Գիտության ցեղասպանություն. Պետք է նշել մեղավորներին և գործընթաց սկսել նրանց դեմ Նաև անհրաժեշտ է շտապ վերակազմավորել գիտությունների ակադեմիան. Գրիգոր Բարսեղյան
24-08-2026 10:10 Վերլուծություն
Գիտության ցեղասպանություն
Պետք է նշել մեղավորներին և գործընթաց սկսել նրանց դեմ
Նաև անհրաժեշտ է շտապ վերակազմավորել գիտությունների ակադեմիան
Իմ ծավալուն հոդվածներում ներկայացրել եմ գիտության մեջ անգրագիտության, գիտության համար մահացու (ցեղասպանական) օրենքների սարսափելի օրինակներ, որոնք «հորինել» են մեր գիտական պաշտոնյաները (տվյալ դեպքում՝ կրթության նախարարության և այլն, ինչպես նաև կրթության և գիտության կոմիտեի պաշտոնյաները)։
Վերջին հոդվածը, որտեղ ամեն ինչ մանրամասն նկարագրված է. https://nt.am/ru/news/357901/
Պարզվում է, որ մեր գիտական պաշտոնյաների «հորինած» օրենքները
այնքան թերի են, որ նրանք ոչ մի կերպ հաշվի չեն առնում առավել առաջադեմ գիտնականների ներդրումը:
Օրենքներն այնպիսին են, որ աշխարհի ամենահարգված մրցանակներ ունեցող գիտնականները մեզ մոտ գնահատվելու են ոչ ավելի, քան որպես լաբորանտներ։
Իսկ գիտությունների ակադեմիայի ընտրություններին վերաբերող օրենքներն այնպիսին են, որ տասը Նոբելյան մրցանակ ունեցող գիտնականը կարող է չթույլատրվել Հայաստանի Գիտությունների Ակադեմիա ընտրությունների։
Յուրաքանչյուր բարձր դասարանի աշակերտ կհասկանա, որ դա գիտության ցեղասպանություն է:
Շատ կարևոր փաստ է, որ վարչապետի գրասենյակում, խորհրդարանում, գիտությունների ակադեմիայում և նախարարությունում բոլոր գլխավոր պաշտոնյաները տեղեկացված են այդ մասին իմ կողմից։
Մենք կարող ենք ենթադրել, որ այդ պաշտոնյաները պարզապես հիմար են: Բայց երբ հիմար պաշտոնյաներին ցույց ես տալիս, որ իրենց գործողությունները վնասակար են երկրի համար (իսկ ես պաշտոնյաներին այդ մասին լայնորեն տեղեկացրել եմ), նրանք պարտավոր են քայլեր ձեռնարկել իրավիճակը շտկելու համար։ Քանի որ նրանք անտեսել են իմ տեղեկությունը, կարելի է ենթադրել, որ նրանք ոչ թե պարզապես հիմար են, այլ երկրի թշնամիներ, որոնք գիտակցաբար իրականացնում ցեղասպանում են գիտությունը:
Ակնհայտ է, որ դրա համար առաջին հերթին մեղավոր են գլխավոր պաշտոնյաները (նախարարն ու Կոմիտեի նախագահը)։
Նրանց անհրաժեշտ է անհապաղ դատի տալ՝ դատական գործընթաց սկսել նրանց դեմ։
Բայց դա դեռ քիչ է։
Սարսափելին այն է, որ մեր գլխավոր ակադեմիկոսները՝ ակադեմիայի նախագահությունը, ոչ մի կերպ (ոչ մի բառով) չարձագանքեցին այս ամենին, թեև դա ուղղակիորեն վերաբերում է Ակադեմիային։ Այսինքն՝ ակադեմիայի ամբողջ նախագահությունը չարձագանքեց գիտության ցեղասպանությանը։ (Հնարավոր է, որ նախագահության անդամների համար նախարարության հետ համաձայնությունը հազար անգամ ավելի կարևոր է, քան գիտության ցեղասպանության դադարեցումը):
Ուստի նախագահությունը պետք է առնվազն գամվի խայտառակության սյանը։
(Նշենք, որ այստեղ ես միտումնավոր չեմ նշում սովորական ակադեմիկոսներին, քանի որ նրանք կարող էին մտածել, որ հենց ակադեմիայի նախագահությունն է պարտավոր արձագանքել գիտության նման ցեղասպանությանը):
