Իրանի հետ տեխնիկական բանակցությունները կսկսվեն հունիսի 30-ին. Ռուբիո
1lurer. ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտնել է, որ Իրանի հետ տեխնիկական բանակցությունները կսկսվեն հունիսի 30-ին: Նա հստակեցրել է, որ հանդիպումը կանցկացվի փորձագիտական մակարդակով։ Դրան կմասնակցեն տարբեր հարցերով աշխատանքային խմբեր, այդ թվում՝ Պետքարտուղարության էներգետիկայի նախարարության ներկայացուցիչներ:
Ռուբիոն նաև հայտարարել է, որ Իրանը պետք է հնարավորինս շուտ թույլ տա միջուկային տեսուչների մուտքը երկիր: Նա նշել է, որ դա իրանական կողմի տված խոստումն է, և այն պետք է կատարվի:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն էլ հայտարարել է, որ ամերիկացի տեսուչները կմիանան ԱԷՄԳ-ի փորձագետներին՝ իրանական հարստացված ուրանի պաշարները գտնելու համար: Միևնույն ժամանակ, Թրամփը հստակեցրել է, որ այդ հարցում չեն շտապում:
Թեհրանը, իր հերթին, հերքել է, որ որևէ պարտավորություն է ստանձնել տեսուչներին երկրում ընդունելու հարցում:

Технические переговоры с Ираном начнутся 30 июня. Рубио
1lurer. Государственный секретарь США Марко Рубио сообщил, что технические переговоры с Ираном начнутся 30 июня. Он уточнил, что встреча пройдет на экспертном уровне. В ней примут участие рабочие группы по различным вопросам, в том числе представители Министерства энергетики Государственного департамента:
Рубио также заявил, что Иран должен как можно скорее разрешить вход ядерным инспекторам в страну. Он отметил, что это обещание иранской стороны, и оно должно быть выполнено:
Президент США Дональд Трамп также заявил, что американские инспекторы присоединятся к экспертам МАГАТЭ для поиска запасов иранского обогащенного урана. В то же время Трамп уточнил, что в этом вопросе не спешат.
Тегеран, в свою очередь, опроверг, что взял на себя какие-либо обязательства по приему инспекторов в стране: