Երևան-Երասխ ավտոճանապարհին փրկարարներն իրականացրել են հարկադիր քարաթափում
Հուլիսի 28-ին ՀՀ ՆԳՆ ՓԾ տնօրեն-ՆԳ նախարարի տեղակալի հանձնարարականով ՓԾ Արարատի մարզային փրկարարական վարչության կողմից Երևան-Երասխ ավտոճանապարհի 83-84-րդ կմ-երին իրականացվել են հարկադիր քարաթափման աշխատանքներ։ Այդ մասին հայտնում է ՆԳՆ փրկարար ծառայությունը:
Միջոցառման նպատակն էր կանխարգելել քարաթափման հնարավոր վտանգը և ապահովել ճանապարհահատվածում երթևեկության անվտանգությունը։ Կիրառելով մասնագիտացված տեխնիկական միջոցներ՝ փրկարարական ուժերը ճանապարհամերձ վտանգավոր լանջից հեռացրել են մոտ 5 խմ ծավալով քարային զանգված։
Աշխատանքներին ներգրավվել են ՓԾ Արարատի մարզային փրկարարական վարչության բնակչության պաշտպանության բաժնի և Արարատի հրշեջ-փրկարարական ջոկատի ծառայողները։
Անվտանգության ապահովման և երթևեկության կանոնակարգման հարցում աջակցություն են ցուցաբերել Ոստիկանության պարեկային ծառայության աշխատակիցները, իսկ գործընթացի տեխնիկական աջակացությունը ապահովել են «Արարատ Ճանշին» ՍՊԸ-ի մասնագետները։

Rescue workers have carried out a forced rockfall on the Yerevan-Yeraskh highway.
On July 28, under the instruction of the Director of the Emergency Situations Department of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia, mandatory rockfall mitigation works were carried out by the Emergency Situations Department of the Ararat region on the 83rd-84th km of the Yerevan-Yeraskh highway. This was reported by the Emergency Situations Department of the Ministry of Internal Affairs.
The purpose of the event was to prevent potential rockfall hazards and ensure traffic safety in the road section. Utilizing specialized technical means, the rescue forces removed approximately 5 cubic meters of rock mass from the dangerous slope adjacent to the road.
Personnel from the Population Protection Division of the Emergency Situations Department of the Ararat region and the Ararat Fire and Rescue Squad were involved in the works.
Support for ensuring safety and regulating traffic was provided by the officers of the Police Patrol Service, while the technical assistance for the process was ensured by specialists from "Ararat Janshin" LLC.