Մոսկվան սպասում է, որ Երևանը որոշում կայացնի ՀԱՊԿ–ին անդամակցելու վերաբերյալ. Վասիլև
Sputnik. ՀԱՊԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Հայաստանի հետագա անդամակցությունը կազմակերպությանը մանրամասն կքննարկվի ՀԱՊԿ ղեկավարության կողմից։
Ռուսական կողմը սպասում է, որ Երևանը որոշում կայացնի ՀԱՊԿ-ին անդամակցելու վերաբերյալ. կա՛մ նրանք մնում են կազմակերպությունում, կա՛մ այլ սցենար են նախընտրում։ Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին ասել է ՀԱՊԿ–ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Վիկտոր Վասիլևը։
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ գործողությունների է սպասում Ռուսաստանը Հայաստանից, նա պատասխանել է.
«Որոշում կայացնելուն. նրանք մնո՞ւմ են կազմակերպությունում, թե՞ այլ սցենար են նախընտրում։ Պետք է մեզ տեղեկացնեն այս մասին»։
ՀԱՊԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Հայաստանի հետագա անդամակցությունը կազմակերպությանը մանրամասն կքննարկվի ՀԱՊԿ ղեկավարության կողմից։
Հունիսի 10-ին ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարեց, որ Հայաստանի կողմից անդամավճարը չվճարելու պատճառով ՀԱՊԿ-ը կքննարկի կազմակերպության կանոնադրության այն հոդվածը կիրառելու հարցը, որով կարգավորվում են իր պարտավորությունները չկատարող անդամ երկրների նկատմամբ գործողությունները:
ՀԱՊԿ կանոնադրության 20-րդ հոդվածի համաձայն` եթե անդամ պետությունները երկու տարվա ընթացքում չեն մարում կազմակերպության նկատմամբ բյուջետային պարտքերը, Հավաքական անվտանգության խորհուրդը կարող է կասեցնել այդ պետության քաղաքացիների՝ կազմակերպության շրջանակում քվոտային պաշտոններում առաջադրելու իրավունքը և նրանց զրկել կազմակերպության մարմիններում ձայնի իրավունքից, մինչև պարտքերը լրիվ մարվեն։
Բացի այդ, կանոնադրության 20-րդ հոդվածը սահմանում է, որ եթե անդամ պետությունը չի կատարում կանոնադրության դրույթները, խորհրդի և այլ մարմինների ընդունած որոշումները, Հավաքական անվտանգության խորհուրդը կարող է կասեցնել մասնակցությունը կազմակերպության մարմինների գործունեությանը կամ հեռացնել նրան։ Այդպիսի անդամ պետության վերաբերյալ որոշումները կայացվում են առանց նրա ձայնը հաշվի առնելու։
Հիշեցնենք` 2024 թվականի փետրվարին հայտնի դարձավ, որ Երևանը սառեցրել է իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ–ին:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 12-ին չբացառեց, որ ՀՀ–ն կարող է դուրս գալ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից, եթե ՀԱՊԿ–ը չպատասխանի Հայաստանի բարձրացրած հարցին` ո՞րն է ՀԱՊԿ–ի պատասխանատվության գոտին Հայաստանում։ ՀԱՊԿ-ը պատասխանեց, որ Հայաստանում իր պատասխանատվության գոտին է համարում երկրի ինքնիշխան տարածքը։ Մայիսի 8-ին ՀՀ ԱԳՆ–ն հայտնեց, որ Հայաստանը չի մասնակցի ՀԱՊԿ–ի գործունեության ֆինանսավորմանը։ Փաշինյանը հունիսի 14–ին Ազգային ժողովում հայտարարեց, որ հաջորդ տրամաբանական քայլը լինելու է ՀԱՊԿ–ից դուրս գալը:
Իսկ սեպտեմբերի 18-ին Համաշխարհային հայկական համաժողովի ժամանակ հայտարարեց, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ–ի հետ հարաբերություններում մոտ է անդառնալի կետին։ Նրա խոսքով` կազմակերպությունը սպառնալիքներ է ստեղծել երկրի ինքնիշխանության համար։
Կրեմլն արձագանքեց Փաշինյանի հայտարարությանը։ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն ընդգծեց, որ ՀԱՊԿ-ից որևէ վտանգ չի բխում, հակառակը` կազմակերպությունը կոչված է պաշտպանելու իր անդամ երկրների ինքնիշխանությունը։

Москва ожидает, что Ереван примет решение о вступлении в ОДКБ, заявил Васильев.
Sputnik. Постоянный представитель РФ в ОДКБ ранее сообщил, что дальнейшее членство Армении в организации будет подробно обсуждено руководством ОДКБ.
Российская сторона ожидает, что Ереван примет решение о членстве в ОДКБ: либо они остаются в организации, либо предпочитают другой сценарий. Об этом РИА Новости заявил постоянный представитель РФ в ОДКБ Виктор Васильев.
Отвечая на вопрос о том, каких действий ожидает Россия от Армении, он ответил.
«Принятие решения. Они остаются в организации или предпочитают другой сценарий? Нам нужно быть в курсе этого».
Постоянный представитель РФ в ОДКБ ранее сообщил, что дальнейшее членство Армении в организации будет подробно обсуждено руководством ОДКБ.
10 июня министр иностранных дел РФ Сергей Лавров заявил, что из-за неуплаты членских взносов Арменией ОДКБ рассмотрит вопрос о применении статьи устава организации, регулирующей действия в отношении стран-членов, не исполняющих свои обязательства.
Согласно статье 20 устава ОДКБ, если государства-члены в течение двух лет не погасили бюджетные задолженности перед организацией, Коллективный орган безопасности может приостановить право граждан этого государства занимать квотные должности в рамках организации и лишить их права голоса в органах организации до полного погашения задолженности.
Кроме того, статья 20 устава устанавливает, что если государство-член не выполняет положения устава, решения, принятые советом и другими органами, Коллективный орган безопасности может приостановить участие в деятельности органов организации или исключить его. Решения по такому государству-члену принимаются без учета его голоса.
Напомним, что в феврале 2024 года стало известно, что Ереван приостановил свое участие в ОДКБ.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 12 марта не исключил, что Армения может выйти из Организации договора о коллективной безопасности, если ОДКБ не ответит на поднятый Арменией вопрос о том, какая зона ответственности ОДКБ в Армении. ОДКБ ответила, что считает своей зоной ответственности суверенную территорию страны. 8 мая Министерство иностранных дел Армении сообщило, что Армения не будет участвовать в финансировании деятельности ОДКБ. Пашинян 14 июня заявил в Национальном собрании, что следующим логическим шагом будет выход из ОДКБ.
А 18 сентября на Всемирном армянском конгрессе он заявил, что Армения близка к необратимой точке в отношениях с ОДКБ. По его словам, организация создала угрозы для суверенитета страны.
Кремль отреагировал на заявление Пашиняна. Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков подчеркнул, что от ОДКБ не исходит никакой угрозы, наоборот, организация призвана защищать суверенитет своих стран-членов.