Ընդունեք խնդրեմ ամենաջերմ շնորհավորանքներս և լավագույն բարեմաղթանքներս Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների անկախության 250-ամյակի առիթով․ Նիկոլ Փաշինյան
04-07-2026 10:53 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփին և  Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա առթիվ:
Նախագահ Թրամփին ուղղված ուղերձում նշված է.
«Մեծարգո պարոն նախագահ,
Ամենաջերմ շնորհավորանքներս եմ հղում Ձեզ, Ձեր ընտանիքին և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին Անկախության օրվա առիթով։
Այս տարվա տոնակատարությունն առանձնահատուկ նշանակություն ունի, քանի որ նշվում է Միացյալ Նահանգների հիմնադրման 250-ամյակը՝ պատմական մի հանգրվան, որն արտացոլում է Հիմնադիր հայրերի կողմից ԱՄՆ-ի հիմքում դրված ազատության և անկախության արժեքների կենսունակությունը։ Դրա հետ մեկտեղ, Անկախության օրը խորհրդանշում է Միացյալ Նահանգների ժողովրդի հզոր ոգին և տոկունությունը, որոնց շնորհիվ է, որ միջազգային արդի հարաբերություններում և համաշխարհային կարևոր գործընթացներում Միացյալ Նահանգներն ունի առանցքային դերակատարություն։
Հայաստանի Հանրապետությունն ու Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները միավորված են ոչ միայն ընդհանուր շահերով, այլ նաև երկարամյա բարեկամությամբ՝ ուղղված խաղաղության, կայունության և բարեկեցության ամրապնդմանը։ Այս համատեքստում, պատեհ եմ համարում ընդգծել Ձեր հաստատակամ առաջնորդության կարևորությունը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության գործում։
Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման նախագիծը, որի իրականացման ուղղությամբ մեր երկու երկրների աշխատանքը թևակոխում է գործնական հարթություն, վստահաբար լինելու է այս խաղաղության կարևոր գրավականը և ճանապարհ է հարթելու դեպի առավել խաղաղ, փոխկապակցված և բարեկեցիկ տարածաշրջան։ Խաղաղության մասին խոսելիս, չեմ կարող չանդրադառնալ Ձեր կողմից նախաձեռնված Խաղաղության խորհրդին և դրան որպես հիմնադիր անդամ Հայաստանի անդամակցությանը, ինչը հարատև խաղաղության հաստատմանն ուղղված ՀՀ և ԱՄՆ ընդհանուր տեսլականի ևս մեկ ապացույց է:
Գոհունակությամբ եմ արձանագրում, որ Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև ձևավորված համապարփակ ռազմավարական գործընկերությունը ձեռք է բերել նոր բովանդակություն՝ ընդգրկելով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ նոր ոլորտներ։ Վստահ եմ, որ մեր համատեղ օրակարգի հետևողական իրականացումը կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանը՝ ի շահ մեր երկու ժողովուրդների:
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և նորանոր հաջողություններ, իսկ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ժողովրդին՝ խաղաղություն, բարեկեցություն և առաջընթաց։
Ընդունեք խնդրեմ, մեծարգո պարոն նախագահ, խորին հարգանքիս հավաստիքը»:
Փոխնախագահին ուղղված ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
« Մեծարգո պարոն փոխնախագահ,
Ընդունեք խնդրեմ ամենաջերմ շնորհավորանքներս և լավագույն բարեմաղթանքներս Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների անկախության 250-ամյակի առիթով։
Հուլիսի 4-ը ևս մեկ առիթ է արժևորելու ազատության և անկախության հիմնարար գաղափարները: Այս արժեքները ոչ միայն կազմում են ամերիկյան ինքնության հիմքը, այլև հանդիսանում են այն գաղափարական հենարանը, որի վրա խարսխված Միացյալ Նահանգները շարունակաբար իր կարևոր ներդրումն է ունեցել միջազգային խաղաղության և անվտանգության, ինչպես նաև գործընկեր երկրների հետ կուռ կապերի կառուցման գործում։
Պարոն փոխնախագահ,
Ջերմությամբ եմ հիշում ընթացիկ տարվա փետրվարին Հայաստան կատարած Ձեր այցը, որը կարևոր նշանակություն ունեցավ մեր երկրների միջև ձևավորված գործընկերության հետագա խորացման և ամրապնդման համար։ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև տնտեսական, էներգետիկ, պաշտպանական և այլ ոլորտներում գործընկերությանը զարկ տալուց զատ՝ Ձեր այցը դարձավ Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության և փոխադարձ վստահության առհավատչյան՝ ստեղծելով նոր հնարավորություններ տարբեր ոլորտներում մեր կապերի ընդլայնման համար»։

Примите, пожалуйста, мои самые теплые поздравления и наилучшие пожелания по случаю 250-летия независимости Соединенных Штатов Америки. Никол Пашинян
04-07-2026 10:53 Армения Пресс-релизы
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительные сообщения президенту Соединенных Штатов Америки Дональду Трампу и вице-президенту Соединенных Штатов Америки Джей Ди Вэнсу по случаю национального праздника — Дня независимости.
