալ Նահանգների և, մասնավորապես, նախագահ Դոնալդ Թրամփի դերը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործում՝ շեշտելով, որ 2025 թվականի օգոստոսի 8–ից հետո տարածաշրջանում ձևավորվել է կայուն և դրական մթնոլորտ։ Միաժամանակ, Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ձեռք բերված պայմանավորվածությունների առաջմղումը և գոհունակություն հայտնել դրանց ընթացքից։
Արյե Լայթսթոունը Նիկոլ Փաշինյանին է փոխանցել նախագահ Թրամփի, փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի և պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի շնորհավորանքները՝ ՀՀ վարչապետի պաշտոնում վերանշանակվելու առթիվ։ Նա համոզմունք է հայտնել, որ Նիկոլ Փաշինյանի առաջնորդությամբ Հայաստանը կշարունակի իր առաջնահերթությունների հետևողական իրականացմանը և ժողովրդավարության ամրապնդմանը միտված քայլերը։
Զրուցակիցները քննարկել են TRIPP նախագծի կյանքի կոչմանը վերաբերող հարցեր՝ վստահություն հայտնելով, որ տեխնիկական հարցերի լուծման արդյունքում առաջիկայում էլ ավելի տեսանելի կլինեն այդ ուղղությամբ իրականացվող գործնական քայլերը։

Премьер-министр принял старшего советника специального посланника США по вопросам миротворческих миссий Арье Лайтстоуна.
05-08-2026 17:00 Армения Пресс-релизы
Премьер-министр Никол Пашинян принял старшего советника специального посланника США по вопросам миротворческих миссий Арье Лайтстоуна.
Премьер-министр подчеркнул важность роли Соединенных Штатов и, в частности, президента Дональда Трампа в установлении мира между Арменией и Азербайджаном, отметив, что с 8 августа 2025 года в регионе сложилась стабильная и позитивная атмосфера. В то же время Никол Пашинян акцентировал внимание на продвижении достигнутых соглашений и выразил удовлетворение их ходом.
Арье Лайтстоун передал Николу Пашиняну поздравления президента Трампа, вице-президента Джей Ди Вэнса и государственного секретаря Марко Рубио по случаю его повторного назначения на пост премьер-министра РА. Он выразил уверенность, что под руководством Никол Пашиняна Армения продолжит последовательную реализацию своих приоритетов и шаги, направленные на укрепление демократии.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся реализации проекта TRIPP, выразив уверенность, что в результате решения технических вопросов в ближайшее время станут более заметными практические шаги, предпринимаемые в этом направлении.