Հայաստանի և Լիտվայի դատախազությունների միջև իրավական օգնության և հանձնման վերաբերյալ փոխգործակցությունը շոշափելի արդյունքներ է տալիս
30-06-2026 17:00 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2026 թվականի հունիսի 30-ին ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած՝ Լիտվայի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Նիդա Գրունսկիենեի գլխավորած պատվիրակությանը:
Պատվիրակությունը Հայաստան է ժամանել՝ մասնակցելու Եվրոպական դատախազների երկխոսության հայկական հարթակի շրջանակում կայանալիք՝ «Ապօրինի ճանապարհով ձեռք բերված գույքի հետքերով. քրեական հետապնդում, գույքի վերականգնում և բռնագանձված գույքի կառավարում, քրեական արդարադատությունում զոհակենտրոն մոտեցման ամրապնդում» խորագրով միջազգային բարձրաստիճան համաժողովին:
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է գործընկերներին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում, շնորհակալություն է հայտնել Լիտվայի գործընկերներին տարիներ շարունակ Հայաստանի դատախազության նախաձեռնած միջազգային համաժողովներին ակտիվ մասնակցելու համար և ընդգծել, որ 2023, 2024 և 2025 թվականներին Հայաստանում կազմակերպված բարձրաստիճան համաժողովների ընթացքում նրանց մասնագիտական ներդրումը զգալիորեն նպաստել է ծավալված ոլորտային քննարկման որակի բարձրացմանը։
ՀՀ գլխավոր դատախազը նաև շնորհավորել է Նիդա Գրունսկիենեին Լիտվայի Հանրապետության գլխավոր դատախազի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ՝ վստահություն հայտնելով, որ նրա մասնագիտական փորձն ու առաջնորդական կարողությունները շարունակելու են նպաստել օրենքի գերակայության ամրապնդմանն ու դատախազության արդյունավետ գործունեությանը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Լիտվայի դատախազությունների միջև ձևավորված երկարամյա և արդյունավետ համագործակցությանը։ Ընդգծվել է, որ երկու երկրների միջև գործում է քրեական վարույթներով միջազգային իրավական համագործակցության ամուր պայմանագրային հիմք, իսկ 2023 թվականին ստորագրված փոխըմբռնման հուշագիրը նոր խթան է հաղորդել քրեական արդարադատության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և օրենքի գերակայության ոլորտներում համագործակցության խորացմանը։
Անդրադառնալով դատախազների մասնագիտական շարունակական կրթությանը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը ներկայացրել է եվրոպացի գործընկերների հետ համագործակցությամբ 2023-2025 թվականներին Երևանում անցկացված բարձրաստիճան միջազգային համաժողովների արդյունքները՝ ընդգծելով, որ գործընկեր երկրների դրական արձագանքների հիման վրա դրանք ինստիտուցիոնալացվել են և այսուհետ անցկացվելու են Եվրոպական դատախազների երկխոսության հայկական հարթակի (APEPD) ձևաչափով։
Հայաստանի Հանրապետության և Լիտվայի Հանրապետության գլխավոր դատախազները վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը շարունակելու համագործակցությունը՝ դատախազների մասնագիտական կարողությունների զարգացման, անդրազգային հանցավորության, կոռուպցիայի, փողերի լվացման դեմ պայքարի և ապօրինի ծագում ունեցող ակտիվների վերադարձի ուղղություններով:

The cooperation between the Prosecutor's Offices of Armenia and Lithuania regarding legal assistance and extradition is yielding tangible results.
30-06-2026 17:00 Armenia Press release
The Chief Prosecutor Anna Vardapetyan received a delegation led by the Chief Prosecutor of the Republic of Lithuania, Nida Grunskiene, who arrived in Armenia on a working visit on June 30, 2026.
The delegation arrived in Armenia to participate in the international high-level conference titled “Tracing Illegally Acquired Assets: Criminal Prosecution, Asset Recovery and Management of Seized Assets, Strengthening Victim-Centered Approaches in Criminal Justice” within the framework of the Armenian platform for dialogue among European prosecutors.
Anna Vardapetyan welcomed her colleagues at the RA Prosecutor General's Office, thanked the Lithuanian counterparts for their active participation in the international conferences initiated by the Armenian Prosecutor's Office over the years, and emphasized that their professional contributions during the high-level conferences held in Armenia in 2023, 2024, and 2025 have significantly enhanced the quality of the ongoing sectoral discussions.
The Chief Prosecutor of Armenia also congratulated Nida Grunskiene on her re-election as the Chief Prosecutor of the Republic of Lithuania, expressing confidence that her professional experience and leadership skills will continue to contribute to strengthening the rule of law and the effective functioning of the prosecutor's office.
During the meeting, the long-standing and effective cooperation between the prosecutor's offices of Armenia and Lithuania was discussed. It was emphasized that there is a strong contractual basis for international legal cooperation in criminal proceedings between the two countries, and the memorandum of understanding signed in 2023 has provided a new impetus for deepening cooperation in the fields of criminal justice, human rights protection, and the rule of law.
Addressing the continuous professional education of prosecutors, Chief Prosecutor Anna Vardapetyan presented the results of high-level international conferences held in Yerevan in 2023-2025 in cooperation with European partners, highlighting that based on the positive feedback from partner countries, these have been institutionalized and will henceforth be conducted in the format of the Armenian platform for dialogue among European prosecutors (APEPD).
The Chief Prosecutors of the Republic of Armenia and the Republic of Lithuania reaffirmed their willingness to continue cooperation in the areas of developing the professional capacities of prosecutors, combating transnational crime, corruption, money laundering, and the return of illegally obtained assets.