Գիտության ցեղասպանություն. Պետք է նշել մեղավորներին և գործընթաց սկսել նրանց դեմ Նաև անհրաժեշտ է շտապ վերակազմավորել գիտությունների ակադեմիան. Գրիգոր Բարսեղյան
24-08-2026 10:10 Վերլուծություն
Գիտության ցեղասպանություն
Պետք է նշել մեղավորներին և գործընթաց սկսել նրանց դեմ
Նաև անհրաժեշտ է շտապ վերակազմավորել գիտությունների ակադեմիան
Իմ ծավալուն հոդվածներում ներկայացրել եմ գիտության մեջ անգրագիտության, գիտության համար մահացու (ցեղասպանական) օրենքների սարսափելի օրինակներ, որոնք «հորինել» են մեր գիտական պաշտոնյաները (տվյալ դեպքում՝ կրթության նախարարության և այլն, ինչպես նաև կրթության և գիտության կոմիտեի պաշտոնյաները)։
Վերջին հոդվածը, որտեղ ամեն ինչ մանրամասն նկարագրված է. https://nt.am/ru/news/357901/
Պարզվում է, որ մեր գիտական պաշտոնյաների «հորինած» օրենքները
այնքան թերի են, որ նրանք ոչ մի կերպ հաշվի չեն առնում առավել առաջադեմ գիտնականների ներդրումը:
Օրենքներն այնպիսին են, որ աշխարհի ամենահարգված մրցանակներ ունեցող գիտնականները մեզ մոտ գնահատվելու են ոչ ավելի, քան որպես լաբորանտներ։
Իսկ գիտությունների ակադեմիայի ընտրություններին վերաբերող օրենքներն այնպիսին են, որ տասը Նոբելյան մրցանակ ունեցող գիտնականը կարող է չթույլատրվել Հայաստանի Գիտությունների Ակադեմիա ընտրությունների։
Յուրաքանչյուր բարձր դասարանի աշակերտ կհասկանա, որ դա գիտության ցեղասպանություն է:
Շատ կարևոր փաստ է, որ վարչապետի գրասենյակում, խորհրդարանում, գիտությունների ակադեմիայում և նախարարությունում բոլոր գլխավոր պաշտոնյաները տեղեկացված են այդ մասին իմ կողմից։
Մենք կարող ենք ենթադրել, որ այդ պաշտոնյաները պարզապես հիմար են: Բայց երբ հիմար պաշտոնյաներին ցույց ես տալիս, որ իրենց գործողությունները վնասակար են երկրի համար (իսկ ես պաշտոնյաներին այդ մասին լայնորեն տեղեկացրել եմ), նրանք պարտավոր են քայլեր ձեռնարկել իրավիճակը շտկելու համար։ Քանի որ նրանք անտեսել են իմ տեղեկությունը, կարելի է ենթադրել, որ նրանք ոչ թե պարզապես հիմար են, այլ երկրի թշնամիներ, որոնք գիտակցաբար իրականացնում ցեղասպանում են գիտությունը:
Ակնհայտ է, որ դրա համար առաջին հերթին մեղավոր են գլխավոր պաշտոնյաները (նախարարն ու Կոմիտեի նախագահը)։
Նրանց անհրաժեշտ է անհապաղ դատի տալ՝ դատական գործընթաց սկսել նրանց դեմ։
Բայց դա դեռ քիչ է։
Սարսափելին այն է, որ մեր գլխավոր ակադեմիկոսները՝ ակադեմիայի նախագահությունը, ոչ մի կերպ (ոչ մի բառով) չարձագանքեցին այս ամենին, թեև դա ուղղակիորեն վերաբերում է Ակադեմիային։ Այսինքն՝ ակադեմիայի ամբողջ նախագահությունը չարձագանքեց գիտության ցեղասպանությանը։ (Հնարավոր է, որ նախագահության անդամների համար նախարարության հետ համաձայնությունը հազար անգամ ավելի կարևոր է, քան գիտության ցեղասպանության դադարեցումը):
Ուստի նախագահությունը պետք է առնվազն գամվի խայտառակության սյանը։
(Նշենք, որ այստեղ ես միտումնավոր չեմ նշում սովորական ակադեմիկոսներին, քանի որ նրանք կարող էին մտածել, որ հենց ակադեմիայի նախագահությունն է պարտավոր արձագանքել գիտության նման ցեղասպանությանը):
Գիտությունների ակադեմիայի վերակազմավորման մասին
