ՀՀ ԱԳ փոխնախարարն ու ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչը քննարկել են Երևանում կայանալիք COP17-ի նախապատրաստական աշխատանքները
05-08-2026 15:10 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Օգոստոսի 4-ին Նայրոբիում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի գործադիր քարտուղար Աստրիդ Շումեյքերի հետ։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքին։
Զրուցակիցները կարևորել են առաջնորդների գագաթնաժողովին և բարձրաստիճան նախարարական հատվածին բարձր մակարդակով մասնակցության ապահովումը` կենսաբազմազանության օրակարգին քաղաքական խթան հաղորդելու և համաժողովի արդյունքներն ամրապնդելու համար:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի օժանդակ մարմինների` Գիտական, տեխնիկական և տեխնոլոգիական խորհրդատվության օժանդակ մարմնի (SBSTTA-28) և Իրականացման օժանդակ մարմնի (SBI-7) Նայրոբիում անցկացվող նիստերի շրջանակներում ընթացող բանակցությունների և աշխատանքների վերաբերյալ:
ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը ներկայացրել է համաժողովի անցկացման հարցում ՀՀ նախագահության առաջնահերթությունները՝ վերահաստատելով ներառական և արդյունքահենք համաժողով ապահովելու Հայաստանի հանձնառությունը՝ բոլոր շահագրգիռ կողմերի լիարժեք ներգրավվածությամբ։

Заместитель министра иностранных дел Армении и представитель ООН обсудили подготовительные работы к COP17, который пройдет в Ереване.
05-08-2026 15:10 Армения Пресс-релизы
4 августа в Найроби заместитель министра иностранных дел РА Роберт Абисогомонян встретился с исполнительным секретарем Конвенции о биологическом разнообразии Астрид Шумейкер.
На встрече была обсуждена подготовка к 17-й Конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17), которая пройдет в Ереване в октябре.
Собеседники подчеркнули важность обеспечения высокого уровня участия на саммите лидеров и высокопрофильной министерской секции для политического стимулирования повестки дня по биологическому разнообразию и укрепления результатов конференции.
Также были обменены мнениями о ходе переговоров и работ, проводимых в рамках заседаний вспомогательных органов Конвенции о биологическом разнообразии: Вспомогательного органа по научным, техническим и технологическим консультациям (SBSTTA-28) и Вспомогательного органа по реализации (SBI-7), проходящих в Найроби.
Заместитель министра иностранных дел Роберт Абисогомонян представил приоритеты председательства РА в проведении конференции, подтвердив приверженность Армении обеспечению инклюзивной и ориентированной на результаты конференции с полным вовлечением всех заинтересованных сторон.