ՀԾԿՀ-ի որոշմամբ երկարաձգվել է «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի «Հրազդան-5» կայանի լիցենզիան
Oգոստոսի 5-ին Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցած նիստում քննարկվել է «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ին տրամադրված «Հրազդան-5» կայանում ջերմային էներգիայի արտադրության լիցենզիայի գործողության ժամկետը երկարաձգելու հարցը։
Ընկերության ներկայացրած հայտը սահմանված կարգով ուսումնասիրվել է հանձնաժողովի համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից։ Հայտի վերաբերյալ առարկություններ չեն ներկայացվել, ուստի նիստում քննարկված որոշման նախագիծն ընդունվել է միաձայն։
Հանձնաժողովի որոշմամբ «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ին տրամադրված ջերմային էներգիայի արտադրության լիցենզիայի գործողության ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2027 թվականի օգոստոսի 13-ը։

By the decision of the Public Services Regulatory Commission, the license of "Gazprom Armenia" LLC for the "Hrazdan-5" station has been extended.
05-08-2026 15:20 Armenia Press release
On August 5, during a meeting chaired by the President of the Public Services Regulatory Commission, Mesrop Mesropyan, the issue of extending the validity period of the thermal energy production license granted to "Gazprom Armenia" LLC for the "Hrazdan-5" station was discussed.
The application submitted by the company was examined by the relevant divisions of the commission in accordance with the established procedure. No objections were raised regarding the application, therefore the draft decision discussed at the meeting was adopted unanimously.
By the commission's decision, the validity period of the thermal energy production license granted to "Gazprom Armenia" LLC has been extended until August 13, 2027.