Ռուսաստանը զանգվածային հարված է հասցրել Ուկրաինային` երկրի վրա արձակելով ավելի քան 70 հրթիռ և գրեթե 500 անօդաչու: Կիևում զոհերի թիվը հասել է 20-ի: 85 մարդ վիրավորվել է:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը՝ վկայակոչելով տեղի իշխանություններին:Հաղորդվում է, որ ուղիղ հարվածի տակ է հայտնվել 20 բնակելի շենք:Կիևում հուլիսի 3-ը սգո օր է հայտարարվել:
Դնեպրոպետրովսկի մարզում ռուսական հարձակումից 7-ամյա աղջիկ է զոհվել, 4 մարդ վիրավորվել է: Խարկովում կա 1 զոհ: Եվս 3 մարդ վիրավորվել է Սումիում:Ռուսական հարձակումից առաջ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին բնակիչներին նախազգուշացրել էր զանգվածային հարվածի հնարավորության մասին:
Ըստ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության՝ Կիևի մարզում թիրախավորվել են ռազմարդյունաբերական և վառելիքաէներգետիկ համալիրի օբյեկտները, իսկ այլ մարզերում՝ ռազմական օդանավակայանների ենթակառուցվածքները:
Գերատեսչությունը հարվածները որակել է որպես պատասխան Կիևի կողմից Ռուսաստանի դեմ հարձակումների:Ուկրաինան էլ հայտարարել է, որ Ռուսաստանի Նիժեգորոդսկի մարզում հարված է հասցրել «Լուկօյլ»-ի նավթավերամշակման գործարաններից մեկին, որտեղ հրդեհ է բռնկվել:

The number of victims of Russian mass strikes in Kyiv has reached 20. A day of mourning has been declared.
02-07-2026 17:46 Ռուսաստան Politics
Russia has launched a massive strike on Ukraine, firing more than 70 missiles and nearly 500 drones at the country. The death toll in Kyiv has reached 20, with 85 people injured.
According to "Armenpress", this was reported by the BBC's Russian service, citing local authorities. It is reported that 20 residential buildings have been directly hit. July 3 has been declared a day of mourning in Kyiv.
A 7-year-old girl has been killed and 4 people injured in the Dnipropetrovsk region due to the Russian attack. There is 1 casualty in Kharkiv. An additional 3 people have been injured in Sumy. Before the Russian attack, Ukrainian President Volodymyr Zelensky had warned residents about the possibility of a massive strike.
According to the Russian Ministry of Defense, military-industrial and fuel-energy complex facilities have been targeted in the Kyiv region, while military airport infrastructures have been targeted in other regions.
The ministry has described the strikes as a response to attacks by Kyiv against Russia. Ukraine has also announced that it struck one of the "Lukoil" oil refineries in Russia's Nizhny Novgorod region, where a fire has broken out.