Նիկոլ Փաշինյանը ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված Եվրոպական միության անդամ պետությունների դեսպաններին
30-06-2026 15:17 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված Եվրոպական միության անդամ պետությունների դեսպաններին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ–ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը։
Դեսպան Մարագոսը շնորհավորել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին 2026 թվականի հունիսի 7-ին Հայաստանում անցկացված համապետական խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների առիթով։ Ընդգծվել է Եվրոպական միության պատրաստակամությունը՝ շարունակելու սերտ համագործակցությունը Հայաստանի հետ՝ ի նպաստ ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման, կայունության և զարգացման։
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական միությանը և անդամ պետություններին՝ ընտրությունների առիթով հնչեցված գնահատականների և շնորհավորանքների համար։ Վարչապետն ընդգծել է Հայաստանի ժողովրդավարական գործընթացներին և բարեփոխումների օրակարգի առաջմղմանը Եվրոպական միության աջակցության կարևորությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան–Եվրամիություն համագործակցության օրակարգին վերաբերող հարցեր։ Մտքեր են փոխանակվել բարեփոխումների օրակարգի, իրավունքի գերակայության ամրապնդման, տնտեսական համագործակցության, ենթակառուցվածքների զարգացման, էներգետիկ դիմակայունության, ինչպես նաև տարածաշրջանային կայունության և խաղաղության օրակարգի շուրջ։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան–Եվրամիություն գործընկերության հետագա խորացմանն ուղղված քայլերին։ Կարևորվել է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության շարունակականությունը և փոխգործակցության ընդլայնումը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում:

Никол Пашинян принял послов государств-членов Европейского Союза, аккредитованных в Армении.
Премьер-министр Никол Пашинян принял послов государств-членов Европейского Союза, аккредитованных в Армении. В встрече также принял участие глава делегации ЕС в Армении, посол Василис Марагос.
Посол Марагос поздравил премьер-министра Никол Пашиняна с результатами всеармянских парламентских выборов, проведенных 7 июня 2026 года. Подчеркнута готовность Европейского Союза продолжать тесное сотрудничество с Арменией в интересах укрепления демократических ценностей, стабильности и развития.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил Европейский Союз и государства-члены за оценки и поздравления, высказанные по поводу выборов. Премьер подчеркнул важность поддержки Европейским Союзом демократических процессов в Армении и продвижения повестки реформ.
В ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся повестки сотрудничества Армения–Европейский Союз. Обменялись мнениями по повестке реформ, укреплению верховенства права, экономическому сотрудничеству, развитию инфраструктуры, энергетической устойчивости, а также по повестке региональной стабильности и мира.
Обсуждены шаги по дальнейшему углублению партнерства Армения–Европейский Союз. Подчеркнута важность продолжения высокоуровневого политического диалога и расширения сотрудничества во всех областях, представляющих взаимный интерес.