ԲՀԿ-ի ենթադրյալ մանդատից 3-ը բաժին է հասել ՔՊ-ին, մեկը՝ «Ուժեղ Հայաստանին», բա էդ մանդատն ինչի՞ են վերցրել
03-08-2026 14:43 Հայաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
Հայկական ժամանակ. «ԲՀԿ-ի ենթադրյալ մանդատից 3-ը բաժին է հասել ՔՊ-ին, մեկը՝ «Ուժեղ Հայաստանին», բա էդ մանդատն ինչի՞ են վերցրել»:
Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը՝ անդրադառնալով ընդդիմության մեղադրանքներին, թե «իշխանությունը գողացել է ԲՀԿ-ի մանդատները»։
«Որևէ մեկը հրաժարվե՞լ է մանդատից։ Երկրորդը, երբ այդ տեղամասերում քվեարկության դեպքերը տեղի էին ունենում, ես այդ ժամանակ սոցցանցերում ասում էի՝ մի շահարկեք զինվորների ուշ քվեարկությունը։ Բայց մեր ընդդիմադիր գործընկերները ամեն մեկը 8 հատ ռիլ նկարեց, 90 հատ ստատուս գրեց, բոլորը հայտարարում էին, որ պետք է չեղարկվեն ընտրությունները, այսպես չի կարելի։ Չեղարկվեց այդ տեղամասերի քվեարկությունը, արդյունքը եղավ այն, ինչ եղավ»,-ասել է նա։
Անդրադառնալով բարեկիրթ լինելու մասին ՔՊ-ի կողմից հնչող կոչերին, Վահագն Ալեքսանյանն ասել է, որ իրենք բարեկիրթ կլինեն այնքան, քանի դեռ դիմացի կողմից այլ պահանջ չի եղել։
Հարցին՝ ՔՊ-ում արդեն քննարկե՞լ են, թե ինչպես են քվեարկելու ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնում ընդդիմադիր Արամ Վարդևանյանի թեկնածությանը, Ալեքսանյանը պատասխանել է, որ դեռ հարցը չեն քննարկել:
«Նա, իմ կարծիքով, մեր ամենահավատարիմ ընտրողներից մեկն է»,- կատակով հավելելէ պատգամավորը:
Հիշեցնենք՝ ԱԺ երեք փոխնախագահներից մեկին պետք է առաջադրի ընդդիմադիր ամենամեծ խմբակցությունը՝ «Ուժեղ Հայաստանը», որը որոշել է առաջադրել Արամ Վարդևանյանի թեկնածությունը։

3 of the alleged mandates of the BHK have been allocated to the CP, one to "Strong Armenia." So why did they take that mandate?
03-08-2026 14:43 Armenia Press of Diaspora
Armenian Time. «3 out of the alleged mandates of the BHK have been allocated to the CP, one to «Strong Armenia», so why was that mandate taken?»:
This was stated by the CP faction member Vahagn Aleksanyan during a conversation with journalists in the National Assembly, addressing the opposition's accusations that «the government has stolen the mandates of the BHK.»
«Has anyone refused the mandate? Secondly, when the voting incidents were happening in those precincts, I was saying on social media at that time, 'do not exploit the late voting of the soldiers.' But our opposition colleagues each filmed 8 reels, wrote 90 statuses, all declared that the elections should be canceled, this is not acceptable. The voting in those precincts was canceled, and the result was what it was,» he said.
Regarding the calls from the CP to be civil, Vahagn Aleksanyan stated that they will be civil as long as there are no other demands from the other side.
To the question of whether the CP has already discussed how they will vote for the opposition candidate Aram Vardevanyan for the position of Deputy Speaker of the National Assembly, Aleksanyan replied that the issue has not yet been discussed.
«In my opinion, he is one of our most loyal voters,» the deputy jokingly added:
Let us remind you that one of the three Deputy Speakers of the National Assembly must be nominated by the largest opposition faction, «Strong Armenia,» which has decided to nominate Aram Vardevanyan's candidacy.