Գիտությունների ակադեմիայի վերակազմավորման մասին
Նշենք, որ ԽՍՀՄ ԳԱ ակադեմիկոս Յու. Բ. Զելդովիչը, Սոցիալիստական աշխատանքի եռակի հերոս, Լենինյան մրցանակի և Ստալինյան չորս մրցանակների դափնեկիր, մեր պաշտոնյաների (Անդրեասյան և Հայոցյան) համար այլ բան չէր լինի, քան սովորական լաբորանտ: Նա չի ունեցել համապատասխան դիպլոմներ, որոնք Անդրեասյանն ու Հայոցյանը պահանջում են իրենց հիմար կանոններում։ Եվ դա ոչ մի կերպ չի կարող սխալ համարվել։ ԽՍՀՄ ԳԱ աշխարհահռչակ ակադեմիկոսներ Կուրչատովը, Արցիմովիչը, Կորոլյովը, ինչպես նաև եռակի հերոս Կիրիլ Շյոլկինը (Մետաքսյան) «մեր պաշտոնյաների գիտությամբ» հրապարակումներ չեն ունեցել՝ նրանց բոլոր հրապարակումները փակ են եղել։ Այսպիսով, նրանք բոլորը նույնպես «մեր պաշտոնյաների» կողմից կգնահատվեին որպես լաբորանտներ: Պատկերացնո՞ւմ եք «մեր պաշտոնյաների» հիմարության աստիճանը։
Բացի այդ, նույնիսկ տասը Նոբելյան մրցանակ ունեցողները մեզ մոտ կարող են (Անդրեասյանի և Հայոցյանի մոտ) պարզապես սովորական լաբորանտներ լինել։
Հիմա նշենք, որ վերոնշյալ համաշխարհային մեծության գիտնականները, ավտոմատ կերպով կմերժվեին Հայաստանի գիտությունների ակադեմիայի առաջիկա ընտրություններին մասնակցելու համար (քանի որ նրանք բոլորը մեզ մոտ կգնահատվեին ոչ ավել, քան որպես լաբորանտ)։
Դա իսկապես սարսափելի անբարոյականության դրսևորում է գիտության նկատմամբ:
Դա իսկապես գիտության ցեղասպանություն է:
Այսպիսով, ակադեմիայի նման ընտրությունները, սարսափելի հակագիտական օրենքների հիման վրա պետք է անհապաղ դադարեցվեն։
Վերոնշյալ հոդվածում ներկայացված է գիտնականների վարկանիշների գնահատման ճիշտ սխեման (այդ սխեմայում չեն անտեսվում ականավոր գիտնականները, ինչպես Անդրեասյանի և Հայոցյանի սխեմաներում):
Ինչ անել հետո, ակնհայտ է:
Ստեղծել նոր ակադեմիա, որում կներառվեն միայն ամենաբարձր վարկանիշ ունեցող գիտնականներ։
Անհրաժեշտ է չեղարկել ծայրահեղ հիմար, խաբուսիկ,
գիտության համար մահացու կանոնները, որոնք հորինել են պաշտոնյաները
գիտնականների ֆինանսավորմամբ:
Հայաստանում այժմ գրեթե չկա գիտնական, որի աշխատանքը կարելի է գնահատել հայ գիտնականների ուժերով։ Պատճառն այն է, որ գիտության մեջ կան մասնագիտությունների «կոդեր», և տվյալ գիտնականին կարող է գնահատել միայն ու բացառապես մեկ այլ մասնագետ, ով նման շատ «կոդեր» ունի: Իսկ նման դեպքեր Հայաստանում գրեթե չեն լինում։ Իսկ եթե Հայաստանում կա այդպիսի մասնագետ, ապա դա կամ ընկեր է, կամ մրցակից։ Այսպիսով, հույս ունենալ, որ տվյալ մասնագետը ճիշտ կգնահատվի Հայաստանում, չի կարելի։ (Բերեմ մի օրինակ։ Մաթեմատիկայում այսօր կա մոտ 990 «կոդ», իսկ Հայաստանում կա մոտ 100 մաթեմատիկոս, որոնք հոդվածներ են գրում։ Այսինքն, հավանականությունը, որ Հայաստանում ինչ-որ մեկին կարող են գնահատել մասնագետները, շատ փոքր է)։
