Կոչ Վարչապետին՝ դադարեցնելու հայկական գիտության ցեղասպանությունը կամ Հայկական գիտության մեջ տեղի ունեցած հրեշավոր հանցագործության մասին
20-07-2026 10:45 Հայաստան Հայտարարություններ
Կոչ Վարչապետին՝
դադարեցնելու հայկական գիտության ցեղասպանությունը
Ցեղասպանության հստակ ապացույցներ
Հայկական գիտության մեջ տեղի ունեցած հրեշավոր հանցագործության մասին
Ներկայումս Հայաստանում գիտությունը ևԱզգային Ակադեմիական կառավարվում են Սորոսի ոճի կանոններով, որոնք ուղղված են գիտությունը ոչնչացնելուն։ Դա հիմնավորելու համար բավական է նշել, որ մեծ մաթեմատիկոս Սերգեյ ՄերգելյանըԿԳՄՍՆախարարության (ունրա ԲԿԳԿոմիտեի) կողմից առաջարկված կանոններով կհամարվերլաբորանտ։ Սա ապշեցուցիչ է։ Նախարարությունն ու Կոմիտեն տեղեկացվել ենայս՝ հրեշավոր իրավիճակի մասին։ Բայց, այդ Գերատեսչությունների ղեկավարներից ոչ ոք որևէ քայլ չարեց իրավիճակը շտկելու համար (տե՛ս «Հայաստանի գիտության մեջ հրեշավոր հանցագործության մասին» հոդվածը  - https://nt.am/ru/news/355938/):
Բարձր մակարդակի գիտնականների համար միակ և հիմնական չափանիշի մասին
Բարձր որակավորում ունեցող գիտնականի համարմիակ և առաջնային չափանիշն այն է,  որ այլ՝ համաշխարհային մակարդակի գիտնականներ պաշտոնական գիտական ​​գրականության մեջ հայտարարեն (նշեն), որ սույն գիտնականը հասել է ակնառու արդյունքների, կամ ստեղծել է նոր ոլորտ։  Ավելի լավ,  եթե նշվի, որ նա մշակել է նոր տեսություն(տե՛ս նույն հոդվածը):
Նշենք, որ աշխարհի բոլոր խոշոր, կամ ակնառու գիտական ​​մրցանակները
շնորհվում են բարձրաստիճան գիտնականներին՝
վերոնշյալ միակ, ու առաջնային չափանիշի հիման վրա։
Նույնիսկ հեղինակավոր ամսագրերում հազարավոր հրապարակումները չեն մոտենում նշված չափանի­շին։ Սա նշանակում է, որ «Բարձր մակարդակի գիտնականի համար» վերը նշված՝միակ,  ու հիմնական չափանիշն»  անհամեմատ ավելի կարևոր է,  քան որևէ այլ չափանիշ։ Կրկնենք, այս չափանիշը մեր Երկրում ամբողջովին անտեսվում է ․․․
Հայաստանում նշված՝հիմնական  չափանիշը  ամբողջովին  անտեսված է
Բարձր մակարդակի գիտնականների համար նախատեսված «միակ, ու հիմնական» չափանիշի լիովին անտեսումը Հայաստանում հանգեցրել է նրան, որ, մեզանում, չկա ոչ մի գիտնական, որը միջազգային ստանդարտներին համապատասխան ունի վարկանիշ։
Հայաստանում չկա ոչ մի գիտնական, որն ունի միջազգային վարկանիշ։
Սա, իր հերթին, նշանակում է, որ
Հայաստանում իրականացվում է գիտության ցեղասպանություն։
ԿԳՄՍ նախարարության նոր նախաձեռնություններով
կավարտվի գիտության ոչնչացումը Հայաստանում
Եվ այսպես, Ակադեմիայի համակարգում, որտեղ նրա անդամներից, ու թղթակից-անդամներից և ոչ մեկը չունի պատշաճ կերպով հաս­տատված վարկանիշ, ԿԳՄՍՆ-ն նախատեսում է կազմակերպել՝ «Ակադեմիայի նոր ընտրություններ»: Ավելին, նախարարությունն ու Ակադեմիան առաջարկում են ընտրություններ անցկացնել Սորոսի կանոններով,  որոնց համաձայն՝ հաշվի չեն առնվի հայտնի՝ հեղինակավոր գիտնականների կարծիքները տվյալ դիմորդի (հայցորդի) վերաբերյալ, այլ, օրինակ, կկարևորվի ասպիրանտների առկայությունը: Աբսուրդ է:  Հնարավոր է,  որ մեր Երկրում այնպիսի ընտրություններ անցկացվեն, որոնցում ակադեմիկոսները ընտրեն իրենցից հազար անգամ ավելի արժանի մասնագետների: Աբսուրդ է:  Հնարավոր է, որ մեզ սպասում են այնպիսի ընտրություններ, որոնցում ակադեմիկոսները մերժեն իրենցից հազար անգամ ավելի արժանի մասնագետների: Դա հազար անգամ ավելի աբսուրդ կլինի: Նման «միջոցառման» արդյունքում կընտրվի ոչ թե ՀՀ գիտու­թյունների ակադեմիան, այլ Սորոսի Ակադեմիան,  ինչը կարձանագրի  մեր  Երկրում  գիտության վերջնական ոչնչացումը:  Դա կլինի ոչ այլ բան, քան՝  Ցեղասպանություն:
Պաշտոնյաները հաճախ են ասում, որ Հայաստանում, պարզապես, բացակայում են գիտնականներ, որոնց աշխատանքները ճանաչվում և գնահատվում են համաշխարհային համբավ ունեցող գիտնա­կանների կողմից։ Դա ճիշտ չէ . .