В послании президенту Трампу говорится:
«Ваше Превосходительство, господин президент,
Я направляю Вам, Вашей семье и дружелюбному народу Соединенных Штатов Америки самые теплые поздравления по случаю Дня независимости.
Празднование этого года имеет особое значение, так как отмечается 250-летие основания Соединенных Штатов — историческая веха, отражающая жизнеспособность ценностей свободы и независимости, заложенных отцами-основателями США. В то же время, День независимости символизирует мощный дух и стойкость народа Соединенных Штатов, благодаря которым США играют ключевую роль в современных международных отношениях и важных мировых процессах.
Республика Армения и Соединенные Штаты Америки объединены не только общими интересами, но и многолетней дружбой, направленной на укрепление мира, стабильности и благосостояния. В этом контексте я считаю уместным подчеркнуть важность Вашего решительного лидерства в установлении мира между Арменией и Азербайджаном.
Путь Трампа к международному миру и процветанию, реализация которого становится практической плоскостью для работы наших двух стран, безусловно, будет важной гарантией этого мира и проложит путь к более мирному, взаимосвязанному и благополучному региону. Говоря о мире, я не могу не упомянуть о Вашей инициативе по созданию Совета мира и о членстве Армении в качестве учредительного члена, что является еще одним доказательством общего видения Армении и США, направленного на установление устойчивого мира.
С удовлетворением отмечаю, что сформировавшееся между Республикой Армения и Соединенными Штатами Америки всеобъемлющее стратегическое партнерство приобрело новое содержание, охватывающее множество новых областей взаимного интереса. Уверен, что последовательная реализация нашей совместной повестки дня будет способствовать дальнейшему укреплению двусторонних отношений на благо наших двух народов.
Желаю Вам крепкого здоровья и новых успехов, а народу Соединенных Штатов Америки — мира, благосостояния и прогресса.
Примите, пожалуйста, Ваше Превосходительство, уверение в моем глубоком уважении»:
В послании вице-президенту, в частности, говорится:
Примите, пожалуйста, мои самые теплые поздравления и наилучшие пожелания по случаю 250-летия независимости Соединенных Штатов Америки.
4 июля — это еще одна возможность оценить основные идеи свободы и независимости. Эти ценности не только составляют основу американской идентичности, но и являются идеологической опорой, на которой основанные Соединенные Штаты постоянно вносят свой важный вклад в международный мир и безопасность, а также в построение прочных связей с партнерами.
Господин вице-президент,
С теплотой вспоминаю Ваш визит в Армению в феврале текущего года, который имел важное значение для дальнейшего углубления и укрепления партнерства между нашими странами. Кроме того, что Ваш визит способствовал развитию сотрудничества в экономической, энергетической, оборонной и других сферах, он стал свидетельством высокого уровня политического диалога и взаимного доверия между Арменией и Соединенными Штатами, создавая новые возможности для расширения наших связей в различных областях».