ՀՀ ԱԳ փոխնախարարն ու ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչը քննարկել են Երևանում կայանալիք COP17-ի նախապատրաստական աշխատանքները
05-08-2026 15:10 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Օգոստոսի 4-ին Նայրոբիում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի գործադիր քարտուղար Աստրիդ Շումեյքերի հետ։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքին։
Զրուցակիցները կարևորել են առաջնորդների գագաթնաժողովին և բարձրաստիճան նախարարական հատվածին բարձր մակարդակով մասնակցության ապահովումը` կենսաբազմազանության օրակարգին քաղաքական խթան հաղորդելու և համաժողովի արդյունքներն ամրապնդելու համար:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի օժանդակ մարմինների` Գիտական, տեխնիկական և տեխնոլոգիական խորհրդատվության օժանդակ մարմնի (SBSTTA-28) և Իրականացման օժանդակ մարմնի (SBI-7) Նայրոբիում անցկացվող նիստերի շրջանակներում ընթացող բանակցությունների և աշխատանքների վերաբերյալ:
ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը ներկայացրել է համաժողովի անցկացման հարցում ՀՀ նախագահության առաջնահերթությունները՝ վերահաստատելով ներառական և արդյունքահենք համաժողով ապահովելու Հայաստանի հանձնառությունը՝ բոլոր շահագրգիռ կողմերի լիարժեք ներգրավվածությամբ։

The Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia and the UN representative discussed the preparatory work for COP17 to be held in Yerevan.
05-08-2026 15:10 Armenia Press release
On August 4, in Nairobi, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Robert Abisoghomonyan met with the Executive Secretary of the Convention on Biological Diversity, Astrid Schumeiker.
The meeting addressed the progress of preparations for the 17th Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17) to be held in Yerevan in October.
The interlocutors emphasized the importance of ensuring high-level participation at the leaders' summit and the senior ministerial segment to politically boost the biodiversity agenda and reinforce the outcomes of the conference.
They also exchanged views on the ongoing negotiations and work related to the meetings of the subsidiary bodies of the Convention on Biological Diversity, namely the Subsidiary Body on Scientific, Technical and Technological Advice (SBSTTA-28) and the Subsidiary Body on Implementation (SBI-7) taking place in Nairobi.
Deputy Minister of Foreign Affairs Robert Abisoghomonyan presented the priorities of the Republic of Armenia's presidency regarding the organization of the conference, reaffirming Armenia's commitment to ensuring an inclusive and results-oriented conference with the full involvement of all stakeholders.
The meeting was also attended by the Deputy Minister of Environment of the Republic of Armenia, Aram Meymaryan.