Երբ մեր կողմից բարձրացված հարցն ուշադրության արժանանա Երկրում, հատկապես՝ մտավորա­կանության շրջանում,  մենք կբացահայտենք՝ մեզանում առկա այդպիսի Մասնագետներից  ոմանց անունները:  Հայաստանում կան Մարդիկ, ովքեր հասել են լայն Միջազգային Ճանաչման: Սա­կայն, ոչ բոլոր պաշտոնյաների, ու գիտնականների շահերից է բխում նրանց մասին խոսելը . . .
Մենք կոչ ենք անում դադարեցնել այս՝ անհեթեթ ակադեմիական ընտրությունները,
ու մշակել գիտնականների գնահատման նոր չափանիշներ
( հիմք ընդունելով «Բարձր մակարդակի գիտնականների համար վերը նշված՝
միակ և առաջնայինչափորոշիչները» )
Ստորագրողներ՝
(Սա ներառում է միայն նրանց մի մասը, ովքեր պատրաստ էին ստորագրել)
Հրապարակախոսներ, գրողներ, քաղաքագետներ
Ռազդան Մադոյան, Ռուբեն Մելիքյան, Վարդան Խաչատրյան, Շիրինյան Լևոն.
գիտությունների դոկտորներ
Կառլեն Ալեքսանյան, Գրիգոր Բարսեղյան, Մարտիկ Գասպարյան, Վլադիկ Գասպարյան, Աշոտ Գևորկյան, Սամվել Գևորկյան, Սահակ Իցխեյան, Մկրտիչ Սարգսյան.

Call to the Prime Minister to stop the genocide of Armenian science or about the monstrous crime that occurred in Armenian science
20-07-2026 10:45 Armenia Announcements
Call to the Prime Minister:
to stop the genocide of Armenian science
Clear evidence of genocide
About the monstrous crime that occurred in Armenian science
Currently, science and the National Academy in Armenia are governed by Soros-style rules aimed at destroying science. To substantiate this, it is enough to mention that the great mathematician Sergey Mergelyan would be considered a laboratory assistant according to the rules proposed by the Ministry of Education and Science (its Scientific Committee). This is astonishing. The Ministry and the Committee have been informed about this monstrous situation. However, none of the heads of these Departments took any steps to rectify the situation (see «About the monstrous crime in Armenian science» article - https://nt.am/ru/news/355938/):
About the only and main criterion for high-level scientists
The only and primary criterion for a highly qualified scientist is that other world-class scientists declare (mention) in official scientific literature that this scientist has achieved outstanding results or created a new field.  It is even better if it is noted that he has developed a new theory(see the same article):
It should be noted that all major or prominent scientific awards in the world
are awarded to high-ranking scientists based on the aforementioned only and primary criterion.
Even thousands of publications in reputable journals do not come close to the mentioned criterion. This means that the above-mentioned only and main criterion for a "high-level scientist" is incomparably more important than any other criterion. Let us reiterate, this criterion is completely ignored in our country . . .
The aforementioned main criterion in Armenia is completely ignored
The complete disregard for the «only and main» criterion intended for high-level scientists in Armenia has led to the fact that there is no scientist among us who has a rating that meets international standards.
There is no scientist in Armenia who has an international rating.
This, in turn, means that
genocide of science is being carried out in Armenia.
With the new initiatives of the Ministry of Education and Science
the destruction of science in Armenia will be completed
Thus, in the Academy's system, where none of its members or corresponding members have a properly established rating, the Ministry of Education and Science plans to organize «new elections for the Academy»: Moreover, the ministry and the Academy propose to hold elections according to Soros's rules, according to which the opinions of well-known reputable scientists regarding a given candidate (applicant) will not be taken into account, but, for example, the presence of graduate students will be emphasized. This is absurd: It is possible that in our country elections will be held in which academicians will choose specialists who are a thousand times more deserving than themselves: This is absurd: It is possible that we are facing elections in which academicians will reject specialists who are a thousand times more deserving than themselves: This would be a thousand times more absurd: As a result of such an «event», not the Academy of Sciences of the Republic of Armenia will be elected, but Soros's Academy, which will record the final destruction of science in our country.  It will be nothing less than Genocide:
Officials often say that in Armenia, there are simply no scientists whose work is recognized and valued by world-renowned scientists. This is not true . . .
When the issue we raised receives attention in the country, especially in the intellectual community, we will reveal the names of some of those existing specialists among us.  There are people in Armenia who have achieved broad international recognition. However, it is not in the interest of all officials and scientists to talk about them . . .