Օգոստոսի 4-ից մեկնարկում է ավագ դպրոցների ընդունելության առցանց հայտագրման հիմնական փուլը
Օգոստոսի 4-ին՝ ժամը 09:00-ից, մեկնարկում է ՀՀ պետական ավագ դպրոցների 10-րդ դասարանի ընդունելության առցանց հայտագրման երկրորդ՝ հիմնական փուլը:
Երկրորդ փուլով հայտագրման գործընթացը կիրականացվի ընդհանուր հիմունքներով՝ հայերենով ուսուցմամբ դասարանների ընդունելության համար, այդ թվում՝ օտարերկրյա քաղաքացիների, երկքաղաքացիների, քաղաքացիություն չունեցող անձանց (նրանց օրինական ներկայացուցիչների) համար։ Հայտագրում կիրականացվի նաև այն սովորողների համար, որոնց ծնողներից մեկը պատկանում է նշված խմբերից որևէ մեկին, իսկ մյուսը ՀՀ քաղաքացի է։ Համակարգը բաց է նաև ազգային փոքրամասնություններին պատկանող երեխաների համար, որոնց ծնողները ցանկանում են երեխաներին հայտագրել հայերենով ուսուցմամբ դասարաններում։ Երկյակ, եռյակ, քառյակ և ավելի երեխաներից առնվազն մեկի հայտագրումը որևէ հանրակրթական ուսումնական հաստատությունում ապահովում է մյուս երեխաների ընդունելությունը նույն հաստատություն՝ անկախ լիցենզիայով տրված տեղերի քանակից։
Առցանց հայտագրումն իրականացվում  է  երկու քայլով.
Քայլ 1 – Մուտք գործեք https://my.emis.am հարթակ և բացեք օգտատիրոջ էջը: Էջը բացելու մանրամասն քայլերը ներկայացված են «Գրանցում my.emis.am» տեսաուղեցույցում:
Քայլ 2 – Եթե արդեն անցել եք նույնականացում և https://my.emis.am հարթակում ունեք ձեր էջը, ապա սպասեք հայտագրման մեկնարկին, որպեսզի ընտրեք դպրոցը: Հայտագրման քայլերը ներկայացված են «Ավագ դպրոցում հայտագրում» տեսաուղեցույցում:
Հաշվի առնելով, որ գրանցումը ժամանակատար է, մեկ անգամ ևս խորհուրդ ենք տալիս մինչև հայտագրման մեկնարկը գրանցվել և համակարգում անցնել նույնականացում, որից հետո հնարավոր կլինի երեխային հայտագրել ձեր նախընտրած դպրոցում:
Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ նույն օգտահաշվից տարբեր սարքերով հնարավոր չէ միաժամանակ մուտք գործել համակարգ և հայտագրել երեխային, ուստի հորդորում ենք հայտագրումն իրականացնել մեկ օգտահաշվից, մեկ համակարգչով։
Հիշեցնենք՝ հուլիսի 20-ից օգոստոսի 2-ն իրականացվել է առաջնահերթություն ունեցող սովորողների /տվյալ դպրոցում սովորող քույր, եղբայր ունեցող սովորողներ, ինչպես նաև տվյալ դպրոցի աշխատակիցների երեխաներ/ ընդունելության առցանց հայտագրումը, որն արդեն ավարտվել է։
Օգոստոսի 11-ին՝ ժամը 09:00-ից, հայտագրում կիրականացվի նաև ծնողների ընտրությամբ ռուսերենով ուսուցմամբ դասարաններում սովորելու համար։
Ռուսերենով ուսուցմամբ դասարաններում սովորելու համար  կարող են դիմել օտարերկրյա քաղաքացիների, երկքաղաքացիների, քաղաքացիություն չունեցող անձանց (նրանց օրինական ներկայացուցիչների), ազգային փոքրամասնություններին պատկանող անձանց երեխաները, ինչպես նաև այն սովորողները, որոնց ծնողներից առնվազն մեկը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի է։
Հայտագրման անհրաժեշտություն չկա այն դպրոցներում, որտեղ ընդունելությունը կիրականացվի սահմանված ներքին ընթացակարգերով, մասնավորապես՝ մասնագիտացված դպրոցներում, բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ենթակայությամբ գործող դպրոցներում, հանրակրթական դպրոցների «Արհեստական բանականություն» սերունդ դասարաններում, ինչպես նաև այն միջնակարգ դպրոցներում կամ վարժարաններում, որոնցում, ծնողի դիմումի համաձայն, սովորողները կփոխադրվեն նույն ուսումնական հաստատության կրթության երրորդ աստիճան։

The main phase of online application for admission to high schools starts on August 4.
On August 4, starting from 09:00, the second, main phase of online application for admission to the 10th grade of state high schools in the Republic of Armenia will commence.
The application process in the second phase will be conducted on a general basis for admission to classes with instruction in Armenian, including for foreign citizens, dual citizens, and stateless persons (their legal representatives). Applications will also be accepted for students whose one parent belongs to any of the mentioned groups, while the other is a citizen of the Republic of Armenia. The system is also open for children belonging to national minorities whose parents wish to enroll them in classes with instruction in Armenian. The enrollment of at least one child from twins, triplets, quadruplets, or more in any general education institution ensures the admission of the other children to the same institution, regardless of the number of places granted by the license.
Online registration is carried out in two steps.
Step 1 – Log in to https://my.emis.am platform and open your user page. Detailed steps for opening the page are presented in the «Registration on my.emis.am» video guide:
Step 2 – If you have already completed the identification process and have your page on the https://my.emis.am platform, then wait for the start of registration to select the school. The steps for registration are presented in the «Registration in High School» video guide:
Taking into account that registration is time-consuming, we once again recommend registering and completing the identification process in the system before the start of registration, after which it will be possible to enroll your child in your preferred school.
At the same time, we inform you that it is not possible to log into the system and register a child simultaneously from different devices using the same account, so we urge you to carry out the registration from one account, using one computer.
We remind you that from July 20 to August 2, online registration for admission was conducted for priority students (students with siblings studying at the same school, as well as children of the staff of that school), which has now ended.
On August 11, starting from 09:00, registration will also be conducted for classes with instruction in Russian, as chosen by the parents.
Children of foreign citizens, dual citizens, stateless persons (their legal representatives), individuals belonging to national minorities, as well as those students whose at least one parent is a citizen of the Republic of Armenia can apply for classes with instruction in Russian.
There is no need for registration in schools where admission will be conducted according to established internal procedures, particularly in specialized schools, schools operating under higher educational institutions, in general education schools' «Artificial Intelligence» generation classes, as well as in secondary schools or gymnasiums where, according to the parent's application, students will be transferred to the third level of education of the same educational institution.