Այնուամենայնիվ, Կոմիտեն տարիներ շարունակ հայտարարում է, որ ունի աշխարհի լավագույն մասնագետները: Կոմիտեն անխնա ստում է և չի կարմրում: Նա դրամաշնորհներ է տրամադրում (բնականաբար, հակագիտական հիմունքներով): Այնուհետև այդ դրամաշնորհների հաշվարկների հիման վրա շնորհվում են տարբեր մրցանակներ (ինչը, իհարկե, հակագիտական է):
Այսպիսով, այն ամենը, ինչ տրվել և շնորհվել է Հայաստանում, պետք է անտեսվի։
Արդյունքում, «մեր պաշտոնյաները» պարզապես կմերժեն տասը Նոբելյան մրցանակի դափնեկրին:
Դուք պատկերացնո՞ւմ եք, թե ինչ հիմարություն են առաջարկում պաշտոնյաները։ Պարզապես աչքերի առաջ սևանում է նման հիմարությունից:
Պարոն Փաշինյան և պարոնայք ընդդիմություն։
Դուք չե՞ք հասկանում, որ ձեր պաշտոնյաները (նախարար և կոմիտեի նախագահ) ցեղասպանում են գիտությունը: Չե՞ք համարում,
որ նման պաշտոնյաները պետք է անհապաղ դատվեն:
Ի վերջո, ամբողջ աշխարհը կծիծաղի Հայաստանի վրա։
Առաջարկությունները, թե ինչպես ճիշտ որոշել գիտնականների վարկանիշները և կազմակերպել գիտության վերակազմավորումը, ներկայացված են վերը նշված մեջբերման մեջ:

Геноцид науки. Необходимо назвать виновных и начать процесс против них. Также срочно необходимо реорганизовать Академию наук. Григор Барсегян
24-08-2026 10:10 Аналитика
Геноцид науки. Необходимо назвать виновных и начать процесс против них.
Также необходимо срочно реорганизовать Академию наук.
Президент Совета армянских специалистов, доктор наук,
лауреат международной научной премии имени Марии Кюри
В своих длинных статьях я представил ужасные примеры безграмотности в науке, смертельных (геноцидных) законов для науки, которые "придумали" наши научные чиновники (в данном случае чиновники министерства образования и т.д., а также чиновники Комитета по образованию и науке).
Последняя статья, где все подробно описано — https://nt.am/ru/news/357901/
Оказывается, что "придуманные" нашими научными чиновниками законы
настолько, что они никоим образом не учитывают вклад наиболее передовых ученых.
Законы таковы, что ученые с самыми уважаемыми наградами в мире
у нас будут оцениваться не более чем как лаборанты.
А законы, касающиеся выборов в Академию наук, таковы, что ученый
с десятью Нобелевскими премиями может быть отвергнут на выборах
в Академию наук Армении.
Каждый старшеклассник поймет, что это геноцид науки!
Очень важный момент: все главные чиновники в офисе премьер-министра, в парламенте, в Академии наук и в министерстве осведомлены мной об этом.
Мы могли бы предположить, что эти чиновники просто глупы. Но когда глупым чиновникам показываешь, что их действия вредны для страны (а я широко информировал чиновников об этом), они были обязаны предпринять шаги для исправления ситуации. Поскольку они проигнорировали мою информацию, можно предположить, что они не просто глупы, а враги страны, сознательно осуществляющие геноцид науки.
Очевидно, что в первую очередь за это виноваты главные чиновники (министр и председатель комитета).
Их необходимо немедленно привлечь к суду — начать судебный процесс против них.
Но этого мало.
Ужасно, что наши главные академики — президиум академии — никоим образом (ни словом) не отреагировали на все это, хотя это непосредственно касается академии. То есть весь президиум академии не ответил на геноцид науки. (Возможно, что для членов президиума согласие с министерством важнее в тысячу раз, чем прекращение геноцида науки).
Поэтому президиум должен быть как минимум распят на столбе позора.
(Отметим, что здесь я намеренно не упоминаю обычных академиков, так как они могли бы подумать, что именно президиум академии обязан отреагировать на такой геноцид науки).
Что касается реорганизации Академии наук.
Отметим, что академик АН СССР Ю. Б. Зельдович, трижды Герой Социалистического трудалауреат Ленинской премии и четырех Сталинских премий, для наших чиновников (Андреасян и Айоцян) не было бы ничего иного, как обычный лаборант. У него не было соответствующих дипломов, которые требуют Андреасян и Айоцян в своих глупых правилах. И это никак не может быть ошибкой. Всемирно известные академики АН СССР Курчатов, Арцимович, Королев, а также трижды герой Кирилл Шелкин (Метакис) не имели публикаций в "смысле наших чиновников"; все их публикации были закрыты. Таким образом, они все также были бы оценены "нашими чиновниками" как лаборанты. Можете ли вы представить себе степень глупости "наших чиновников"!?
Кроме того, даже лауреаты десяти Нобелевских премий могут у нас (у Андреасяна и Айоцяна) быть просто обычными лаборантами.
Теперь отметим, что вышеупомянутые ученые, которые являются мирового уровня, автоматически были бы отвергнуты на предстоящих выборах в Академию наук Армении(поскольку они все были бы оценены у нас не более чем как лаборанты).
Это действительно ужасное аморальное отношение к науке.
Это действительно геноцид науки!
Таким образом, такие выборы в академию,
основанные на ужасных антинаучных законах, должны быть немедленно прекращены.
В вышеупомянутой статье представлена правильная схема оценки рейтингов ученых, (в этой схеме не игнорируются выдающиеся ученые, как в схеме Андреасяна и Айоцяна).
Что делать дальше, очевидно.
Создать новую академию, в которую будут включены только
ученые с самым высоким рейтингом.
Необходимо отменить крайне глупые, обманчивые,
смертельные для науки правила, придуманные чиновниками
по финансированию ученых.
В Армении сейчас почти нет ученого, чью работу можно оценить силами армянских ученых. Причина в том, что в науке есть "коды" профессий, и данного ученого может оценить только и исключительно другой специалист, который имеет много подобных "кодах". А таких случаев в Армении почти не бывает. А если в Армении есть такой специалист, то это или друг, или соперник. Таким образом, надежда на то, что данный специалист будет правильно оценен в Армении, не может быть. (Приведу пример. В математике сегодня около 990 "кодах", а в Армении около 100 математиков, которые пишут статьи. То есть шансы на то, что в Армении кого-то могут оценить специалисты, очень малы)
Тем не менее, Комитет на протяжении многих лет заявляет, что у него лучшие специалисты в мире. Комитет безжалостно лжет и не краснеет. Он предоставляет гранты (естественно, не на научной основе). Затем на основе расчетов этих грантов присуждаются различные награды (что, конечно, антинаучно).
Таким образом, все, что выдано и присуждено в Армении, должно быть проигнорировано.
В результате "наши чиновники" просто отвергнут лауреата десяти Нобелевских премий.
Вы представляете, какую глупость предлагают чиновники!? Просто в глазах темнеет от такой глупости.
Господин Пашинян и господа оппозиции.
Вы не понимаете, что ваши чиновники (министр и председатель комитета)
осуществляют геноцид науки!? Не считаете ли вы,
что такие чиновники должны быть немедленно привлечены к суду!?
В конце концов, весь мир будет смеяться над Арменией!
Предложения о том, как правильно определить рейтинги ученых и организовать реорганизацию науки, представлены в вышеупомянутом цитате.