Կեղծ օղի պատրաստելու և իրացնելու դեպք է բացահայտվել
Քրեական ոստիկանության Շիրակի մարզային վարչության ծառայողները օպերատիվ տեղեկություն էին ստացել, որ Գյումրի քաղաքի բնակիչ 33-ամյա երիտասարդը առանց համապատասխան թույլտվության պատրաստում, շշալցնում և իրացնում է տարբեր տեսակի օղիներ։
Օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ տեղեկությունը հավաստի է։
Նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի շրջանակում կատարված զննությամբ 33-ամյա երիտասարդի՝ Հովսեփյան փողոցում գտնվող տան բակում հայտնաբերվել են տարբեր տարողության 244 շիշ կեղծ օղի, ինչպես նաև օղի պատրաստելու և շշալցելու տարբեր հարմարանքներ ու 314 դատարկ շիշ։
Կազմված փաստաթղթերն ուղարկվել են Շիրակի մարզային քննչական վարչություն։
ՆԳՆ ոստիկանությունը հորդորում է զերծ մնալ ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությունից։ Այն քրեորեն պատժելի արարք է, իսկ նման դեպքերում կարող է վտանգվել նաև մարդկանց առողջությունը։ Իրավապահ մարմինները հետևողական աշխատանք են իրականացնում նմանօրինակ դեպքերը բացահայտելու և կանխելու ուղղությամբ։

A case of producing and selling counterfeit alcohol has been uncovered.
The officers of the Criminal Police Department of Shirak Province received operational information that a 33-year-old resident of Gyumri was producing, bottling, and selling various types of vodka without the appropriate permits.
As a result of operational-investigative measures, it was determined that the information was credible.
A criminal case has been initiated, within the framework of which a search was conducted in the yard of the 33-year-old man's house on Hovsepyan Street, where 244 bottles of counterfeit vodka of various capacities, as well as various devices for producing and bottling vodka, and 314 empty bottles were found.
The compiled documents have been sent to the Shirak Provincial Investigative Department.
The Ministry of Internal Affairs urges to refrain from illegal entrepreneurial activities. It is a criminally punishable act, and in such cases, people's health may also be endangered. Law enforcement agencies are carrying out consistent work to uncover and prevent such incidents.