ՀԱՊԿ ռազմավարությունը թույլ է տալիս միջուկային զենք օգտագործել հանուն դաշնակիցների. ՌԴ ԱԳՆ
Sputnik. ՀԱՊԿ-ի հավաքական անվտանգության ռազմավարությունում նշվում է ռազմական միջուկային ներուժ ունեցող պետությունների թվի ավելացման հնարավորությունը։
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) հավաքական անվտանգության ռազմավարությունը և Ռուսաստանի ռազմական դոկտրինը ենթադրում են միջուկային զենքի օգտագործում, այդ թվում` հարձակման դեպքում դաշնակիցներին պաշտպանելու համար։ Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին հայտարարել է ՀԱՊԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Վիկտոր Վասիլևը։
Նա նշել է, որ ՀԱՊԿ ռազմավարությունը թույլ է տալիս «ավելացնել ռազմական միջուկային ներուժ ունեցող պետությունների թիվը, ինչպես նաև տարածել զանգվածային ոչնչացման զենքն ու դրանց մատակարարման միջոցները»։
«Այս ռազմավարության մշակման ընթացքում ընդունված փաստաթղթերը, ինչպես նաև Ռուսաստանի Դաշնության ռազմական դոկտրինը միջուկային զենքի օգտագործում են ենթադրում, այդ թվում նաև հարձակման դեպքում դաշնակիցներին պաշտպանելու համար»,– ասել է Վասիլևը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Ռուսաստանը, ինչպես Բելառուսը, կարող է իր միջուկային զենքը տեղակայել ՀԱՊԿ-ի այլ երկրներում։

Стратегия ОДКБ позволяет использовать ядерное оружие в защиту союзников. МИД РФ
Sputnik. В стратегии коллективной безопасности ОДКБ отмечается возможность увеличения числа государств с военным ядерным потенциалом.
Стратегия коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) и военная доктрина России предполагают использование ядерного оружия, в том числе для защиты союзников в случае нападения. Об этом заявил постоянный представитель России в ОДКБ Виктор Васильев в интервью РИА Новости.
Он отметил, что стратегия ОДКБ позволяет «увеличить число государств с военным ядерным потенциалом, а также распространить оружие массового уничтожения и средства его доставки».
«Документы, принятые в ходе разработки этой стратегии, а также военная доктрина Российской Федерации предполагают использование ядерного оружия, в том числе для защиты союзников в случае нападения», – сказал Васильев, отвечая на вопрос о том, может ли Россия, как и Беларусь, разместить свое ядерное оружие на территории других стран ОДКБ.