Քաղաքական մակարդակում արտահանման խնդիրը լուծված է. վարչապետ
Նախքան օրակարգային հարցերի քննարկումը՝ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի այցին և նշել.
«Այցը շատ կարևոր իրադարձությանն էր նվիրված, որովհետև ԵՄ հանձնաժողովը որոշում է կայացրել հայաստանյան մի շարք ապրանքների նկատմամբ ինքնավար առևտրային միջոցներ կիրառելու մասին։ Սա նշանակում է, որ որոշակի ապրանքախմբեր ԵՄ կարտահանվեն և կներկրվեն առանց մաքսատուրքի, այսինքն՝ ազատ առևտրի ռեժիմով»։
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ նախագահ ֆոն դեր Լայենի հայտարարությունների համաձայն՝ այս որոշումը կվերաբերի ընդհանուր առմամբ Հայաստանից պոտենցիալ արտահանումների շուրջ 80 տոկոսին, գյուղատնտեսական նշանակության ապրանքների 99 տոկոսին, գյուղատնտեսական արտադրանքի՝ պտուղ-բանջարեղենի 99 տոկոսին և ալկոհոլային ու ոչ ալկոհոլային խմիչքների շուրջ 90 տոկոսին։ Վարչապետն արձանագրել է, որ մինչև որոշման ամբողջական ուժի մեջ մտնելը որոշակի ժամանակ կպահանջի, որովհետև անդամ երկրներն այս ընթացքում պետք է որոշումներ կայացնեն, և Եվրոպական խորհրդարանը պետք է համապատասխան բանաձև ընդունի։
«Բայց ուզում եմ հիշեցնել, որ մենք այսօր էլ ունենք որոշում, որով արտահանման աջակցություն ենք ցուցաբերում մաքսավճարների հարցում․ նկատի ունեմ՝ իրական կյանքում այսօր էլ մենք մեր կողմից ենք այդ հնարավորությունը ստեղծել։ Իհարկե, այս որոշմամբ այն ավելի է ընդլայնվում։ Այս որոշումն անհրաժեշտ, բայց ոչ բավարար պայման է, որպեսզի այն պոտենցիալ հնարավորություններից, որոնք բացվում են, մենք կարողանանք օգտվել, որովհետև մեր մասնավոր հատվածը և բիզնեսը պետք է սովորեն, թե ինչպես օգտվել այդ մեխանիզմներից։ Մենք պետք է արձանագրենք, որ սա մեր արտահանողների մի զգալի, եթե ոչ մեծ մասի համար բոլորովին նոր ուղղություն է»,-ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ պայմանավորվել են նաև ԵՄ գործընկերների հետ մասնավոր հատվածի համար աջակցման համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հարցում։
«Ես ուզում եմ, որ մենք գնահատենք այս իրադարձությունը, որովհետև սա շատ էական և շրջադարձային պահ է, որովհետև ԵՄ 450 միլիոնանոց շուկան, որը բարձր գնային սեգմենտի շուկա է, բայց նաև բարձր ստանդարտների շուկա է։ Մենք ուզում ենք, որ համաշխարհային շուկային հասանելիություն ունենանք։ Ի վերջո, լավ առիթ է, որ սննդի ստանդարտները, որոնք ունենք թղթի վրա, նաև իրական կյանքում իրականացնենք։ Նկատի ունեմ՝ ԵՄ-ն որոշումները կայացրել է, և այս ընթացքում աշխատելու են ԵՄ ինստիտուտները, բայց մենք էլ պետք է աշխատենք մասնավոր հատվածի հետ՝ նրանց իրազեկելով, թե ինչպես են մեխանիզմները աշխատում»,-ասել է երկրի ղեկավարը։
Վարչապետն ընդգծել է՝ քաղաքական մակարդակում արտահանման խնդիրը լուծված է, մնում է, որ պրակտիկ մակարդակում այն լուծել։

The issue of exports has been resolved at the political level, said the Prime Minister.
Today, a regular meeting of the Government of the Republic of Armenia was held, chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan:
Before discussing the agenda items, Nikol Pashinyan referred to the visit of European Commission President Ursula von der Leyen and noted.
«The visit was dedicated to a very important event, as the EU Commission has decided to apply autonomous trade measures to a number of Armenian products. This means that certain groups of goods will be exported to the EU and imported without customs duties, that is, under a free trade regime».
Nikol Pashinyan stated that according to President von der Leyen's announcements, this decision will relate to about 80 percent of potential exports from Armenia, 99 percent of agricultural products, 99 percent of agricultural produce such as fruits and vegetables, and about 90 percent of alcoholic and non-alcoholic beverages. The Prime Minister noted that it will take some time before the decision comes into full force, as member countries need to make decisions during this period, and the European Parliament must adopt the relevant resolution.
«But I want to remind you that we already have a decision today, through which we provide export support regarding customs duties; I mean, in real life, we have created that opportunity ourselves today. Of course, this decision expands it further. This decision is necessary but not sufficient for us to benefit from the potential opportunities that are opening up, because our private sector and businesses need to learn how to utilize these mechanisms. We must acknowledge that this is a completely new direction for a significant, if not large, part of our exporters», said Nikol Pashinyan, adding that they have also agreed with EU partners to implement joint support programs for the private sector.
«I want us to evaluate this event because it is a very significant and pivotal moment, as the EU market of 450 million is a market of high price segments, but also a market of high standards. We want to have access to the global market. Ultimately, it is a good opportunity to implement the food standards that we have on paper in real life. I mean, the EU has made decisions, and during this time, EU institutions will work, but we also need to work with the private sector to inform them how the mechanisms work», said the head of state.
The Prime Minister emphasized that the issue of exports has been resolved at the political level, and it remains to resolve it at the practical level.