Օգոստոսի 4-ից մեկնարկում է ավագ դպրոցների ընդունելության առցանց հայտագրման հիմնական փուլը
Օգոստոսի 4-ին՝ ժամը 09:00-ից, մեկնարկում է ՀՀ պետական ավագ դպրոցների 10-րդ դասարանի ընդունելության առցանց հայտագրման երկրորդ՝ հիմնական փուլը:
Երկրորդ փուլով հայտագրման գործընթացը կիրականացվի ընդհանուր հիմունքներով՝ հայերենով ուսուցմամբ դասարանների ընդունելության համար, այդ թվում՝ օտարերկրյա քաղաքացիների, երկքաղաքացիների, քաղաքացիություն չունեցող անձանց (նրանց օրինական ներկայացուցիչների) համար։ Հայտագրում կիրականացվի նաև այն սովորողների համար, որոնց ծնողներից մեկը պատկանում է նշված խմբերից որևէ մեկին, իսկ մյուսը ՀՀ քաղաքացի է։ Համակարգը բաց է նաև ազգային փոքրամասնություններին պատկանող երեխաների համար, որոնց ծնողները ցանկանում են երեխաներին հայտագրել հայերենով ուսուցմամբ դասարաններում։ Երկյակ, եռյակ, քառյակ և ավելի երեխաներից առնվազն մեկի հայտագրումը որևէ հանրակրթական ուսումնական հաստատությունում ապահովում է մյուս երեխաների ընդունելությունը նույն հաստատություն՝ անկախ լիցենզիայով տրված տեղերի քանակից։
Առցանց հայտագրումն իրականացվում  է  երկու քայլով.
Քայլ 1 – Մուտք գործեք https://my.emis.am հարթակ և բացեք օգտատիրոջ էջը: Էջը բացելու մանրամասն քայլերը ներկայացված են «Գրանցում my.emis.am» տեսաուղեցույցում:
Քայլ 2 – Եթե արդեն անցել եք նույնականացում և https://my.emis.am հարթակում ունեք ձեր էջը, ապա սպասեք հայտագրման մեկնարկին, որպեսզի ընտրեք դպրոցը: Հայտագրման քայլերը ներկայացված են «Ավագ դպրոցում հայտագրում» տեսաուղեցույցում:
Հաշվի առնելով, որ գրանցումը ժամանակատար է, մեկ անգամ ևս խորհուրդ ենք տալիս մինչև հայտագրման մեկնարկը գրանցվել և համակարգում անցնել նույնականացում, որից հետո հնարավոր կլինի երեխային հայտագրել ձեր նախընտրած դպրոցում:
Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ նույն օգտահաշվից տարբեր սարքերով հնարավոր չէ միաժամանակ մուտք գործել համակարգ և հայտագրել երեխային, ուստի հորդորում ենք հայտագրումն իրականացնել մեկ օգտահաշվից, մեկ համակարգչով։
Հիշեցնենք՝ հուլիսի 20-ից օգոստոսի 2-ն իրականացվել է առաջնահերթություն ունեցող սովորողների /տվյալ դպրոցում սովորող քույր, եղբայր ունեցող սովորողներ, ինչպես նաև տվյալ դպրոցի աշխատակիցների երեխաներ/ ընդունելության առցանց հայտագրումը, որն արդեն ավարտվել է։
Օգոստոսի 11-ին՝ ժամը 09:00-ից, հայտագրում կիրականացվի նաև ծնողների ընտրությամբ ռուսերենով ուսուցմամբ դասարաններում սովորելու համար։
Ռուսերենով ուսուցմամբ դասարաններում սովորելու համար  կարող են դիմել օտարերկրյա քաղաքացիների, երկքաղաքացիների, քաղաքացիություն չունեցող անձանց (նրանց օրինական ներկայացուցիչների), ազգային փոքրամասնություններին պատկանող անձանց երեխաները, ինչպես նաև այն սովորողները, որոնց ծնողներից առնվազն մեկը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի է։
Հայտագրման անհրաժեշտություն չկա այն դպրոցներում, որտեղ ընդունելությունը կիրականացվի սահմանված ներքին ընթացակարգերով, մասնավորապես՝ մասնագիտացված դպրոցներում, բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ենթակայությամբ գործող դպրոցներում, հանրակրթական դպրոցների «Արհեստական բանականություն» սերունդ դասարաններում, ինչպես նաև այն միջնակարգ դպրոցներում կամ վարժարաններում, որոնցում, ծնողի դիմումի համաձայն, սովորողները կփոխադրվեն նույն ուսումնական հաստատության կրթության երրորդ աստիճան։

С 4 августа начинается основной этап онлайн-регистрации для поступления в старшие школы.
4 августа, начиная с 09:00, начинается второй, основной этап онлайн регистрации на прием в 10-й класс государственных средних школ Армении.
Процесс регистрации во втором этапе будет осуществляться на общих основаниях для классов с обучением на армянском языке, включая иностранных граждан, лиц с двойным гражданством и лиц без гражданства (их законных представителей). Регистрация также будет проводиться для тех учащихся, один из родителей которых принадлежит к одной из указанных групп, а другой является гражданином Армении. Система открыта также для детей, принадлежащих к национальным меньшинствам, чьи родители хотят зарегистрировать детей в классах с обучением на армянском языке. Регистрация хотя бы одного ребенка из двойни, тройни, четверни и более в любом общеобразовательном учебном заведении обеспечивает прием остальных детей в то же учреждение, независимо от количества мест, выданных лицензией.
Онлайн регистрация осуществляется  в два этапа.
Шаг 1 – Войдите на https://my.emis.am платформу и откройте страницу пользователя. Подробные шаги по открытию страницы представлены в «Регистрация на my.emis.am» видеоинструкции:
Шаг 2 – Если вы уже прошли идентификацию и у вас есть ваша страница на https://my.emis.am, то ждите начала регистрации, чтобы выбрать школу. Шаги регистрации представлены в «Регистрация в средней школе» видеоинструкции:
Учитывая, что регистрация занимает время, еще раз рекомендуем зарегистрироваться и пройти идентификацию в системе до начала регистрации, после чего будет возможно зарегистрировать ребенка в выбранной вами школе.
Одновременно сообщаем, что с одного аккаунта нельзя одновременно входить в систему с разных устройств и регистрировать ребенка, поэтому настоятельно рекомендуем проводить регистрацию с одного аккаунта, с одного компьютера.
Напоминаем, что с 20 июля по 2 августа проводилась онлайн регистрация для учащихся с приоритетом /учащиеся, имеющие брата или сестру в данной школе, а также дети сотрудников данной школы/, которая уже завершена.
11 августа, начиная с 09:00, регистрация также будет проводиться для обучения в классах с обучением на русском языке по выбору родителей.
На обучение в классах с обучением на русском языке могут подавать заявки дети иностранных граждан, лиц с двойным гражданством, лиц без гражданства (их законных представителей), детей, принадлежащих к национальным меньшинствам, а также те учащиеся, один из родителей которых является гражданином Республики Армения.
Регистрация не требуется в тех школах, где прием будет осуществляться в соответствии с установленными внутренними процедурами, в частности, в специализированных школах, школах, находящихся под управлением высших учебных заведений, в классах общеобразовательных школ «Искусственный интеллект», а также в тех средних школах или гимназиях, в которых, по заявлению родителя, учащиеся будут переведены на третью ступень образования того же учебного заведения.