Երկաթուղու կոնցեսիան Հայաստանին վաճառելու խնդրանքը զարմանալի է և «հուզիչ». Լավրով
Ազատություն. Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ երկաթուղու կոնցեսիան Հայաստանին վաճառելու խնդրանքը զարմանալի է և «հուզիչ», Риа Новости-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը։
Նա նշել է, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի փոխվարչապետերի միջև կանոնավոր շփումներ են տեղի ունենում, և որ կարող են քննարկվել հայկական կողմին հետաքրքրող ցանկացած հարց, այդ թվում՝ «Ռուսական երկաթուղիներ»-ի կոնցեսիոն կառավարմանը հանձնված Հարավկովկասյան երկաթուղու հետ կապված իրավիճակը։
«Հայկական երկաթուղիները» 2008-ից հավատարմագրային կառավարման է հանձնվել «Ռուսական երկաթուղիներին», պայմանագրի ժամկետը պետք է ավարտվի 2038-ին։ Վերջին ամիսներին վարչապետ Փաշինյանը հայտարարում է, թե հայկական երկաթուղին Հայաստանի սեփականությունն է, և Հայաստանը պետք է հնարավորություն ունենա այն օգտագործել այնպես, ինչպես նպատակահարմար է գտնում:
Ռուսական կողմն իր հերթին հայտարարել է՝ եթե Հայաստանը դադարեցնի կոնցեսիոն պայմանագիրը, ապա պետք է վերադարձնի բոլոր այն ներդրումները, որոնք ռուսական ընկերությունն արել է 2008 թվականից մինչ այսօր:
Հայաստանի իշխանությունները պնդում են՝ Ռուսաստանի հետ կոնցենսիոն պայմանագրի պատճառով Հայաստանը կորցնում է տարածաշրջանի երկաթուղային ցանցին միանալու և արևելք-արևմուտք բեռների տեղափոխման տարանցիկ երկիր դառնալու մրցակցային առավելությունը, քանի որ ըստ վարչապետի, արևմտյան երկրները չեն ցանկանում Ռուսաստանի հետ գործ ունենալ:

The request to sell the railway concession to Armenia is surprising and "exciting," Lavrov said.
Azatutyun. The request of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan to sell the railway concession to Armenia is surprising and "touching," said Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, according to RIA Novosti.
He noted that regular communications are taking place between the deputy prime ministers of Russia and Armenia, and that any issues of interest to the Armenian side can be discussed, including the situation related to the South Caucasus railway, which has been handed over to the concession management of "Russian Railways."
"Armenian Railways" has been under the trust management of "Russian Railways" since 2008, and the contract is set to expire in 2038. In recent months, Prime Minister Pashinyan has stated that the Armenian railway is the property of Armenia, and Armenia should have the opportunity to use it as it sees fit.
The Russian side, in turn, has stated that if Armenia terminates the concession agreement, it must return all investments made by the Russian company from 2008 to the present.
The Armenian authorities insist that due to the concession agreement with Russia, Armenia is losing its competitive advantage in joining the regional railway network and becoming a transit country for cargo transportation from east to west, as according to the Prime Minister, Western countries do not want to deal with Russia.