Նիկոլ Փաշինյանը ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված Եվրոպական միության անդամ պետությունների դեսպաններին
30-06-2026 15:17 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված Եվրոպական միության անդամ պետությունների դեսպաններին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ–ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը։
Դեսպան Մարագոսը շնորհավորել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին 2026 թվականի հունիսի 7-ին Հայաստանում անցկացված համապետական խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների առիթով։ Ընդգծվել է Եվրոպական միության պատրաստակամությունը՝ շարունակելու սերտ համագործակցությունը Հայաստանի հետ՝ ի նպաստ ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման, կայունության և զարգացման։
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական միությանը և անդամ պետություններին՝ ընտրությունների առիթով հնչեցված գնահատականների և շնորհավորանքների համար։ Վարչապետն ընդգծել է Հայաստանի ժողովրդավարական գործընթացներին և բարեփոխումների օրակարգի առաջմղմանը Եվրոպական միության աջակցության կարևորությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան–Եվրամիություն համագործակցության օրակարգին վերաբերող հարցեր։ Մտքեր են փոխանակվել բարեփոխումների օրակարգի, իրավունքի գերակայության ամրապնդման, տնտեսական համագործակցության, ենթակառուցվածքների զարգացման, էներգետիկ դիմակայունության, ինչպես նաև տարածաշրջանային կայունության և խաղաղության օրակարգի շուրջ։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան–Եվրամիություն գործընկերության հետագա խորացմանն ուղղված քայլերին։ Կարևորվել է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության շարունակականությունը և փոխգործակցության ընդլայնումը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում:

Nikol Pashinyan has received the ambassadors of the member states of the European Union accredited in Armenia.
30-06-2026 15:17 Armenia Press release
Prime Minister Nikol Pashinyan has received the ambassadors of the member states of the European Union accredited in Armenia. The head of the EU delegation in Armenia, Ambassador Vasilis Maragos, also participated in the meeting.
Ambassador Maragos congratulated Prime Minister Nikol Pashinyan on the results of the nationwide parliamentary elections held in Armenia on June 7, 2026. The readiness of the European Union to continue close cooperation with Armenia in support of the strengthening of democratic values, stability, and development was emphasized.
Prime Minister Pashinyan expressed gratitude to the European Union and its member states for the assessments and congratulations made on the occasion of the elections. The Prime Minister highlighted the importance of the European Union's support for advancing Armenia's democratic processes and reform agenda.
During the meeting, issues related to the Armenia–European Union cooperation agenda were discussed. Ideas were exchanged on the reform agenda, strengthening the rule of law, economic cooperation, infrastructure development, energy resilience, as well as the agenda of regional stability and peace.
Reference was made to the steps aimed at further deepening the Armenia–European Union partnership. The continuity of high-level political dialogue and the expansion of cooperation in all areas of mutual interest were emphasized.