Նշենք, որ ԽՍՀՄ ԳԱ ակադեմիկոս Յու. Բ. Զելդովիչը, Սոցիալիստական աշխատանքի եռակի հերոս, Լենինյան մրցանակի և Ստալինյան չորս մրցանակների դափնեկիր, մեր պաշտոնյաների (Անդրեասյան և Հայոցյան) համար այլ բան չէր լինի, քան սովորական լաբորանտ: Նա չի ունեցել համապատասխան դիպլոմներ, որոնք Անդրեասյանն ու Հայոցյանը պահանջում են իրենց հիմար կանոններում։ Եվ դա ոչ մի կերպ չի կարող սխալ համարվել։ ԽՍՀՄ ԳԱ աշխարհահռչակ ակադեմիկոսներ Կուրչատովը, Արցիմովիչը, Կորոլյովը, ինչպես նաև եռակի հերոս Կիրիլ Շյոլկինը (Մետաքսյան) «մեր պաշտոնյաների գիտությամբ» հրապարակումներ չեն ունեցել՝ նրանց բոլոր հրապարակումները փակ են եղել։ Այսպիսով, նրանք բոլորը նույնպես «մեր պաշտոնյաների» կողմից կգնահատվեին որպես լաբորանտներ: Պատկերացնո՞ւմ եք «մեր պաշտոնյաների» հիմարության աստիճանը։
Բացի այդ, նույնիսկ տասը Նոբելյան մրցանակ ունեցողները մեզ մոտ կարող են (Անդրեասյանի և Հայոցյանի մոտ) պարզապես սովորական լաբորանտներ լինել։
Հիմա նշենք, որ վերոնշյալ համաշխարհային մեծության գիտնականները, ավտոմատ կերպով կմերժվեին Հայաստանի գիտությունների ակադեմիայի առաջիկա ընտրություններին մասնակցելու համար (քանի որ նրանք բոլորը մեզ մոտ կգնահատվեին ոչ ավել, քան որպես լաբորանտ)։
Դա իսկապես սարսափելի անբարոյականության դրսևորում է գիտության նկատմամբ:
Դա իսկապես գիտության ցեղասպանություն է:
Այսպիսով, ակադեմիայի նման ընտրությունները, սարսափելի հակագիտական օրենքների հիման վրա պետք է անհապաղ դադարեցվեն։
Վերոնշյալ հոդվածում ներկայացված է գիտնականների վարկանիշների գնահատման ճիշտ սխեման (այդ սխեմայում չեն անտեսվում ականավոր գիտնականները, ինչպես Անդրեասյանի և Հայոցյանի սխեմաներում):
Ինչ անել հետո, ակնհայտ է:
Ստեղծել նոր ակադեմիա, որում կներառվեն միայն ամենաբարձր վարկանիշ ունեցող գիտնականներ։
Անհրաժեշտ է չեղարկել ծայրահեղ հիմար, խաբուսիկ,
գիտության համար մահացու կանոնները, որոնք հորինել են պաշտոնյաները
գիտնականների ֆինանսավորմամբ:
Հայաստանում այժմ գրեթե չկա գիտնական, որի աշխատանքը կարելի է գնահատել հայ գիտնականների ուժերով։ Պատճառն այն է, որ գիտության մեջ կան մասնագիտությունների «կոդեր», և տվյալ գիտնականին կարող է գնահատել միայն ու բացառապես մեկ այլ մասնագետ, ով նման շատ «կոդեր» ունի: Իսկ նման դեպքեր Հայաստանում գրեթե չեն լինում։ Իսկ եթե Հայաստանում կա այդպիսի մասնագետ, ապա դա կամ ընկեր է, կամ մրցակից։ Այսպիսով, հույս ունենալ, որ տվյալ մասնագետը ճիշտ կգնահատվի Հայաստանում, չի կարելի։ (Բերեմ մի օրինակ։ Մաթեմատիկայում այսօր կա մոտ 990 «կոդ», իսկ Հայաստանում կա մոտ 100 մաթեմատիկոս, որոնք հոդվածներ են գրում։ Այսինքն, հավանականությունը, որ Հայաստանում ինչ-որ մեկին կարող են գնահատել մասնագետները, շատ փոքր է)։
Այնուամենայնիվ, Կոմիտեն տարիներ շարունակ հայտարարում է, որ ունի աշխարհի լավագույն մասնագետները: Կոմիտեն անխնա ստում է և չի կարմրում: Նա դրամաշնորհներ է տրամադրում (բնականաբար, հակագիտական հիմունքներով): Այնուհետև այդ դրամաշնորհների հաշվարկների հիման վրա շնորհվում են տարբեր մրցանակներ (ինչը, իհարկե, հակագիտական է):
Այսպիսով, այն ամենը, ինչ տրվել և շնորհվել է Հայաստանում, պետք է անտեսվի։
Արդյունքում, «մեր պաշտոնյաները» պարզապես կմերժեն տասը Նոբելյան մրցանակի դափնեկրին:
Դուք պատկերացնո՞ւմ եք, թե ինչ հիմարություն են առաջարկում պաշտոնյաները։ Պարզապես աչքերի առաջ սևանում է նման հիմարությունից:
Պարոն Փաշինյան և պարոնայք ընդդիմություն։
Դուք չե՞ք հասկանում, որ ձեր պաշտոնյաները (նախարար և կոմիտեի նախագահ) ցեղասպանում են գիտությունը: Չե՞ք համարում,
որ նման պաշտոնյաները պետք է անհապաղ դատվեն:
Ի վերջո, ամբողջ աշխարհը կծիծաղի Հայաստանի վրա։
Առաջարկությունները, թե ինչպես ճիշտ որոշել գիտնականների վարկանիշները և կազմակերպել գիտության վերակազմավորումը, ներկայացված են վերը նշված մեջբերման մեջ:

Genocide of Science. The guilty must be named and a process against them must begin.
