Ընդունեք խնդրեմ ամենաջերմ շնորհավորանքներս և լավագույն բարեմաղթանքներս Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների անկախության 250-ամյակի առիթով․ Նիկոլ Փաշինյան
04-07-2026 10:53 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփին և  Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա առթիվ:
Նախագահ Թրամփին ուղղված ուղերձում նշված է.
«Մեծարգո պարոն նախագահ,
Ամենաջերմ շնորհավորանքներս եմ հղում Ձեզ, Ձեր ընտանիքին և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին Անկախության օրվա առիթով։
Այս տարվա տոնակատարությունն առանձնահատուկ նշանակություն ունի, քանի որ նշվում է Միացյալ Նահանգների հիմնադրման 250-ամյակը՝ պատմական մի հանգրվան, որն արտացոլում է Հիմնադիր հայրերի կողմից ԱՄՆ-ի հիմքում դրված ազատության և անկախության արժեքների կենսունակությունը։ Դրա հետ մեկտեղ, Անկախության օրը խորհրդանշում է Միացյալ Նահանգների ժողովրդի հզոր ոգին և տոկունությունը, որոնց շնորհիվ է, որ միջազգային արդի հարաբերություններում և համաշխարհային կարևոր գործընթացներում Միացյալ Նահանգներն ունի առանցքային դերակատարություն։
Հայաստանի Հանրապետությունն ու Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները միավորված են ոչ միայն ընդհանուր շահերով, այլ նաև երկարամյա բարեկամությամբ՝ ուղղված խաղաղության, կայունության և բարեկեցության ամրապնդմանը։ Այս համատեքստում, պատեհ եմ համարում ընդգծել Ձեր հաստատակամ առաջնորդության կարևորությունը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության գործում։
Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման նախագիծը, որի իրականացման ուղղությամբ մեր երկու երկրների աշխատանքը թևակոխում է գործնական հարթություն, վստահաբար լինելու է այս խաղաղության կարևոր գրավականը և ճանապարհ է հարթելու դեպի առավել խաղաղ, փոխկապակցված և բարեկեցիկ տարածաշրջան։ Խաղաղության մասին խոսելիս, չեմ կարող չանդրադառնալ Ձեր կողմից նախաձեռնված Խաղաղության խորհրդին և դրան որպես հիմնադիր անդամ Հայաստանի անդամակցությանը, ինչը հարատև խաղաղության հաստատմանն ուղղված ՀՀ և ԱՄՆ ընդհանուր տեսլականի ևս մեկ ապացույց է:
Գոհունակությամբ եմ արձանագրում, որ Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև ձևավորված համապարփակ ռազմավարական գործընկերությունը ձեռք է բերել նոր բովանդակություն՝ ընդգրկելով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ նոր ոլորտներ։ Վստահ եմ, որ մեր համատեղ օրակարգի հետևողական իրականացումը կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանը՝ ի շահ մեր երկու ժողովուրդների:
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և նորանոր հաջողություններ, իսկ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ժողովրդին՝ խաղաղություն, բարեկեցություն և առաջընթաց։
Ընդունեք խնդրեմ, մեծարգո պարոն նախագահ, խորին հարգանքիս հավաստիքը»:
Փոխնախագահին ուղղված ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
« Մեծարգո պարոն փոխնախագահ,
Ընդունեք խնդրեմ ամենաջերմ շնորհավորանքներս և լավագույն բարեմաղթանքներս Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների անկախության 250-ամյակի առիթով։
Հուլիսի 4-ը ևս մեկ առիթ է արժևորելու ազատության և անկախության հիմնարար գաղափարները: Այս արժեքները ոչ միայն կազմում են ամերիկյան ինքնության հիմքը, այլև հանդիսանում են այն գաղափարական հենարանը, որի վրա խարսխված Միացյալ Նահանգները շարունակաբար իր կարևոր ներդրումն է ունեցել միջազգային խաղաղության և անվտանգության, ինչպես նաև գործընկեր երկրների հետ կուռ կապերի կառուցման գործում։
Պարոն փոխնախագահ,
Ջերմությամբ եմ հիշում ընթացիկ տարվա փետրվարին Հայաստան կատարած Ձեր այցը, որը կարևոր նշանակություն ունեցավ մեր երկրների միջև ձևավորված գործընկերության հետագա խորացման և ամրապնդման համար։ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև տնտեսական, էներգետիկ, պաշտպանական և այլ ոլորտներում գործընկերությանը զարկ տալուց զատ՝ Ձեր այցը դարձավ Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության և փոխադարձ վստահության առհավատչյան՝ ստեղծելով նոր հնարավորություններ տարբեր ոլորտներում մեր կապերի ընդլայնման համար»։

Please accept my warmest congratulations and best wishes on the occasion of the 250th anniversary of the independence of the United States of America. - Nikol Pashinyan
04-07-2026 10:53 Armenia Press release
Prime Minister Nikol Pashinyan has sent congratulatory messages to the President of the United States Donald Trump and the Vice President of the United States Jay D. Vance on the occasion of the national holiday, Independence Day.
In the message addressed to President Trump, it is stated:
«Dear Mr. President,
I extend my warmest congratulations to you, your family, and the friendly people of the United States on the occasion of Independence Day.
This year's celebration holds special significance as it marks the 250th anniversary of the founding of the United States—a historic milestone that reflects the vitality of the values of freedom and independence laid down by the Founding Fathers. At the same time, Independence Day symbolizes the strong spirit and resilience of the people of the United States, which is why the United States plays a key role in contemporary international relations and significant global processes.
The Republic of Armenia and the United States are united not only by common interests but also by a long-standing friendship aimed at strengthening peace, stability, and prosperity. In this context, I find it appropriate to emphasize the importance of your steadfast leadership in establishing peace between Armenia and Azerbaijan.
Trump's path towards international peace and prosperity, towards which our two countries are working, is undoubtedly a crucial guarantee of this peace and will pave the way for a more peaceful, interconnected, and prosperous region. Speaking of peace, I cannot fail to mention your initiative of the Peace Council and Armenia's membership as a founding member, which is yet another proof of the shared vision of the Republic of Armenia and the United States aimed at establishing lasting peace.
I am pleased to note that the comprehensive strategic partnership formed between the Republic of Armenia and the United States has gained new content, encompassing many new areas of mutual interest. I am confident that the consistent implementation of our joint agenda will contribute to the further strengthening of bilateral relations for the benefit of our two peoples.
I wish you good health and new successes, and to the people of the United States, peace, prosperity, and progress.
Please accept, dear Mr. President, the assurance of my highest respect»:
In the message addressed to the Vice President, it is particularly stated:
«Dear Mr. Vice President,
Please accept my warmest congratulations and best wishes on the occasion of the 250th anniversary of the independence of the United States.
July 4 is yet another occasion to appreciate the fundamental ideas of freedom and independence. These values not only form the basis of American identity but also serve as the ideological foundation upon which the United States has continuously made its significant contribution to international peace and security, as well as to building strong ties with partner countries.
Mr. Vice President,
I fondly recall your visit to Armenia this past February, which was of great significance for the further deepening and strengthening of the partnership formed between our countries. Besides boosting cooperation between Armenia and the United States in economic, energy, defense, and other fields, your visit became a testament to the high-level political dialogue and mutual trust between Armenia and the United States, creating new opportunities for expanding our ties in various areas».