In my long series of articles, I have presented examples of terrible ignorance for science, lethal (genocidal) laws for science that have been "invented" by our science officials (in this case, officials from the Ministry of Education, etc., as well as officials from the Education and Science Committee).
The latest article, where everything is described in detail, is https://nt.am/ru/news/357901/
It turns out that the "invented" laws of our science officials
are such that they do not take into account the contributions of the most advanced scientists in any way.
The laws are such that scientists who have received the most prestigious awards in the world
will be evaluated here no more than laboratory assistants.
And the laws regarding the elections of the Academy of Sciences are such that a scientist
with ten Nobel Prizes can be rejected in the elections
of the Academy of Sciences of Armenia.
Any high school student will understand that this is genocide of science!
A very important point: all senior officials in the Prime Minister's office, the parliament, the Academy of Sciences, and the ministry are informed by me about this.
We could assume that these officials are simply foolish. But when you show foolish officials that their actions are harmful to the country (and I have widely informed the officials about this), they should have taken steps to rectify the situation. Since they have ignored my information, it can be assumed that they are not just foolish, but consciously enemies of the country, committing genocide against science.
It is clear that the main culprits for this are the senior officials (the minister and the committee chairman).
They must be immediately brought to justice—start legal proceedings against them.
But this is not enough.
It is horrifying that our main academicians—the presidency of the academy—have not responded in any way (not a word) to all this, even though it directly concerns the academy. That is, the entire presidency of the academy has not reacted to the genocide of science. (Perhaps for the members of the presidency, agreement with the ministry is a thousand times more important than stopping the genocide of science).
For this reason, the presidency should at least be crucified on the pillar of shame.
(Let me note that here I deliberately do not mention ordinary academicians, as they might think that it was the presidency of the academy that was obliged to respond to such genocide of science).
As for the reorganization of the Academy of Sciences.
It should be noted that Academician of the AN SSR Y. B. Zeldovich, a three-time Hero of Socialist Labor, Lenin Prize winner and four Stalin Prize winners, would not be anything other than an ordinary laboratory assistant according to our officials (Andreasian and Ayotsyan). He did not have the appropriate diplomas required by Andreasian and Ayotsyan in their foolish rules. And this cannot be any mistake. World-renowned AN SSR academicians Kurchatov, Arzhanovich, Korolev, as well as three-time hero Kirill Shelkin (Metaksian) did not have publications in the sense of "our officials"; all their publications were classified. Thus, they would all also be evaluated by "our officials" as laboratory assistants. Can you imagine the degree of foolishness of "our officials"!?
In addition, even ten Nobel Prize winners could be just ordinary laboratory assistants here (under Andreasian and Ayotsyan).
Now let us note that the aforementioned scientists, who are of world level, would automatically be rejected in the upcoming elections of the Academy of Sciences of Armenia (since they would all be evaluated here no more than laboratory assistants).
This is truly a horrifying immoral attitude towards science.
This is truly genocide of science!
Thus, such elections of the academy,
which are based on horrifying anti-scientific laws, must be immediately stopped.
The correct scheme for evaluating the rankings of scientists is presented in the aforementioned article, (This scheme does not ignore outstanding scientists, unlike the scheme of Andreasian and Ayotsyan).
What to do next is obvious.
Create a new academy, which will include only
the highest-ranked scientists.
It is necessary to cancel the extremely foolish, deceptive,
lethal rules for science that have been invented by officials
regarding the funding of scientists.
There are now almost no scientists in Armenia whose work can be evaluated by the forces of Armenian scientists. The reason is that there are "codes" of professions in science, and a given scientist can be evaluated only and exclusively by another specialist who has very similar "codes". And such cases are almost non-existent in Armenia. And if there is such a specialist in Armenia, then he is either a friend or a competitor. Thus, the hope that a given specialist will be correctly evaluated in Armenia cannot exist. (Let me give an example. In mathematics today there are about 990 "codes", while there are about 100 mathematicians in Armenia who write articles. That is, there are very few chances that anyone in Armenia can be evaluated by specialists in Armenia)
Nevertheless, the Committee has been declaring for years that it has the best specialists in the world. The Committee shamelessly lies and does not blush. It provides grants (of course, not on scientific grounds). Then, based on the calculations of these grants, various awards are given (which, of course, is anti-scientific).
Thus, everything given and awarded in Armenia must be ignored.
As a result, "our officials" will simply reject a ten-time Nobel Prize winner.
Can you imagine what foolishness the officials are proposing!? It simply darkens the eyes with such foolishness.
Mr. Pashinyan and gentlemen of the opposition.
Do you not understand that your officials (the minister and the committee chairman)
are committing genocide against science!? Do you not think,
that such officials should be immediately brought to justice!?
Finally, the whole world will laugh at Armenia!
Proposals on how to correctly define the rankings of scientists and organize the reorganization of science are presented in the above quotation.